Pakowanie produktów sypkich z dużą wydajnością i w rozmaite worki jest sztuką. Im więcej worków na godzinę i im więcej różnych worków (wielkość, kształt, rodzaj materiału, sposób zamykania itp.), tym oczywiście trudniej.
Andrzej Żelazo
Przykładem sposobów pakowania bardzo wydajnych, niezawodnych oraz dostosowanych do różnorodnych wymagań technologicznych – takich jak zmiana produktów, zróżnicowane wymiary worków i ich sposobów zamykania – są automatyczne linie do workowania produktów sypkich firmy Concetti Group (jednego z największych ich producentów na świecie).
Innowacyjne, o dużej wydajności linie Concetti Group do workowania produktów sypkich składają się z reguły z kilku oddzielnych części, a mianowicie:
- modułu ważenia;
- modułu pobierania worka lub jego wykonania z rękawa;
- modułu znakowania (drukowania lub naklejania);
- modułu napełniania worka (wraz z zagęszczaniem i dezaeracją);
- modułu zamykania worka (klejenie, zaszywanie, zamknięcia typu zip);
- modułu paletyzowania.
Ponadto linie te mogą być wyposażone w takie urządzenia, jak wagi kontrolne, detektory metali, dodatkowe drukarki lub etykieciarki. Co ważne, Concetti Group produkuje cztery podstawowe moduły napełniania i zamykania worków:
- IPF – do worków o nośności od 1 do 10 kg i wydajności do 2400 worków/h;
- IMF – do worków o nośności od 2 do 20 kg i wydajności do 1800 worków/h;
- IGF – do worków o nośności od 5 do 50 kg i wydajności do 1200 worków/h
- STARPACK® – do worków o nośności od 10 do 50 kg i wydajności do 1600 worków/h
FOT. 1 Linia workowania produktów sypkich w przygotowane worki – z paletyzatorem czterokolumnowym
FOT. 2 Kompletna linia workowania produktów sypkich – z modułem przygotowania worków i paletyzatorem czterokolumnowym
FOT. 3 Automatyczna linia workowania produktów sypkich – z paletyzatorem jednokolumnowym
FOT. 4 Automatyczna linia workowania produktów sypkich połączona z modułem przygotowania worków
Powyższe linie mogą być używane do różnych rozmiarów granulek, płatków, proszków, peletów chemicznych, żywic, związków organicznych i nieorganicznych, włącznie z materiałami bardzo niebezpiecznymi. Przy użyciu jednej maszyny można pakować produkty w kilkadziesiąt różnych worków, a czas przestawienia linii na inny worek lub inną naważkę wynosi od 30 do 120 s (bez używania narzędzi i bez brygady remontowej). Pozwala to na szybką zamianę opakowań i produkcję krótkich serii produktów.
Najnowszym osiągnięciem firmy Concetti jest najbardziej wydajna (prawdopodobnie) na świecie linia do napełniania worków o wydajności 2600 worków (25 kg każdy) na godzinę, przeznaczona do przemysłu petrochemicznego.
Autor jest prezesem zarządu firmy Proorganika sp z o.o w Warszawie