Z Anną Seroką, specjalistą ds. marketingu w firmie Nederman Polska Sp. z o.o. z Marek k. Warszawy, rozmawia Adam Krzyżowski
 

Adam Krzyżowski: Obecnie międzynarodowy szwedzki koncern Nederman jest znanym i uznanym na światowym rynku producentem urządzeń i akcesoriów do przemysłowej filtracji powietrza. A jakie były jego początki?
Anna Seroka: Firma Nederman to ponad 70-letnia historia na rynku filtrowentylacji przemysłowej. W czasie II wojny światowej Szwed Philip Nederman był zatrudniony jako blacharz w stoczni Götaverken w Göteborgu. Pracował dla służby wojennej. Jego stanowiskiem pracy był balkon gdzieś w Helsingborgu, a głównym zadaniem – raportowanie o ruchu okrętów prze cieśninę Sund, miedzy Danią a Szwecją. Szczegółowa historia nie jest dokładnie znana, ale Philip i jego żona Greta przenieśli się do Helsingborga. Philip Nederman szybko zdał sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie dla zdrowia praca w przemyśle wytwórczym. W 1944 r. została w tym mieście założona firma Philip Nederman Sheet Metal. Gama produktów w tym czasie była ograniczona do rynien i rur spustowych. Firma się rozrastała i pod koniec II wojny światowej Philip był w stanie zainwestować w dwa motocykle Harley-Davidson z demobilu, z amerykańskiej armii. Rozpoczął produkcję wentylatorów i sprzedawał je dla budownictwa. Produkty wentylacyjne zostały wprowadzone na linię produkcyjną, a motocykle Harley-Davidson jako jedyne środki transportu zapewniały rynek odbiorców w promieniu 200 km od Helsingborga. Mimo że obecnie urządzenia wentylacyjne niskiego podciśnienia są dominującą częścią produkcji Nedermana, to warto wspomnieć, że pierwszymi wyprodukowanymi na linii produkcyjnej były zwijacze. W 1950 r. zakupiono sąsiednie grunty i na 300 m² zbudowano nową fabrykę: na parterze uruchomiono produkcję zwijaczy, a na piętrze – urządzeń wentylacyjnych. W 1963 r. firma została przekształcona i stała się AB Ph. Nederman & Co. Philip Nederman zmarł na niewydolność serca w 1971 r., a firmę przejął jego syn Bill Nederman.
   Obecnie mamy własne firmy handlowo-serwisowe w 29 krajach, a dystrybutorów – w dalszych 30. Nederman zatrudnia ok. 2000 pracowników. Sprzedaż netto za 2014 r. dla całej Grupy wyniosła ponad 306 mln euro.
FOT. 1 Produkowane przez firmę Nederman modułowe systemy filtracyjne FilterMax oraz E-PAK sprawdziły się w wielu przedsiębiorstwach, gdzie skutecznie usuwają wszelkie pyły, dymy i cząstki

A.K.: Od kiedy Nederman działa w Polsce i jak radzi sobie na polskim rynku?
A.S.: Już w 1993 r. powołano oficjalnego importera wyrobów firmy Nederman na polski rynek, a w 1997 r. powstał samodzielny oddział w Polsce – pod nazwą: Nederman Polska Sp. z o.o. Muszę tu też wspomnieć o polskiej historii firmy Dantherm Filtration, ponieważ weszła ona w skład naszego koncernu. W wielkim skrócie: w 1996 r. zaistniało w naszym kraju przedstawicielstwo o nazwie Nordfab, które w 1998 r. zmieniło nazwę na DISA i w 1999 r. zostało zarejestrowane jako firma DISA Sp. z o.o. W 2000 r. DISA zajmowała się w Polsce montażem maszyn i uruchomiła produkcję w Markach. W 2005 r. firma Dantherm Filtration przejęła od DISA Group jej międzynarodowy oddział DISA Air, w tym polskie przedsiębiorstwo DISA Sp. z o.o.

