ASE chroni przed wybuchem
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej wprowadzono regulacje prawne wynikające z postanowień dyrektyw europejskich ATEX. Odnoszą się one do zagadnień związanych z zagrożeniem wybuchami w przemyśle. Z zagadnieniami tymi powiązane jest również rozporządzenie MSWiA. Rozporządzenia te nakładają na przedsiębiorstwa bardzo istotne obowiązki wynikające z zagrożenia wybuchem.
Wybuchy pyłów znane są w przemyśle od lat. Od wybuchów gazowych różnią się jednak zasadniczo - mogą powodować znacznie większe szkody, a zagrożenia są trudniejsze do odkrycia.
Pył, który normalnie spoczywa na elementach konstrukcji, na części posadzki czy na urządzeniach, w warunkach wzbudzenia np. tzw. wybuchem pierwotnym może stanowić śmiertelne zagrożenie. Przekonali się o tym w bolesny sposób w roku 2010 pracownicy ZE Dolna Odra pod Szczecinem. Stosunkowo niegroźny wybuch w jednym z zasobników węgla wzbudził zalegające pyły, których sukcesywne wybuchy doprowadziły do olbrzymich zniszczeń w budynku i galeriach nawęglania elektrowni.
MECHANIZM WYBUCHU
Aby doszło do wybuchu, muszą zajść jednocześnie trzy konieczne warunki. W obecności lotnego medium palnego (np. gazu czy pyłu uniesionego) musi się znajdować odpowiednia ilość tlenu (np. z powietrza) oraz musi się pojawić skuteczne źródło zapłonu - jak pokazano na rysunku poniżej. W przypadku zagrożenia wybuchem pyłu szczególnie istotne jest jeszcze wymieszanie.
ZASADY OCHRONY PRZED WYBUCHEM
Rozporządzenie podaje zasady ochrony przeciwwybuchowej. W pierwszym rządzie należy ograniczyć możliwość wystąpienia atmosfery wybuchowej w miejscach pracy. Kiedy jednak takiego ograniczenia wykonać nie można, wówczas należy unikać skutecznych źródeł zapłonu w takich miejscach. Norma podaje dokładnie, o jakie źródła zapłonu chodzi - zatem w trakcie analizy każde z nich należy rozpatrzyć. Ostatnim elementem zintegrowanej ochrony przeciwwybuchowej jest minimalizowanie skutków wybuchu, np. poprzez odciążenia, tłumienie wybuchu czy fizyczne bariery.
INWESTYCJE W WIEDZĘ ZWRACAJĄ SIĘ NAJSZYBCIEJ
Właśnie wiedza o zagrożeniach, wymogach prawa i dobrych praktykach inżynierskich w zakresie zapobiegania wybuchom i ich skutkom jest warunkiem bezpiecznej i wydajnej pracy zakładów. Pracując od ponad 20 lat w branży przeciwwybuchowej, firma ASE wypracowała właściwą metodykę podejścia. Wspomaga ona przedsiębiorstwa produkcyjne - zaczynając od analiz i wymaganych opracowań w zakresie oceny ryzyka, a na propozycji rozwiązań technicznych i dostaw różnego rodzaju osprzętu w wykonaniu tzw. Ex kończąc.
W ramach systemu ekspertyz ASE proponuje np. audyt wstępny ATEX, pozwalający określić aktualny stan zapewnienia bezpieczeństwa przeciwwybuchowego. Co ważne, w raporcie zamieszczone są zarówno wyniki wstępnej analizy, jak i wskazania koniecznych działań wraz z ich oszacowaniem dla celów budżetowych.
Niezwykle ważnym elementem systemu zapewnienia bezpieczeństwa w zakładach, gdzie występują strefy zagrożone wybuchem, jest system szkoleń. Taki kompletny system kompetencyjny, nazwany Akademią Bezpieczeństwa ASE, obejmuje szereg szkoleń z zakresu przeciwwybuchowości. W ciągu ostatnich pięciu lat przeszkolono w ten sposób ponad cztery tysiące osób w przemyśle.