Z Wojciechem Chmielorzem, prezesem zarządu firmy BPE Sp. z o.o. z Mikołowa, rozmawia Adam Krzyżowski
Adam Krzyżowski: Panie Prezesie, w 2013 r. wprowadzili Państwo zintegrowany system zarządzania jakością zgodny z normą PN-EN ISO 9001:2009 w zakresie projektowania, produkcji, montażu i serwisu instalacji transportu pneumatycznego materiałów sypkich oraz projektowania i realizacji przemysłowych systemów sterowania. Czy zechciałby Pan coś więcej na ten temat powiedzieć?
Wojciech Chmielorz: Strategią firmy BPE Sp. z o.o. jest osiągnięcie poprzez solidność i wysoką jakość produktów znaczącej pozycji w zakresie inżynierii i doradztwa technicznego. Jesteśmy to w stanie osiągnąć dzięki ciągłemu doskonaleniu własnych układów, jak również poprzez kwalifikacje naszych pracowników. Zatrudniamy doświadczonych projektantów i fachowców, dzięki którym jesteśmy w stanie zaoferować kompletny produkt w stosunkowo niskiej cenie. Wszystko staramy się realizować terminowo, przy użyciu podzespołów najwyższej jakości.
A.K.: Oferują Państwo kompleksowe wykonawstwo instalacji pneumatycznego transportu materiałów sypkich. Na czym ta kompleksowość polega i jakiej marki są te instalacje?
W.Ch.: Jesteśmy firmą inżynierską oferującą swoim klientom kompleksowe rozwiązywanie problemów związanych z transportem, dozowaniem i magazynowaniem materiałów sypkich. Do każdego problemu podchodzimy indywidualnie, analizując wszystkie aspekty pracy układu. Jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom profesjonalne wsparcie techniczne i w konsekwencji dobór właściwego układu. Realizujemy projekty z dostawą, montażem i rozruchem. Ponieważ produkowane przez nas urządzenia często podlegają odbiorom w Urzędzie Dozoru Technicznego, uczestniczymy również w takich odbiorach (przygotowujemy stosowną dokumentację, dokonujemy zgłoszeń w oddziałach UDT oraz reprezentujemy inwestora w czasie tych odbiorów). Klienci współpracujący z nami mogą także liczyć na szkolenie obsługi oraz pełny serwis z szybkim dostępem do części zapasowych.
Projektowane instalacje transportu i odbioru materiałów sypkich możemy wyposażyć w układy automatycznego sterowania, umożliwiając w ten sposób zdalną pracę i nadzór nad stanem układu (kontrolę, monitorowanie i archiwizację procesów produkcyjnych). Oferowane przez nas instalacje wykonywane są zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami branżowymi oraz bazują na sprawdzonych produktach renomowanych firm polskich i zagranicznych. Dzięki własnemu zapleczu montażowemu możemy zapewnić wysoką staranność wykonania.
RYS. 1 Wykonana przez BPE Sp. z o.o. instalacja pneumatycznego odpopielania elektrofiltra bloku o mocy 250 MW
w firmie ENEA Wytwarzanie SA (dawnej Elektrowni Kozienice SA)
A.K.: Państwa specjalnością są też instalacje elektryczne i automatyka. Czy nadają się one również do sektora produktów proszkowych i masowych?
W.Ch.: Specjalnością firmy BPE są kompleksowe projekty instalacji elektrycznych i automatyki do rozwiązań przemysłowych. Służymy wiedzą i doświadczeniem w projektowaniu:
- rozdziału energii;
- sieci teleinformatycznych;
- systemów sterowania;
- układów automatyki przemysłowej;
- urządzeń pneumatycznych.
Naszym głównym odbiorcą jest sektor energetyczny, ale projektowane przez nas układy nadają się również do sektora produktów proszkowych i masowych. Mamy wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i wykonywaniu tego typu instalacji. Nasi doświadczeni projektanci są w stanie zmierzyć się z wieloma problemami, z jakimi borykają się nasi klienci, i zawsze proponują dogodne rozwiązanie techniczne. Nasze projekty wykonywane są w oparciu o najnowocześniejsze programy do projektowania, a produkowane przez nas szafy sterownicze przechodzą odpowiednie testy funkcjonalne (w celu skrócenia czasu uruchomienia układu sterowania w obiekcie).
A.K.: Gdzie znajdują zastosowanie proponowane przez Państwa szafy sterownicze, sterowniki i systemy wizualizacji?
W.Ch.: Na pewno w dotychczas realizowanych przez nas aplikacjach w branży energetycznej, budowlanej i wydobywczej. Ponadto nasz zespół ma również doświadczenie w aplikacjach dla przemysłu spożywczego i samochodowego. W wykonanych i wdrożonych przez nas systemach sterowania stosujemy następujące rozwiązania techniczne:
- sterowniki PLC;
- panele operatorskie HMI;
- wizualizację i archiwizację danych procesowych w systemach SCADA;
- systemy rozproszone z wykorzystaniem sieci przemysłowych Profibus, Profinet, Modbus TCP/IP, Modbus RTU, Modbus ASCII, DeviceNet;
- regulację procesów ciągłych;
-
sterowanie i kontrolę ruchu z wykorzystaniem falowników i innych przetwornic.
Ten rodzaj działalności wymaga dużego doświadczenia technicznego. Żeby to robić, trzeba znać zautomatyzowane procesy od strony technologicznej, a nie tylko programowo implementować przekazany algorytm działania. Klienci chętnie przystają na taki sposób realizacji. Poza tym z zasady wykonujemy systemy sterowania w standardzie uznanym przez klienta.
FOT. 1 Szafa systemu sterowania młyna MC-1 (do cementu) w przedsiębiorstwie Górka Cement Sp. z o.o. w Trzebini – jeden z nowszych produktów BPE Sp. z o.o.
A.K.: Jak długo BPE działa na polskim rynku?
W.Ch.: Spółka BPE powstała na bazie firmy Biuro Projektów Elektronicznych Wojciech Chmielorz, która rozpoczęła swoją działalność w 2001 r., specjalizując się w realizacji projektów systemów sterowania instalacji odbioru i transportu popiołu. Ciągła chęć rozwoju i dążenie do zaoferowania kompleksowej oferty spowodowały powstanie w 2009 r. spółki prawa handlowego o bardziej rozbudowanej i elastycznej strukturze. Nowo powstała spółka przejęła myśl techniczną i doświadczenie od projektantów zatrudnionych wcześniej w mojej poprzedniej firmie. Od początku swojej działalności jesteśmy związani z rynkiem polskim, ale dzięki dobrym kontaktom z naszymi lokalnymi klientami działamy też w innych krajach europejskich.
A.K.: Dziękuję za rozmowę