A.K.: A jak to było z przejęciem przez Nedermana firmy Dantherm Filtration?
A.S.: 30 kwietnia 2010 r. Nederman ogłosił nabycie Dantherm Filtration oraz włączenie zakupionego przedsiębiorstwa do Nederman Group. Dantherm Filtration, podobnie jak Nederman, koncentrował się na produktach i systemach przemysłowej filtracji powietrza, mimo że działalność firm różniła się w niektórych aspektach. Produkty i systemy firmy Nederman zapewniają bezpieczeństwo i higienę na stanowisku pracy, podczas gdy rozwiązania przedsiębiorstwa Dantherm Filtration przeznaczone były głównie do odpylania procesów technologicznych. Obie firmy przez wiele lat dążyły do tego samego celu – bycia światowym liderem w sektorze ochrony środowiska oraz dostawcą zaawansowanych rozwiązań w zakresie odpylania i filtrowentylacji przemysłowej. Nabywając Dantherm Filtration, firma Nederman Group poszerzyła zakres swojej działalności o wiele nowych branż, a wydajność filtracji oferowanych rozwiązań wzrosła z 15 000 m3/h do 150 000 m3/h.
W chwili przejęcia przedsiębiorstwo Dantherm Filtration było częścią duńskiej firmy notowanej na giełdzie – grupy Dantherm A/S. Ponieważ inne przedsiębiorstwa z tej grupy nadal były notowane na giełdzie, stało się oczywiste, że nie można było dłużej używać nazwy Dantherm Filtration, którą z dniem 10 października 2011 r. zmieniono na Nederman.

A.K.: Słyszałem, że Nederman produkuje swoje urządzenia również w Polsce.
A.S.: Nederman posiada 12 zakładów produkcyjnych i montażowych, rozmieszczonych w całej Europie (w Danii, Niemczech, Norwegii, Polsce i Szwecji), w Ameryce Północnej (w Kanadzie, USA) i Azji (w Chinach i Tajlandii). Elementy produkowane są we własnych fabrykach oraz przez podwykonawców, z wykorzystaniem narzędzi i matryc, które są własnością firmy Nederman. Końcowy montaż i instalacja systemów są kontrolowane przez Nederman Group w celu ochrony podstawowych kompetencji firmy oraz sprawdzenia, czy sprzęt jest zainstalowany i używany prawidłowo. Wszystkie fabryki mają certyfikaty ISO 9001/14000. W Polsce znajduje się jedna fabryka – Nederman Manufacturing Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Markach, przy ul. Okólnej 45A.

A.K.: Jakie cele postawił przed sobą polski oddział Nedermana?
A.S.: Firma Nederman jest światowym liderem w dziedzinach przemysłowej filtracji powietrza i zarządzania zasobami. Nasze produkty i rozwiązania przyczyniają się do ograniczania szkodliwego wpływu procesów produkcji przemysłowej na środowisko naturalne oraz do tworzenia bezpiecznego i czystego środowiska pracy przy jednoczesnym zwiększaniu wydajności produkcji – ekowydajności. Wszystkie nasze rozwiązania łączą w sobie troskę o środowisko naturalne i o zdrowie pracowników oraz przyczyniają się do poprawy wydajności pracy i opłacalności produkcji, co czyni nasze produkty zarówno efektywnymi ekologicznie, jak i opłacalnymi. W naszym ujęciu łączymy te dwa pojęcia pod wspólną nazwą: ekoefektywność. Ostatnie lata to szereg zmian. Oferując kompleksowe rozwiązania (badania wstępne, planowanie, projektowanie, produkcja i instalacja, uruchomienie, szkolenie i serwisowanie systemów), chcemy w pełni spełnić oczekiwania klientów. Starając się wyjść naprzeciw potrzebom rynku, stworzyliśmy Dział Serwisu, który jest najprężniej rozwijającą się komórką w strukturach Nederman Polska. Rozbudowujemy sieć naszych partnerów, firm współpracujących, dzięki czemu wzrasta sprzedaż naszych produktów mobilnych.
FOT. 2 Oferta Nedermana obejmuje także filtry do dużych objętości powietrza, wysokich temperatur i znacznych ilości odpylanego materiału

