15-lecie ceramiki specjalnej marki CERAMIT
Z Łukaszem Pasierbkiem, właścicielem Zakładu Ceramiki Specjalnej CERAMIT w Tłuczani k. Brzeźnicy, rozmawia Adam Krzyżowski
Adam Krzyżowski: Jakie zmiany zaszły w Pańskiej firmie od czasu naszej poprzedniej rozmowy na początku
2017 r.?
Łukasz Pasierbek: Niewielkie. W dalszym ciągu staramy się robić wszystko jak najlepiej i stale podnosimy sobie poprzeczkę, jeżeli chodzi o precyzję wykonania naszych produktów. Podkreśliłbym tylko, że w tym roku obchodzimy 15-lecie działalności.
FOT. 1 Pompy ceramiczne marki CERAMIT mogą jednorazowo dozować nawet 500 ml produktu
A.K.: Produkuje Pan pompy ceramiczne, które znajdują zastosowanie w maszynach pakujących m.in. w przemyśle spożywczym. Z jakich części są te pompy zbudowane i jakie parametry techniczne je wyróżniają?
Ł.P.: Pompy ceramiczne są bardzo prostymi urządzeniami, które składają się z cylindra i tłoka. Czasami pompa ma również zawór ceramiczny zintegrowany z cylindrem. Aktualnie poszerzamy ofertę poprzez projektowanie i wykonywanie elementów służących do zabudowy pomp na liniach dozujących. Ma to na celu ułatwienie klientom implementacji ceramiki, z którą nie zawsze potrafią się obchodzić. Próbujemy przez to ich oswoić z materiałami ceramicznymi.
A.K.: Jakie zakłady są zainteresowane Państwa pompami?
Ł.P.: Naszymi wyrobami zainteresowane są firmy, które potrafią patrzeć na koszty w perspektywie dłuższej niż jeden miesiąc. Sprowadzając pytanie do poziomu produktu, który możemy dozować taką pompą, to jest to szerokie spektrum: od leków, poprzez kosmetyki, aż do chemii gospodarczej. Chciałbym przy tym zaznaczyć, że obecnie największą pompą. jaką udało nam się wyprodukować, jest pompa o jednorazowej dozie wynoszącej 500 ml.
.FOT2. CERAMIT znany jest też z produkcji elementów rurociągów wyłożonych trudnościeralną ceramiką specjalną
A.K.: Jak duże jest zapotrzebowanie na Państwa zasuwy ceramiczne, zawory i inne produkty?
Ł.P.: Nieduże, ale stale rosnące. Z roku na rok odnotowujemy wzrost obrotów…
A.K.: Jakie produkty wytwarzają Państwo na rynek zagraniczny?
Ł.P.: Na rynki zagraniczne dostarczamy tego samego typu produkty co na rynek krajowy. Tak więc praktycznie każde nasze urządzenie jest potencjalnym towarem eksportowym.
A.K.: Czy CERAMIT pracuje obecnie nad jakimiś nowymi rozwiązaniami i czy możemy się spodziewać rozszerzenia Państwa oferty?
Ł.P.: Ciągle pracujemy nad rozwojem naszych technologii. Jeżeli chodzi o nowe produkty, to raczej inspirują i zachęcają nas do ich wykonywania nasi klienci, przychodząc do nas ze swoimi bolączkami. W ostatnim czasie zrobiliśmy dla klienta kulę do zaworu wykonaną ze stali kwasoodpornej i pokrytą warstwą węglika wolframu. Wyzwaniem dla nas była obróbka końcowa, która zakończyła się sukcesem – uzyskaliśmy chropowatość powierzchni na poziomie 0,01 µm.
A.K.: Dziękuję za rozmowę.