W wielu zastosowaniach przemysłowych przy produktach sypkich, cieczach, szlamach lub zawiesinach bardzo dobrym rozwiązaniem są zawory zaciskowe. W związku z tym, że nie mają one wewnątrz mechanizmów, są odporne na zacieranie czy obklejanie się produktem.
Zawory zaciskowe firmy HO-Matic są sterowane sprężonym powietrzem. Znajdują one szerokie zastosowanie w układach automatyki przemysłowej oraz urządzeniach do produktów sypkich (głównie w układach odpowietrzania i odpylania). Charakteryzują się solidną i prostą konstrukcją, która gwarantuje wysoką niezawodność i długą żywotność. Składają się z obudowy ze współosiowo zamontowanym elastycznym wkładem. Ich zwarta konstrukcja (brak dodatkowego napędu) przyczynia się do tego, że mogą być używane nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Brak elementów blokujących przepływ powoduje, że zawory te świetnie nadają się do produktów pylistych, ziarnistych, zawiesin oraz cieczy.
FOT. 1, 2, 3 Od lewej zawory HOmatic serii 40, 41, 70
Aby zawór mógł być zastosowany w strefie ATEX, musi spełniać kilka wymagań. Po pierwsze wkład zaworu musi być wykonany z dodatkami przewodzącymi elektrostatycznie i jednocześnie obudowa zaworu musi zapewniać odprowadzenie ładunków elektrostatycznych. Jeśli chodzi o wkłady, to wymagania ATEX spełniają wkłady wykonane z NR-E, a wymagania ATEX oraz jednocześnie FDA spełniają wkłady wykonane z NR-LE, NBR-LE, EPDM-LE. Co do obudów spełniających wymagania ATEX, to są nimi obudowy serii 40 oraz 41 (wykonane w całości ze stopu aluminium), obudowy serii 70 (wykonane w całości ze stali nierdzewnej 1.4435 lub 1.4404) oraz część obudów serii 80. Z serii 80 wymagania ATEX spełniają tylko te obudowy, które wykonane są ze stopu aluminium oraz końcówek wykonanych z tworzywa POM-ELS (przewodzącego elektrostatycznie). Zawory serii 41 są to zawory kołnierzowe. Pozostałe zawory to zawory gwintowane.
Główne obszary zastosowań zaworów HOmatic to:
- transport pneumatyczny wszystkich produktów sypkich;
- przemysł spożywczy (orzechy laskowe, czekolada, różne zawiesiny);
- przemysł tworzyw sztucznych (proszki, granulaty);
- przemysł chemiczny (farby, nawozy);
- inżynieria środowiska (ścieki, pyły, sadza);
- uzdatnianie wody, oczyszczalnie ścieków;
- przemysł materiałów budowlanych (cement, piasek, gips);
- wyposażenie silosów i zbiorników.
FOT. 4, 5 Zasada działania zaworów HOmatic
Zasada działania
Elastyczny wkład jest zamontowany w obudowie zaworu i otoczony przestrzenią, do której doprowadzamy sprężone powietrze. Po doprowadzeniu sprężonego powietrza okrągły początkowo wkład się zniekształca, staje się owalny w przekroju, a na końcu (po przekroczeniu odpowiedniego ciśnienia) się zaciska. Zawór zaciskowy staje się zamknięty. Aby otworzyć zawór, należy spuścić sprężone powietrze, a wkład samoczynnie powróci do okrągłego, pełnego przekroju. Żeby szczelnie zamknąć zawór, należy doprowadzić sprężone powietrze o ciśnieniu o 2,0–2,5 bar większym niż ciśnienie w rurociągu. Jeżeli zastosujemy wyższe ciśnienie, może wpłynąć to na szybsze zużycie wkładu. Zawory można stosować do maksymalnego ciśnienia w rurociągu wynoszącego 4 bar. Zawory serii 70 oraz 80 produkowane są w średnicach: 10, 15, 20, 25, 32 oraz 40 mm. Zawory serii 41 mają zaś średnice: 50, 65, 80, 100, 125 oraz 150 mm. A średnice zaworów serii 40 wynoszą: 50, 65 oraz 80 mm.
Zalety
- Obudowa o nowoczesnym wzornictwie.
- Profilowana przestrzeń wewnątrz obudowy, redukująca zużycie powietrza o 40%.
- Duża żywotność elastycznych wkładów.
- Przepływ pełnym przekrojem, zgodnie ze średnicą nominalną.
- Łatwy przepływ przez zawór – bez przewężeń, zatykania się lub blokad.
- Optymalny stosunek jakości do ceny.
- Brak zacierających się wewnętrznych mechanizmów.