Ze Zbigniewem Kalicińskim, prezesem firmy Baumit Sp. z o.o. z Wrocławia, rozmawia Adam Krzyżowski

Zbigniew Kaliciński: Nasze zaprawy murarskie doskonale sprawdzają się przy wznoszeniu ścian zewnętrznych i wewnętrznych, w tym działowych

 

Adam Krzyżowski: Panie Prezesie, na początku tego roku objął Pan stery działającej już 30 lat na krajowym rynku firmy Baumit Sp. z o.o. z Wrocławia, jednego z czołowych polskich przedsiębiorstw produkujących materiały budowlane. Z jakim nastawieniem przyjął Pan to prestiżowe, ale wymagające dużego wysiłku stanowisko?
Zbigniew Kaliciński: W awansie na prezesa polskiego oddziału firmy Baumit widzę z jednej strony możliwość kontynuowania strategii oraz wdrażania nowych pomysłów, z drugiej zaś dużą odpowiedzialność, by w trudnych warunkach rynkowych kontynuować rozwój firmy w zgodzie z wieloletnim planem Grupy.
Do nowej roli podchodzę z entuzjazmem i determinacją. Baumit to marka z ugruntowaną pozycją i bogatą historią, a także ogromnym potencjałem na przyszłość. Do tego jej cele oraz wartości są mi bardzo bliskie, dlatego zrobię, co w mojej mocy, by je wspierać najlepiej, jak potrafię, mając do dyspozycji swoje doświadczenie, zdobywaną latami i nieustannie poszerzaną wiedzę o rynku, a także potencjał, kwalifikacje i zaangażowanie moich współpracowników.
Choć już dziś jesteśmy w czołówce producentów materiałów budowlanych cieszących się największym zaufaniem i najczęściej goszczących na placach budowy w Polsce, to wciąż mamy wiele ambitnych planów i stawiamy przed sobą kolejne cele, nie tylko sprzedażowe. Będziemy nadal inwestować w rozwój, a także pracować nad wprowadzeniem na polski rynek nowych produktów i technologii, które pozwolą nam jeszcze lepiej spełniać oczekiwania naszych klientów, a może niekiedy nawet je kształtować. Dążąc do optymalizacji naszego portfela produktowego, będziemy koncentrowali się na naszej misji wspierania tworzenia zdrowej, energooszczędnej i estetycznej przestrzeni do życia. Zrównoważony rozwój i zdrowe mieszkalnictwo pozostają w dalszym ciągu naszymi priorytetami.

A.K.: Przez te wszystkie lata polska spółka Baumit umacniała swoją markę głównie na rynku budownictwa mieszkaniowego. Czy Państwa innowacyjne rozwiązania – takie jak szybkowiążące tynki cementowo-wapienne Baumit MPI 30 Speed i MPI 30 Speed L, beton Baumit ALL IN Beton B25 w rozpuszczalnym worku i system pokrycia ścian wewnętrznych Baumit Ionit – mogłyby znaleźć też masowe zastosowanie w budownictwie przemysłowym i gospodarczym?
Z.K.: W swojej ofercie mamy wiele produktów, które mogą znaleźć szerokie zastosowanie w budownictwie przemysłowym czy obiektach magazynowych. Na przykład nasze zaprawy murarskie – zarówno te grubowarstwowe: Baumit MM 100 i MM 50, jak również te do murowania na cienką spoinę: Baumit PlanoFix White, Grey i Baumit PlanoFix – doskonale sprawdzają się przy wznoszeniu ścian zewnętrznych, wewnętrznych, w tym działowych.
Przy wykonywaniu i naprawach niekonstrukcyjnych elementów betonowych – w tym np. podkładów betonowych pod posadzki w pomieszczeniach technicznych, piwnicach, garażach itp., wewnątrz i na zewnątrz budynków – świetnie zdają egzamin nasze betony, na czele z rewolucyjnym Baumit ALL IN Beton B25 w rozpuszczalnym worku. Dzięki innowacyjnemu opakowaniu nie tylko ułatwia on i przyspiesza realizację prac, lecz także wspiera zdrowie wykonawców – minimalizując zapylenie nawet o 40% – oraz środowisko i budżet – eliminując całkowicie odpady i koszty związane z ich utylizacją.Nasze jastrychy cementowe Baumit Solido czy szybkoschnące Rapido są doskonałe jako podkład pod posadzki przemysłowe, np. żywiczne. Z kolei bazujące na nowoczesnych recepturach masy samopoziomujące Baumit zapewniają bardzo wysokie parametry wytrzymałościowe i użytkowe – idealne pod wszelkiego rodzaju warstwy wykończeniowe, wewnątrz i na zewnątrz budynków. Kolejna grupa produktów, o której warto wspomnieć w kontekście zastosowania w budownictwie przemysłowym czy gospodarczym, to maszynowe tynki cementowo-wapienne, w tym wewnętrzne z rodziny MPI 25, zewnętrzne MPA 35, jak również jedyne na rynku tynki szybkowiążące MPI 30 Speed. Sprawdzają się one w różnych warunkach – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, bez względu na rodzaj pomieszczenia i panującą w nim wilgotność. Nie tylko zapewniają one łatwość i szybkość realizacji prac (aplikacja maszynowa i technika silosowa), lecz także potwierdzoną przez lata na rynku długoletnią trwałość.

