Certyfikowane odkurzacze przemysłowe
Z Magdaleną Szpyt-Golińską, właścicielką firmy Erfolg ze Szczecina, rozmawia Adam Krzyżowski
Adam Krzyżowski: Od kilkunastu lat oferują Państwo różnego rodzaju profesjonalne maszyny czyszczące, np. zamiatarki, zmywarki, myjki czy odkurzacze. Sądzę, że praktycznie każdy produkt firmy Erfolg znajduje zastosowanie w sektorze materiałów sypkich i masowych. Czy zgadza się Pani z tą opinią?
Magdalena Szpyt-Golińska: Owszem. Firma Erfolg działa w Polsce od 1998 r. Nasze doświadczenie i wieloletnia obecność na rynku pozwalają na dobór sprzętu ułatwiający czyszczenie i utrzymanie porządku, a jednocześnie gwarantujący wydajność oraz efektywność w każdej gałęzi przemysłowej. Dla przedsiębiorstw z sektora materiałów masowych i sypkich mamy do zaoferowania nie tylko odkurzacze przemysłowe, ale także zamiatarki oraz urządzenia wysokociśnieniowe. Nasza oferta jest obszerna i kompleksowa z uwagi na szereg możliwości zastosowań w zakładach produkcyjnych. Ponadto warto nadmienić, iż w zakresie pomp wysokociśnieniowych oraz odkurzaczy przemysłowych realizujemy indywidualne zamówienia stricte przystosowane do potrzeb wynikających ze specyfiki określonego zakładu przemysłowego.
A.K.: Ale mimo wszystko Państwa sztandarowymi produktami są odkurzacze przemysłowe. Do kogo są one skierowane? Czy można je sklasyfikować według rodzaju zanieczyszczeń, jakie usuwają?
M.S.-G.: Oferowane przez nas odkurzacze przemysłowe przeznaczone są przede wszystkim do obszarów przemysłowych, gdzie występuje duże zapylenie i zanieczyszczenie różnego rodzaju pozostałościami poprodukcyjnymi. Należy nadmienić, że odkurzacze świetnie sprawdzają się przy usuwaniu wiórów, opiłków metali, drobnych cząstek pyłów, emulsji olejowych (też z maszyn produkcyjnych) oraz gorących i szkodliwych zanieczyszczeń.
Rodzaj i wielkość zanieczyszczeń określają odpowiedni dobór odkurzacza z uwagi na rodzaj zasilania, moc silnika i odpowiednie akcesoria. Firma Erfolg dostarcza i dobiera odkurzacze na podstawie informacji od klienta o potencjalnym środowisku pracy urządzenia i ewentualnej strefie zagrożenia, w jakiej urządzenie powinno pracować.
A.K.: Co jeszcze przyczynia się do tego, że właśnie stosowanie odkurzaczy przemysłowych w sektorze proszkowym jest szczególnie wskazane?
M.S.-G.: Przede wszystkim należy pamiętać, że w tego typu zakładach pył i zanieczyszczenia to nieodłączne produkty uboczne procesów technologicznych. Pozostając w otoczeniu oraz osiadając na powierzchniach, są szkodliwe dla zdrowia. Zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy pyły powinny być odpowiednio odsysane lub wchłaniane. Obecnie jest to wymóg regulowany dyrektywami międzynarodowymi. Jeśli dodatkowo odkurzacze będą pracować w strefie zagrożonej wybuchem – ATEX, powinniśmy mieć pewność, że mają one odpowiednie certyfikaty, potwierdzające możliwość bezpiecznej pracy. Odkurzacze przemysłowe w sektorze sypkim to gwarancja bezpieczeństwa pracy oraz jej efektywności i jakości w zakresie produkcyjnym.
A.K.: Czym różni się budowa odkurzaczy ATEX od modeli nieprzeznaczonych do stref zagrożonych wybuchem?
M.S.-G.: W branży przemysłowej zagrożenia niosące ryzyko wybuchu to przegrzanie, iskry lub gorące gazy, wyładowania elektrostatyczne, promieniowanie optyczne czy samozapłon pyłu. Strefy zagrożenia wybuchem wymagają odpowiedniego doboru sprzętu. W związku z dyrektywami Unii Europejskiej każdy produkt przeznaczony do pracy w strefach zagrożonych wybuchem musi spełniać określone wymagania. Nasza firma specjalizuje się w doborze sprzętu i urządzeń ściśle spełniających dyrektywy ATEX 21 i 22. Odkurzacze przeznaczone do stref ATEX cechuje przede wszystkim rodzaj materiałów, z których zbudowane są komponenty. Muszą to być materiały nieprzewodzące ładunków elektrycznych, a także o odpowiedniej wytrzymałości termicznej. Wersje ATEX mają komorę filtrującą i pokrywę wykonaną ze stali nierdzewnej (zgodnie z wymaganiami ATEX) oraz certyfikowane turbinę i obudowę. Ponadto odkurzacze te mogą być również zasilane pneumatycznie (sprężonym powietrzem). Opcjonalne wszystkie akcesoria są też dobierane pod kątem strefy, w jakiej odkurzacz będzie docelowo pracował.
FOT. 1 Odkurzacze przeznaczone do stref ATEX są wykonane są ze specjalnych materiałów, charakteryzujących się nieprzewodzeniem ładunków elektrycznych i dużą odpornością termiczną. Na zdjęciu model Heavy D 11550 ATEX |
FOT. 2 Model Heavy S PN BAG ATEX to jeden z oferowanych przez firmę Erfolg pneumatycznych odkurzaczy przemysłowych |
A.K.: Czym ponadto wyróżniają się Państwa odkurzacze? Czy może jakiś model chciałaby Pani szczególnie polecić firmom z naszego sektora?
M.S.-G.: Nasze odkurzacze zasysają każdy rodzaj zanieczyszczeń oraz są zdolne do pracy w trybie ciągłym bez konieczności czyszczenia filtra.
Najistotniejszymi aspektami w budowie odkurzaczy, które to aspekty warto nadmienić, są głównie:
- opatentowany, automatyczny system otrząsania filtra, dzięki czemu jego czyszczenie staje się skuteczne oraz zapewnienia wysoką wydajność pracy;
- filtr typu cartridge, pokryty antystatyczną powłoką aluminiową o właściwościach przewodzących. Co istotne, umożliwia to rozładowanie ładunków elektrostatycznych generowanych podczas zasysania pyłu – zwłaszcza bardzo drobnych cząstek;
- system cyklonowy wraz z wlotem stycznym, co uniemożliwia bezpośredni kontakt zanieczyszczeń z filtrem. Przeciwdziała on tym samym wciąganiu do filtrów wszelkiego rodzaju pyłów, zapobiegając zapychaniu się ich. Cechuje się on wysoką efektywnością pracy.
Wszystkie modele serii Heavy wyposażone są w wyżej wymienione innowacyjne rozwiązania. Jakkolwiek branży materiałów sypkich i proszkowych w szczególności polecałabym model Heavy D 11550, który proponujemy także w wersji ATEX. To trójfazowy odkurzacz zasilany turbiną bocznokanałową. Odkurzacz ten doskonale nadaje się do zasysania dużej ilości pyłów w trybie ciągłym, przez 24 h. Jest on bardzo wytrzymały oraz odpowiedni gabarytowo dla użytkowników w zakładach przemysłowych. Ponadto charakteryzuje go duża wydajność oraz niezawodność. Doskonale poradzi sobie z każdym rodzajem pyłów i z każdą wielkością cząsteczek.
A.K.: Dziękuję za rozmowę.