A.K.: A w czym się Państwo specjalizują w sposób szczególny?
A.S.: Specjalizujemy się w rozwiązywaniu problemów związanych z recyklingiem, emisją szkodliwych pyłów, cząstek stałych, włókien, gazów, dymów, oparów, spalin i mgły olejowej.
   Oferujemy odciągi i instalacje filtrowentylacyjne do pyłów i dymów powstających podczas procesów produkcyjnych, przemysłowe systemy centralnego odkurzania, odciągi mgły i emulsji olejowej, zwijacze do węży i przewodów, odciągi spalin samochodowych oraz kompleksową obróbkę wiórów powstałych w procesach związanych ze skrawaniem.
   Wiele naszych rozwiązań stanowi przełomowe innowacje dla branży materiałów sypkich, kruszyw i minerałów, przemysłu obróbki kompozytów i tworzyw sztucznych, przemysłu chemicznego, spożywczego i drzewnego, serwisów i warsztatów samochodowych, jednostek szybkiego reagowania, przemysłu obróbki metali, odlewnictwa oraz wielu innych branż. Nasz asortyment obejmuje praktycznie wszystko: od małych jednostek przejezdnych (filtry, odkurzacze), do kompletnych wysokowydajnych systemów. Są to głównie filtry, systemy rurociągów, wentylatory, przepustnice, przenośniki, silosy oraz zautomatyzowane systemy sterowania. Wykonujemy projekty instalacji, dobieramy urządzenia do potrzeb i wymagań klienta, oferujemy montaż, uruchomienie i serwis tych urządzeń. Stosowane przez firmę systemy odciągów miejscowych pozwalają na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń pyłowych i gazowych bezpośrednio u źródła ich powstawania. Dysponujemy gruntowną wiedzą techniczną i bogatą listą referencji tysięcy instalacji na całym świecie. Tam, gdzie pył powstający w wyniku obróbki technologicznej zawiera drobne cząstki aluminium, pył organiczny lub inne podobne substancje, występuje zagrożenie wybuchem, Znamy wymagania dotyczące takich środowisk i dysponujemy ogromnym doświadczeniem w dostarczaniu rozwiązań mogących pomóc w zabezpieczeniu instalacji. W ofercie firmy Nederman znajdziemy produkty i systemy spełniające wymogi dyrektywy ATEX. Mając na uwadze rygorystyczne wymogi w zakresie higieny w przemyśle spożywczym, chemicznym i farmaceutycznym, stworzyliśmy urządzenia łatwe w utrzymaniu w czystości, wytrzymałe na działanie detergentów oraz substancji chemicznych. Firma Nederman oferuje szeroką gamę filtrów, ramion i zwijaczy spełniających najwyższe wymagania higieniczne oraz zgodnych ze standardami ATEX.
FOT. 3 Nederman oferuje urządzenia do różnych zastosowań – również odkurzacze przemysłowe

A.K.: W dzisiejszych czasach kondycja przedsiębiorstwa w dużej mierze zależy od sprawnego marketingu. Czy w tej kwestii Nederman także jest innowacyjny?
A.S.: Dynamicznie współpracujemy z licznymi przedsiębiorstwami i mamy rozległą sieć dystrybutorów. Uczestniczymy w targach, konferencjach, seminariach. Rokrocznie wystawiamy się w Poznaniu na targach ITM i Drema oraz w Krakowie na targach SyMas. Mamy rozbudowaną swoją stronę internetową i korzystamy z portali społecznościowych. Nasze prezentacje można zobaczyć w wielu portalach branżowych. Można przeczytać o nas w prasie, a sami też wydajemy w wersji papierowej i elektronicznej własny kwartalnik „Newsletter”. Ponadto drukujemy dużo broszur i ulotek. Podsumowując, również pod względem marketingowym Nederman jest nowoczesną firmą.

A.K.: Dziękuję za rozmowę.
 

