W przemyśle rolno-spożywczym zarówno w instalacjach przesypowych, jak i w instalacjach odpylania stosowany jest z dużym powodzeniem system rurowy Jacob – przede wszystkim ze względu na szczelność instalacji, szybkość montażu oraz łatwość mycia i czyszczenia.
Andrzej Żelazo
Firma Fr. Jacob Söhne GmbH & Co KG jest największym producentem tego typu elementów w Europie. W tym roku obchodzi 100. rocznicę rozpoczęcia działalności. Jest to firma niemiecka, rodzinna, posiadająca dwa zakłady produkcyjne w Niemczech oraz jeden we Włoszech. Proorganika od roku 2001 prowadzi przedstawicielstwo tej firmy w Polsce. System rurowy Jacob to układ połączeń rurociągów, w którym wszystkie elementy zakończone są charakterystycznymi wywijkami i łączone obejmami żłobkowymi (lub przy większych średnicach – kołnierzami płaskimi). Podstawowymi elementami systemu są: rury, segmenty, łuki, trójniki, redukcje, przepustnice, zasuwy, wzierniki, przesypy dwudrogowe i wielodrogowe. Przepustnice, zasuwy i przesypy mogą być wykonane z napędem ręcznym, elektrycznym lub pneumatycznym. Zasada działania systemu polega na łączeniu elementów rurociągów z wywijanymi obrzeżami za pomocą obejm żłobkowych. Elementy systemu rurowego firmy Jacob produkowane są z wywijanymi obrzeżami (w zakresie średnic od DN 60 do DN 630), z kołnierzami płaskimi luźnymi (od DN 350 do DN 1250), jak również ze spawanymi kołnierzami płaskimi (od DN 1250 do DN 1600). Grubość ścianek elementów wynosi: 1, 2 lub 3 mm. Elementy mogą być wykonane ze stali węglowej malowanej (głównie proszkowo), ocynkowanej lub ze stali nierdzewnej.
Przy transporcie produktów bardzo wycierających (np. zboża) można wzmocnić rury stalowe wyłożeniem wnętrza rurociągu materiałem odpornym na wycieranie. Dobre efekty uzyskuje się przy zastosowaniu poliuretanów. Poliuretany są tworzywami niezwykle uniwersalnymi (ich właściwości można kształtować w bardzo szerokim zakresie). Mają duży zakres twardości z równoczesnym zachowaniem dużej elastyczności. Dla wzmocnienia elementów systemu rurowego Jacob wykorzystuje się ich wybitną odporność na ścieranie. Stosowane materiały powinny mieć dopuszczenie do kontaktu z produktami spożywczymi. W przypadku zbóż najczęściej stosowany jest Blue Ox. Stosowany jest też Kryptan (czerwony, niebieski lub zielony) albo Rhino Hyde (niebieski). Kryptan czerwony jest przyklejany do elementów, natomiast pozostałe poliuretany są przykręcane. Grubość wyłożenia to 6 mm (dla Kryptanu), 6,5 mm (dla Blue Ox) oraz 8 mm (dla Rhino Hyde)
W przemyśle spożywczym wykorzystuje się głównie elementy systemu wykonane ze stali nierdzewnej AISI 304 (304L) lub czasem ze stali nierdzewnej AISI 316. Wszystkie elementy posiadają atest PZH. Jest to „Świadectwo jakości zdrowotnej”, wydane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Mają one także certyfikat FDA, czyli zgodność z przepisami amerykańskimi „Food and Drug Administration”. Dodatkowym dokumentem, jest tzw. certyfikat ,,Food Grade”. Jest to dokument producenta stwierdzający zgodność elementów systemu rurowego Jacob z rygorystycznymi wymaganiami europejskiego rozporządzenia EC 1935/2004 z 27 października 2004 r.
Firma Fr. Jacob Söhne GmbH & Co KG stale rozwija i udoskonala swoje wyroby. W tym roku wprowadzono do produkcji elementy o średnicy DN 160 mm. Zreorganizowano produkcję, zwiększając wydajność i powiększając stany Magazynu Wyrobów Gotowych, jak również unowocześniono dział magazynowy i spedycyjny, skracając czas oczekiwania na wysyłkę elementów.