 

FOT. 1, 2, 3, 4, 5 Zaprawy murarskie marki Baumit znajdujące zastosowanie w budownictwie przemysłowym

FOT. 6, 7 Jastrychy cementowe firmy Baumit do podkładów pod posadzki przemysłowe


FOT. 8, 9, 10 W ofercie przemysłowej firmy Baumit są też oczywiście różnego typu tynki

A.K.: Jestem przekonany, że do budowy zakładu kalcynacji gipsu w Bełchatowie, zakładu produkcyjnego w Łowiczu i fabryki w Pobiedziskach k. Poznania Państwa firma używała materiałów budowlanych marki Baumit. Czy doświadczenie związane z budową tych obiektów miało znaczący wpływ na rozszerzenie Państwa oferty przemysłowej?
Z.K.: Nie wyobrażamy sobie nieużywania do budowy naszych zakładów materiałów innych niż nasze własne, jednak muszę podkreślić, że używamy ich tylko w tych zastosowaniach, do których zostały zaprojektowane. Przy naszych aspiracjach co do jakości produktów ich użycie do budowy kilku lub kilkunastu obiektów jest już tylko końcowym fragmentem długiego procesu kreacji nowego wyrobu. Zadaniem takiego testu w warunkach rzeczywistego placu budowy jest w zasadzie już tylko potwierdzenie realizacji celów, jakie sobie wyznaczyliśmy przy danym projekcie rozwojowym. Tak więc nie czekamy z testami nowego produktu do chwili budowy następnego zakładu przemysłowego.

A.K.: Produkcja, magazynowanie i transport materiałów sypkich i masowych często wymagają wysoce specjalistycznych obiektów o optymalnym poziomie temperatury i wilgotności. Jakiego typu tynki, zaprawy i farby oferowane przez Baumit mogłyby być wykorzystywane w tej gałęzi przemysłu?
Z.K.: Przede wszystkim warto wspomnieć tutaj o naszych systemach ociepleń, zapewniających odpowiednią temperaturę wewnątrz obiektu i najbardziej stabilne warunki, bez względu na porę roku. Dodatkowo przy stworzeniu i utrzymaniu odpowiednich warunków w pomieszczeniach przemysłowych i magazynowych pomocny może być także system pokrycia ścian Baumit Klima. Wchodzące w jego skład wewnętrzny tynk wapienny Baumit KlimaWhite oraz wapienne masy szpachlowe Baumit KlimaFinish i Baumit KlimaFino to naturalne regulatory wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczeń. Dzięki naturalnym składnikom użytym do ich produkcji nie wydzielają one szkodliwych substancji, a dodatkowo mają wysoki współczynnik pH, który minimalizuje ryzyko rozwoju grzybów–pleśni, co jest niezwykle istotnym warunkiem wpływającym na stworzenie optymalnych warunków dla pracujących w nich ludzi, jak również magazynowanych materiałów.

