System JACOB: Q, F, D
Firma Fr. JACOB Söhne GmbH & Co., mająca swoją siedzibę główną w Porta Westfalica (Niemcy), jest największym producentem modułowego systemu rurowego w Europie. Jest to system rur, łuków, kształtek, przesypów, zasuw i przepustnic zakończonych charakterystycznymi wywijkami i łączonych obejmami żłobkowymi.System ten od lat sprzedawany jest w Polsce i cieszy się uznaniem klientów – ceniących jego jakość, różnorodność elementów, łatwość montażu i przystępną cenę.
Andrzej Żelazo
System rurowy budowany na zasadzie modułowej znajduje bardzo szerokie zastosowanie w transporcie materiałów sypkich – zarówno w instalacjach transportu pneumatycznego, jak i w instalacjach przesypowych. Doskonale sprawdza się w instalacjach aspiracji, czyli odpylania, przy budowie systemów odtłuszczania, odzyskiwania rozpuszczalników, wychwytywania zanieczyszczeń pyłowych itp. Stosowany jest także do budowy instalacji niskociśnieniowych, zarówno podciśnieniowych, jak i nadciśnieniowych do wartości ciśnienia 0,5 bar (50 000 Pa) – np. w instalacjach wymiany powietrza, przy chłodzeniu zbóż, w rurociągach powietrza uszczelniającego. Może być stosowany w różnych branżach oraz do szerokiej gamy surowców. Są wśród nich produkty spożywcze, zbożowo-młynarskie, piekarnicze, wyroby chemii gospodarczej, chemikalia, kruszywa i inne surowce budowlane, trociny, papier oraz pozostałe surowce sypkie.
Firma JACOB, podsumowując ostatnie ulepszenia i nowości, wprowadziła proste oznaczenia:
- Q – QUICK CONNECT;
- F – FOOD GRADE;
- D – DETECTABLE DESIGN
Q – pokazuje szybkość łączenia elementów. Oznaczenie QUICK CONNECT jest to nazwa złączki z klamrą. Dzięki zastosowaniu tej złączki można o prawie 50% zaoszczędzić czas montażu elementów systemu rurowego JACOB. System rurowy JACOB montowany jest za pomocą obejm żłobkowych (dwuśrubowych lub QUICK CONNECT), którymi łączone są wszystkie elementy zakończone wywijkami o wielkości 6 mm. Obejmy QUICK CONNECT lub dwuśrubowe stosowane są do zakresu średnic od DN 60 (80) do DN 400.
FOT. 1 Obejma żłobkowa z niebieską uszczelką
F – nowa seria wyrobów FOOD GRADE systemu rurowego JACOB wyznacza nowe standardy w zakresie bezpieczeństwa żywności. Jest to pierwszy asortyment w tym segmencie rynku, spełniający rygorystyczne wymagania zarówno europejskiego rozporządzenia 1935/2004, jak również amerykańskich przepisów FDA, dotyczących kontaktu z żywnością.
Dokładnie chodzi tu o rozporządzenie (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Podstawą tego rozporządzenia jest zasada, że „wszelkie materiały lub wyroby przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością muszą być wystarczająco obojętne, aby nie powodować przenikania do żywności substancji w ilościach, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka oraz powodować niemożliwe do przyjęcia zmiany w składzie żywności lub pogorszenia jej cech organoleptycznych”.
FOT. 2 Seria FOOD GRADE spełnia rygorystyczne wymagania dotyczące bezpieczeństwa żywności
D – nowością, która pojawiła się w tym roku, są elementy (uszczelnienia, dekle, kompensatory) wykonane z niebieskiego silikonu i wykrywalne detektorami metali. W systemie rurowym JACOB uszczelki wykonane z niebieskiego silikonu spełniają normy europejskie EC 1935/2004 oraz amerykańskie FDA, są dopuszczone do kontaktu z produktami spożywczymi, a także zapewniają wykrywalność kawałków uszczelnienia przez detektory metali. Poza tym wszystkie uszczelki wykonywane są w standardzie FOOD GRADE (są wulkanizowane na gorąco, a nie klejone).
FOT. 3 Tegoroczna nowość – uszczelnienia wykonane z niebieskiego silikonu