Nowy numer

  1. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2024 (106)
  2. Temat numeru: ATEX, FILTRACJA, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2024 (105)

  3. Temat numeru: WAŻENIE I DOZOWANIE MATERIAŁÓW SYPKICH

    04/2024 (104)
  4. Temat numeru: POMIARY, NAPĘDY, AUTOMATYKA, PNEUMATYKA

    03/2024 (103)

  5. Temat numeru: SUROWCE SKALNE, PRZEMYSŁ CEMENTOWO-WAPIENNICZY

    02/2024 (102)

  6. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2024 (101)

  7. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTYKA

    07/2023 (100)
  8. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2023 (99)

  9. Temat numeru: ATEX, BHP, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2023 (98)

  10. Temat numeru: WAŻENIE I DOZOWANIE MATERIAŁÓW SYPKICH

    04/2023 (97)

  11. Temat numeru: KRUSZYWA, CEMENT, WAPNO

    03/2023 (96)

  12. Temat numeru: ODPYLANIE, ATEX, BHP

    02/2023 (95)
  13. Temat numeru: POMIARY, AUTOMATYKA, NAPĘDY

    01/2023 (94)
  14. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTKA

    07/2022 (93)

  15. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE  I APARATURA POMIAROWA

    06/2022 (92)
  16. Temat numeru: ATEX, BHP, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2022 (91)
  17. Temat numeru: TWORZYWA SZTUCZNE, KOMPOZYTY

    04/2022 (90)
  18. Temat numeru: KRUSZYWA,CEMENT, WAPNO

  19. 03/2022 (89)

  20. Temat numeru: AUTOMATYKA, POMIARY, NAPĘDY

    02/2022 (88)
  21. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2022 (87)

  22. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTYKA

    07/2021 (86)

  23. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2021 (85)

  24. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2021 (84)

  25. Temat numeru: RYNEK KRUSZYW, WAPNO, CEMENT

    04/2021 (83)
  26. Temat numeru: TWORZYWA SZTUCZNE, KOMPOZYTY

    03/2021 (82)
  27. Temat numeru:AUTOMATYZACJA, BADANIA I POMIARY

    02/2021 (81)
  28. Temat numeru:ODPYLANIE, ODKURZANIE, ATEX, BHP

    01/2021 (80)
  29. Temat numeru:TRANSPORT I LOGISTYKA 

    07/2020 (79)
  30. Temat numeru: LOGISTYKA I MAGAZYNOWANIE

    06/2020 (78)
  31. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2020 (77)
  32. Temat numeru: Plastiki, kompozyty, przemysł chemiczny

    04/2020 (76)
  33. Temat numeru:RYNEK KRUSZYW, WAPNO, CEMENT

    03/2020 (75)
  34. Temat numeru:AUTOMATYKA, NAPĘDY, POMIARY

    02/2020 (74)
  35. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2020 (73)
  36. Temat numeru: TRANSPORT MATERIAŁÓW SYPKICH

    07/2019 (72)
  37. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2019 (71)
  38. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2019 (70)
  39. Temat numeru: Tworzywa sztuczne i kompozyty

    04/2019 (69)
  40. Temat numeru: Rynek kruszyw -rozwiązania dla branży

    03/2019 (68)
  41. Temat numeru: AUTOMATYKA, PNEUMATYKA, POMIARY

    02/2019 (67)
  42. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2019 (66)
  43. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2018 (65)
  44. Temat numeru: Magazynowanie i logistyka materiałów sypkich

    06/2018 (64)
  45. Temat numeru: Utrzymanie ruchu

    05/2018 (63)
  46. Temat numeru: Kompozyty i tworzywa sztuczne, ważenie, dozowanie

    04/2018 (62)
  47. Temat numeru: Rozwiązania dla branży kruszyw

    03/2018 (61)
  48. Temat numeru: Automatyka i pomiary

    02/2018 (60)
  49. Temat numeru: Filtracja, odpylanie, ATEX, BHP

    01/2018 (59)
  50. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2017 (58)
  51. Temat numeru: Logistyka i magazynowanie materiałów sypkich

    06/2017 (57)
  52. Temat numeru: Górnictwo,energetyka.ATEX

    05/2017 (56)
  53. Temat numeru: Rynek tworzyw sztucznych i kompozytów

    04/2017 (55)
  54. Temat numeru: Rozwiązania dla branży kruszywowej

    03/2017 (54)
  55. Temat numeru: Automatyka, pomiary

    02/2017 (53)
  56. Temat numeru: Filtracja,odpylanie,odkurzanie,BHP, ATEX

    01/2017 (52)
  57. Temat numeru: Transport  materiałów sypkich

    07/2016 (51)
  58. Temat numeru: Magazynowanie materiałów sypkich

    06/2016 (50)
  59. Temat numeru: Zabezpieczenia przeciwwybuchowe

    05/2016 (49)
  60. Temat numeru: Wagi.Dozowniki

    04/2016 (48)
  61. Temat numeru: Kruszenie.Mielenie.Granulowanie

    03/2016 (47)
  62. Temat numeru: Filtracja.odpylanie.BHP

    02/2016 (46)
  63. Temat numeru: Automatyka i pomiary 

    01/2016 (45)
  64. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2015 (44)
  65. Temat numeru: Magazynowanie materiałów sypkich