FOT. 11, 12, 13 Do pokrywania ścian w zakładach z sektora materiałów sypkich firma Baumit poleca system Baumit Klima, zawierający naturalne regulatory wilgotności
 
FOT. 14, 15 Wszystkie produkty linii Baumit Ionit mają certyfikat natureplus®
 
FOT. 16 Innowacyjny Baumit ALL IN Beton B25 w rozpuszczalnym worku – niezastąpiony w wykonywaniu niekonstrukcyjnych elementów betonowych
 
A.K.: Jak Pan wie, sektor materiałów sypkich to też potężny przemysł rolno-spożywczy. Czy polska spółka Baumit podjęłaby się dostarczania materiałów do budowy obiektów, które muszą spełniać surowe wymagania norm dotyczących żywności?
Z.K.: Produkty naszej firmy są opracowywane w taki sposób, aby spełniały najwyższe standardy związane z bezpieczeństwem użytkowania oraz środowiska – zarówno podczas prowadzenia prac budowlanych, jak i podczas użytkowania obiektu. Wiele z nich ma certyfikaty i atesty potwierdzające te wymagania. Jako przykłady mogą posłużyć produkty z linii Baumit Ionit czy Baumit Klima, posiadające certyfikat natureplus®, a także grupa produktów specjalistycznych do wnętrz, w tym do wykonywania systemów podłogowych, posiadająca certyfikat EMICODE EC1PLUS, oznaczający kategorię produktów premium, o najniższej emisyjności.
 
A.K.: Dziękuję za rozmowę.
 

Nowy numer

  1. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2024 (106)
  2. Temat numeru: ATEX, FILTRACJA, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2024 (105)

  3. Temat numeru: WAŻENIE I DOZOWANIE MATERIAŁÓW SYPKICH

    04/2024 (104)
  4. Temat numeru: POMIARY, NAPĘDY, AUTOMATYKA, PNEUMATYKA

    03/2024 (103)

  5. Temat numeru: SUROWCE SKALNE, PRZEMYSŁ CEMENTOWO-WAPIENNICZY

    02/2024 (102)

  6. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2024 (101)

  7. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTYKA

    07/2023 (100)
  8. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2023 (99)

  9. Temat numeru: ATEX, BHP, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2023 (98)

  10. Temat numeru: WAŻENIE I DOZOWANIE MATERIAŁÓW SYPKICH

    04/2023 (97)

  11. Temat numeru: KRUSZYWA, CEMENT, WAPNO

    03/2023 (96)

  12. Temat numeru: ODPYLANIE, ATEX, BHP

    02/2023 (95)
  13. Temat numeru: POMIARY, AUTOMATYKA, NAPĘDY

    01/2023 (94)
  14. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTKA

    07/2022 (93)

  15. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE  I APARATURA POMIAROWA

    06/2022 (92)
  16. Temat numeru: ATEX, BHP, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2022 (91)
  17. Temat numeru: TWORZYWA SZTUCZNE, KOMPOZYTY

    04/2022 (90)
  18. Temat numeru: KRUSZYWA,CEMENT, WAPNO

  19. 03/2022 (89)

  20. Temat numeru: AUTOMATYKA, POMIARY, NAPĘDY

    02/2022 (88)
  21. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2022 (87)

  22. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTYKA

    07/2021 (86)

  23. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2021 (85)

  24. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2021 (84)

  25. Temat numeru: RYNEK KRUSZYW, WAPNO, CEMENT

    04/2021 (83)
  26. Temat numeru: TWORZYWA SZTUCZNE, KOMPOZYTY

    03/2021 (82)
  27. Temat numeru:AUTOMATYZACJA, BADANIA I POMIARY

    02/2021 (81)
  28. Temat numeru:ODPYLANIE, ODKURZANIE, ATEX, BHP

    01/2021 (80)
  29. Temat numeru:TRANSPORT I LOGISTYKA 

    07/2020 (79)
  30. Temat numeru: LOGISTYKA I MAGAZYNOWANIE

    06/2020 (78)
  31. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2020 (77)
  32. Temat numeru: Plastiki, kompozyty, przemysł chemiczny

    04/2020 (76)
  33. Temat numeru:RYNEK KRUSZYW, WAPNO, CEMENT

    03/2020 (75)
  34. Temat numeru:AUTOMATYKA, NAPĘDY, POMIARY

    02/2020 (74)
  35. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2020 (73)
  36. Temat numeru: TRANSPORT MATERIAŁÓW SYPKICH

    07/2019 (72)
  37. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2019 (71)
  38. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2019 (70)
  39. Temat numeru: Tworzywa sztuczne i kompozyty

