Długowieczne krążniki do przenośników
Z Krzysztofem Dillingiem, dyrektorem firmy Diltech z Zabrza, wyłącznego przedstawiciela AKT Küpper w Polsce, rozmawia Adam Krzyżowski
Adam Krzyżowski: Panie Dyrektorze, jakiego typu krążniki firmy AKT Küpper oferuje w Polsce Diltech i od kiedy?
Krzysztof Dilling: Diltech jest przedstawicielem firmy AKT Küpper na polskim rynku od końca 2009 r. Pierwsze krążniki AKT zaczęły być testowane wiosną 2010 r. – w Zakładzie Górniczym „Janina” w Libiążu. Była to partia 100 krążników o wymiarach 133 × 465 mm, zabudowanych w głównej odstawie kopalnianej, tzw. „Janeczce”, pracującej ok. 22 godzin na dobę. Wszystkie te 100 sztuk pracuje do dzisiaj.
Firma AKT Küpper oferuje krążniki praktycznie każdej branży: górnictwu węgla kamiennego i brunatnego, elektrowniom, cementowniom, hutnictwu, kopalniom miedzi, rolnictwu, przemysłowi spożywczemu, lotniskom i wielu innym. Są to krążniki różnych typów. Stalowe, pokryte poliuretanem, gumą, cynkowane ogniowo – w zależności od potrzeb klienta.
Firma Küpper do każdego przenośnika proponuje indywidulanie dobrane krążniki, które są dopasowywane w oparciu o tzw. program QNK – stworzony przez Akademię Górniczo-Hutniczą i Küppera specjalnie do obliczania parametrów krążników.
FOT. 1 Zrobotyzowana linia produkcyjna krążników w firmie AKT Küpper w Niemczech
A.K.: Jaka jest trwałość i jakość tych krążników do przenośników i czy spełniają one wszystkie niezbędne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy?
K.D.: Największym priorytetem dla firmy AKT Küpper jest jakość. Dlatego też nasze produkty cechują się najwyższej próby materiałami używanymi do ich produkcji i bardzo dobrą jakością wykonania.
Niebagatelne jest również znaczenie Działu Rozwoju AKT Küpper, który nieustannie wprowadza nowe patenty i rozwiązania, pozwalające nam na „ucieczkę do przodu”, gdyż konkurencja jest duża i nie śpi.
Jeśli chodzi o trwałość, to możemy stwierdzić, opierając się na konkretnych przykładach, że krążniki firmy Küpper pracują kilka lub nawet kilkanaście razy dłużej niż wyroby konkurencyjne. Opory toczenia naszych krążników są o ok. 10% mniejsze, co przekłada się na mniejsze zużycie energii do napędzania przenośników. Nasze krążniki są również o mniej więcej 12 dB bardziej ciche, co jest bardzo odczuwalne przez użytkowników. Testowa partia krążników w ZG „Janina” pracuje już ponad osiem lat. Również ok. ośmiu lat pracują bezawaryjnie pierwsze nasze krążniki zabudowane w kopalni „Bogdanka”.
Przechodząc do naszych krążników pracujących w kopalniach węgla brunatnego, chciałbym powiedzieć, że według danych największej niemieckiej firmy produkującej węgiel brunatny – koncernu RWE – przeciętna żywotność krążników firmy Küpper wynosi ok. 10 lat i siedmiu miesięcy. Nadmieniam, że krążniki w kopalniach węgla brunatnego pracują w taśmociągach, gdzie prędkość taśmy dochodzi do 10 m/s, gdzie temperatura waha się od -30°C do +40°C i gdzie jest kurz, pył i woda.
A.K.: W jakich jeszcze polskich zakładach przemysłowych znalazły zastosowanie krążniki Küppera?
K.D.: Najwięcej naszych krążników zostało zamontowanych w kopalniach węgla kamiennego. Jednymi z pierwszych kopalń, które zastosowały nasze krążniki, były oprócz ZG „Janina” i kopalni „Bogdanka” także ZG „Sobieski” (siedem lat temu) oraz KWK „Bielszowice” (ponad pięć lat temu). Potem dołączyły następne: KWK „Pniówek”, KWK „Knurów-Szczygłowice”, KWK „Bobrek-Piekary” i KWK „Budryk”.
Ponadto naszymi krążnikami zainteresowane są w Polsce też kopalnie węgla brunatnego i elektrownie. Kopalnia Węgla Brunatnego „Turów” zakupiła u nas zestawy krążnikowe (tzw. girlandy) w wersji silent, czyli wyciszonej – z uwagi na bliskość osiedli mieszkaniowych. Z kolei Elektrowni „Rybnik” dostarczyliśmy krążniki o bardzo wysokiej klasie wyważenia i bicia promieniowego – przeznaczone do przenośników wagowych. Zakupiła je u nas, żeby uniknąć pomyłek podczas ważenia transportowanego materiału.
FOT. 2 Krążniki oczekujące na wysyłkę w firmie AKT Küpper
A.K.: Jak długo od momentu złożenia zamówienia trzeba czekać na dostarczenie krążników i czy Diltech gwarantuje też obsługę serwisową?
K.D.: Jak już mówiłem, każdy krążnik jest indywidualnie dobierany, dlatego też czas dostawy trwa od ośmiu do 12 tygodni od złożenia zamówienia. Firma Diltech oferuje obsługę serwisową oraz wszelkie doradztwo związane z użytkowaniem i doborem krążników.
A.K.: Na jakich międzynarodowych imprezach targowych firma AKT Küpper prezentuje swoje produkty i czy będzie można je zobaczyć również w Polsce?
K.D.: W Polsce firma Küpper wystawia się od 2011 r. na Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach. Następne targi odbędą się między 10 a 13 września 2019 r. Na tej imprezie jak zwykle będziemy mieli stoisko, na które wszystkich Czytelników serdecznie zapraszamy.
Poza tym firma Küpper wystawiała się na targach dotyczących technik transportu materiałów sypkich w Monachium (19–20 września 2018 r.) i na targach Solids w Dortmundzie (7–8 listopada 2018 r.), a także będzie uczestniczyć w targach przenośników taśmowych i ich części – w Essen (13–14 marca 2019 r.).
A.K.: Dziękuję za rozmowę.