Firma BART Sp. z o.o. z Sosnowca w listopadzie br. zakończyła inwestycję związaną z zaprojektowaniem, budową i uruchomieniem trzech instalacji odpylania w zakładzie McCormick Polska SA w Stefanowie k. Warszawy, który to zakład jest właścicielem znaku firmowego Kamis, najbardziej znanej marki przypraw i musztard na polskim rynku.
Spółka Kamis powstała w 1991 r. i od początku istnienia zdobyła zaufanie konsumentów, stając się największym producentem przypraw na rynku Europy Środkowej. Stworzyła ona nowe, dotąd nieznane rodzaje przypraw w Polsce, stawiając na innowacyjność i przełamywanie stereotypów w myśleniu o przyprawach i kulinariach. We wrześniu 2011 r. spółka ta została przejęta przez McCormick & Company Inc., światowego lidera rynku przypraw. W lipcu 2012 r. nazwa firmy z Kamis SA zmieniła się na McCormick Polska SA.
Instalacje aspiracyjne zaprojektowane i wykonane zostały przy ścisłej współpracy inżynierów i technologów przedsiębiorstwa McCormick Polska SA z inżynierami i projektantami firmy BART. Długotrwałe prace projektowe i analizy wszystkich szczegółów specyfiki zakładu zaowocowały budową instalacji aspiracyjnej, która została zbudowana dokładnie pod potrzeby zabudowanych linii technologicznych.
Przykładowa instalacja wykonana dla branży spożywczej przez firmę BART
Prawidłowy dobór wydajności i sposobu odbioru pyłów z układów konfekcjonowania, miksowania i transportu przypraw był najważniejszym punktem inwestycji. Niewłaściwy dobór tych parametrów mógł spowodować podsysanie drogich produktów, co niosłoby za sobą straty finansowe zakładu, a zbyt niska wydajność spowodowałaby zagrożenia związane z zapyleniem linii produkcyjnych, pogorszeniem warunków pracy i zwiększeniem nakładu środków na sprzątanie zakładu.
Wszystkie trzy instalacje aspiracyjne wykonane w zakładzie w Stefanowie przygotowane zostały w wersji przeciwwybuchowej do pyłów w klasie wybuchowości ST1. Jako jednostki filtracyjne zastosowano filtry patronowe z wkładami poziomymi, które to filtry zabezpieczono przy użyciu paneli eksplozyjnych i klap zwrotnych. Z instalacji rurowych odprowadzono ładunki elektrostatyczne, a armaturę i osprzęt instalacyjny dobrano w wersjach iskrobezpiecznych.
W ramach powierzonego firmie BART zadania wykonany został również projekt i montaż układu sterowania instalacją aspiracyjną. Głównym zadaniem tego układu jest utrzymywanie stałego przepływu powietrza przez instalację w poszczególnych punktach odciągowych w przypadku zmniejszania lub zwiększania liczby uruchomionych gniazd produkcyjnych. Opisaną powyżej funkcjonalność udało się osiągnąć dzięki układowi opartemu na sterowaniu pracą silników wentylatorów przy użyciu przetwornic częstotliwości powiązanych z układem dopuszczania powietrza „lewego” do układu aspiracyjnego.
www.bart-vent.pl