Agregaty konstruowane na miarę
Z Katarzyną Jurgowiak, specjalistą ds. marketingu i sprzedaży w firmie Erfolg ze Szczecina, rozmawia Adam Krzyżowski
Adam Krzyżowski: Do niedawna sektorowi materiałów sypkich i masowych Erflog oferował głównie odkurzacze przemysłowe, zamiatarki i pompy wysokociśnieniowe. W tym roku doszły projektowane przez Państwa wysokociśnieniowe agregaty do czyszczenia maszyn budowlanych. Jak duże jest na rynku zainteresowanie tymi urządzeniami ?
Katarzyna Jurgowiak: Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, wprowadziliśmy do oferty nowość – konstruowane na miarę (gdyż tak to nazywamy) agregaty wysokociśnieniowe. Zasiliły one naszą ofertę produktową na stałe. Przede wszystkim jest to związanie z faktem, że tego rodzaju konstrukcje są potrzebne nie tylko do czyszczenia maszyn budowlanych, ale również do szeroko pojętego czyszczenia przemysłowego.
Rozpoczęliśmy budowanie agregatów również z tego powodu, że dostępne na rynku urządzenia wysokociśnieniowe nie zawsze były dostosowane do specyficznych warunków, z jakimi zmagają się pracownicy produkcyjni i kadra inżynierska, m.in. w przemyśle ciężkim.
FOT. 1, 2 Agregaty wysokociśnieniowe Erfolg AW 500 (po lewej) i Erfolg AW 300 – uniwersalne urządzenia do czyszczenia przemysłowego
A.K.: Co w praktyce oznacza pojęcie ,,konstruowane na miarę”?
K.J.: Nasze agregaty są montowane z komponentów dobranych stricte pod kątem potrzeb klienta. Uwzględniamy np. to, gdzie maszyna ma pracować, czy w środowisku pracy będzie dostęp do energii elektrycznej, jaki obszar pracy powinna obejmować, a co za tym idzie – czy zestaw powinien być mobilny, czy też stacjonarny. Bierzemy pod uwagę też to, czy urządzenie będzie pracowało w środowisku agresywnym i czy w związku z tym komponenty zestawu powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Urządzenia są konstruowane po dokładnym wywiadzie z klientem. Nasi projektanci służą pomocą w doborze odpowiednich parametrów, gdyż nie każdy klient musi posiadać wiedzę na temat tak specyficznych urządzeń. W magazynie naszej firmy znajdują się także części zamienne oraz akcesoria, które za każdym razem są dopasowywane do środowiska pracy urządzenia. Nasza oferta jest na tyle kompletna, że jesteśmy w stanie wyposażyć klienta nawet w odzież ochronną i inne dodatkowe produkty, mające na celu usprawnienie pracy z naszym zestawem czyszczącym. Co warto podkreślić, nasze agregaty są konstrukcjami modułowymi, które w przeciwieństwie do dostępnych na rynku gotowych maszyn czyszczących można modyfikować pod kątem parametrów i osiągów urządzenia w miarę zmiany profilu działań lub potrzeb. Dzięki naszemu zapleczu technicznemu zawsze służymy pomocą serwisową oraz naprawami gwarancyjnymi i pogwarancyjnymi. Każdorazowo przed sprzedażą agregatu dokonujemy prób sprawności urządzenia, tak aby klient otrzymał w pełni sprawny i niezawodny zestaw. Możemy się pochwalić tym, że nasze konstrukcje są już stosowane jako zestawy w pracach na autostradach, w próbach ciśnieniowych, w czyszczeniu kanałów i zbiorników, maszyn budowlanych, samochodów pożarniczych i asenizacyjnych.
FOT. 3 Pompa (po lewej) i silnik – dwa podstawowe elementy konstruowanych w Szczecinie agregatów wysokociśnieniowych
A.K.: Z jakich części składa się taki agregat i jak on działa?
K.J.: W skład agregatu wysokociśnieniowego wchodzą przede wszystkim: silnik (elektryczny lub spalinowy), pompa wysokociśnieniowa (w naszym przypadku są to pompy flagowych europejskich producentów – Interpump i Pratissoli) oraz zawory bezpieczeństwa i czujniki przepływu wody.
Napęd silnika jest przenoszony na pompę bezpośrednio lub za pomocą odpowiednio dobranej przekładni. Woda – lub inne medium – z pompy kierowana jest do lancy, a gdy zawór pistoletu zostaje otwarty, wydostaje się na zewnątrz. Cały zestaw zabezpieczony jest armaturą sterującą. Stąd też, gdy zawór pistoletu jest zamknięty, woda (czy inne medium, w tym agresywne) krąży w obiegu zamkniętym w pompie. Poza elementami stanowiącymi bazowy zestaw wysokociśnieniowy każdy agregat może dodatkowo mieć akcesoria, dobierane w zależności od rodzaju wykonywanych prac. W naszej ofercie oprócz najczęściej stosowanych rotacyjnych dysz płaskich i punktowych mamy także dysze do piaskowania, do mycia posadzek (round cleanery), dysze do udrażniania oraz wykonywania prób ciśnieniowych.
FOT. 4 Agregat wysokociśnieniowy Erfolg AW 15250 D (diesel) z dużym zbiornikiem na wodę jest przeznaczony do czyszczenia maszyn wszędzie tam, gdzie nie ma wody bieżącej
A.K.: Czy konstruują Państwo również inne urządzenia dla branży produktów sypkich?
K.J.: Oczywiście. Poza agregatami i zestawami, które w zależności od specyfiki pracy w przedsiębiorstwach z branży materiałów sypkich są wykonywane na zamówienie, w naszej ofercie można też znaleźć:
urządzenia na przyczepie – do prac na budowach autostrad i dróg oraz wszędzie tam, gdzie jest ograniczony dostęp zarówno do energii elektrycznej, jak i wody bieżącej;
pompy wysokociśnieniowe do pracy przy maszynach produkcyjnych;
odkurzacze przemysłowe, które doskonale sprawdzają się przy wciąganiu różnorodnych sypkich zanieczyszczeń, w tym także szkodliwych i toksycznych.
Nasza oferta jest różnorodna i stanowi alternatywę nawet dla najbardziej wymagających firm z branży materiałów sypkich. Nie należy zapominać także o odkurzaczach, pompach i agregatach do stref szczególnie wymagających – spełniają one surowe wymagania dyrektywy ATEX.
A.K.: Czy w Państwa ofercie pojawiły się w tym roku też nowe modele odkurzaczy?
K.J.: Tak. Na początku roku naszą ofertę wzbogaciły odkurzacze linii Basic – w szczególności przeznaczone dla przemysłu rolniczego i spożywczego oraz branży materiałów sypkich. Wyróżnia je zwrotność i kompaktowa konstrukcja, co pozwala na ich łatwe przeniesienie – nawet w najbardziej ciasnych przestrzeniach – i ułatwia tym samym proces rutynowego czyszczenia maszyn produkcyjnych. Cechują się one cichą i ciągłą pracą, a ich system filtracji zapewnia niezawodność działania.
Nasza oferta wciąż się zmienia i dopasowuje do nawet najbardziej specyficznych potrzeb klientów, a wszystkie nasze maszyny i konstrukcje mają odpowiednie certyfikaty zgodności.
A.K.: Dziękuję za rozmowę.