    06/2015 (43)
  66. Temat numeru: Bezpieczeństwo procesowe i zabezpieczenia ATEX

    05/2015 (42)
  67. Temat numeru: Kruszenie, mielenie, mieszanie

    04/2015 (41)
  68. Temat numeru: Sita,przesiewacze,separatory

    03/2015 (40)
  69. Temat numeru: Automatyka i pomiary

    02/2015 (39)
  70. Temat numeru: Odkurzanie, odpylanie, BHP, Atex

    01/2015 (38)
  71. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2014 (37)
  72. Temat numeru: Opakowania w przemyśle materiałów sypkich

    06/2014 (36)
  73. Temat numeru: Silosy i magazyny na materiały sypkie

    05/2014 (35)
  74. Temat numeru: Systemy dozujące, ważące i pakujące

    04/2014 (34)
  75. Temat numeru: Filtracja,odpylanie,odkurzanie

    03/2014 (33)
  76. Temat numeru: Automatyka i aparatura kontrolno-pomiarowa

    02/2014 (32)
  77. Temat numeru: Sita, przesiewacze i separatory przemysłowe

    01/2014 (31)
  78. Temat numeru: Rozdrabnianie i granulowanie

    06/2013 (30)
  79. Temat numeru: Przemysł wydobywczy surowców energetycznych

    05/2013 (29)
  80. Temat numeru: Silosy do zastosowań przemysłowych

    04/2013 (28)
  81. Temat numeru: Sytuacja na rynku kruszyw

    03/2013 (27)
  82. Temat numeru: Aparatura pomiarowa w aplikacjach wysokotemperaturowych

    02/2013 (26)
  83. Temat numeru: Polski rynek cementu i betonu

    01/2013 (25)
  84. Temat numeru: Postęp techniczny w konstrukcji młynów

    06/2012 (24)
  85. Temat numeru: Konstrukcje silosów aluminiowych

    05/2012 (23)
  86. Temat numeru: Europejski rynek tworzyw sztucznych

    04/2012 (22)
  87. Temat numeru: Zmiany technologiczne w produkcji kruszyw

    03/2012 (21)
  88. Temat numeru: Automatyzacja procesów

    02/2012 (20)
  89. Temat numeru: Polski rynek targowy

    Rozmowa z dr. inż hab. Lidią Gawlik zastepcą dyrektora IGSMiE 
    01/2012 (19)
  90. Temat numeru: Nauka dla przemysłu

    Rozmowa z dr. inż Szymonem Modrzejewskim
    06/2011 (18)
  91. Temat numeru: Nowoczesne technologie górnicze

    Węgiel polskie bogactwo narodowe
    05/2011 (17)
  92. Temat numeru: Transport, logistyka i magazynowanie

    03-04/2011 (16)
  93. Temat numeru: Automatyzacja procesów

    Innowacyjny mechatroniczny system manipulacyjny
    02/2011 (15)
  94. Temat numeru: Rynek kruszyw w Polsce

    Recykling gruzu powyburzeniowego
    01/2011 (14)
  95. Temat numeru: Przemyslowe systemy ważąco-dozujące 05-06/2010 (13)
  96. Temat numeru: Magazynowanie sypkich produktów spożywczych 04/2010 (12)
  97. Temat numeru: Transport pneumatyczny materiałów sypkich 03/2010 (11)
  98. Temat numeru: Rynek cementu w polsce 02/2010 (10)
  99. Temat numeru: Krajowy rynek automatyki przemyslowej 01/2010 (9)

Kalendarium wydarzeń pełne

« Styczeń 2025 »
Pon
Wt
Śr
Czw
Pią
So
Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9