    04/2019 (69)
  40. Temat numeru: Rynek kruszyw -rozwiązania dla branży

    03/2019 (68)
  41. Temat numeru: AUTOMATYKA, PNEUMATYKA, POMIARY

    02/2019 (67)
  42. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2019 (66)
  43. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2018 (65)
  44. Temat numeru: Magazynowanie i logistyka materiałów sypkich

    06/2018 (64)
  45. Temat numeru: Utrzymanie ruchu

    05/2018 (63)
  46. Temat numeru: Kompozyty i tworzywa sztuczne, ważenie, dozowanie

    04/2018 (62)
  47. Temat numeru: Rozwiązania dla branży kruszyw

    03/2018 (61)
  48. Temat numeru: Automatyka i pomiary

    02/2018 (60)
  49. Temat numeru: Filtracja, odpylanie, ATEX, BHP

    01/2018 (59)
  50. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2017 (58)
  51. Temat numeru: Logistyka i magazynowanie materiałów sypkich

    06/2017 (57)
  52. Temat numeru: Górnictwo,energetyka.ATEX

    05/2017 (56)
  53. Temat numeru: Rynek tworzyw sztucznych i kompozytów

    04/2017 (55)
  54. Temat numeru: Rozwiązania dla branży kruszywowej

    03/2017 (54)
  55. Temat numeru: Automatyka, pomiary

    02/2017 (53)
  56. Temat numeru: Filtracja,odpylanie,odkurzanie,BHP, ATEX

    01/2017 (52)
  57. Temat numeru: Transport  materiałów sypkich

    07/2016 (51)
  58. Temat numeru: Magazynowanie materiałów sypkich

    06/2016 (50)
  59. Temat numeru: Zabezpieczenia przeciwwybuchowe

    05/2016 (49)
  60. Temat numeru: Wagi.Dozowniki

    04/2016 (48)
  61. Temat numeru: Kruszenie.Mielenie.Granulowanie

    03/2016 (47)
  62. Temat numeru: Filtracja.odpylanie.BHP

    02/2016 (46)
  63. Temat numeru: Automatyka i pomiary 

    01/2016 (45)
  64. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2015 (44)
  65. Temat numeru: Magazynowanie materiałów sypkich

    06/2015 (43)
  66. Temat numeru: Bezpieczeństwo procesowe i zabezpieczenia ATEX

    05/2015 (42)
  67. Temat numeru: Kruszenie, mielenie, mieszanie

    04/2015 (41)
  68. Temat numeru: Sita,przesiewacze,separatory

    03/2015 (40)
  69. Temat numeru: Automatyka i pomiary

    02/2015 (39)
  70. Temat numeru: Odkurzanie, odpylanie, BHP, Atex

    01/2015 (38)
  71. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2014 (37)
  72. Temat numeru: Opakowania w przemyśle materiałów sypkich

    06/2014 (36)
  73. Temat numeru: Silosy i magazyny na materiały sypkie

    05/2014 (35)
  74. Temat numeru: Systemy dozujące, ważące i pakujące

    04/2014 (34)
  75. Temat numeru: Filtracja,odpylanie,odkurzanie

    03/2014 (33)
  76. Temat numeru: Automatyka i aparatura kontrolno-pomiarowa

    02/2014 (32)
  77. Temat numeru: Sita, przesiewacze i separatory przemysłowe

    01/2014 (31)
  78. Temat numeru: Rozdrabnianie i granulowanie

    06/2013 (30)
  79. Temat numeru: Przemysł wydobywczy surowców energetycznych

    05/2013 (29)
  80. Temat numeru: Silosy do zastosowań przemysłowych

    04/2013 (28)
  81. Temat numeru: Sytuacja na rynku kruszyw

    03/2013 (27)
  82. Temat numeru: Aparatura pomiarowa w aplikacjach wysokotemperaturowych

    02/2013 (26)
  83. Temat numeru: Polski rynek cementu i betonu

    01/2013 (25)
  84. Temat numeru: Postęp techniczny w konstrukcji młynów

    06/2012 (24)
  85. Temat numeru: Konstrukcje silosów aluminiowych

    05/2012 (23)
  86. Temat numeru: Europejski rynek tworzyw sztucznych

    04/2012 (22)
  87. Temat numeru: Zmiany technologiczne w produkcji kruszyw

    03/2012 (21)
  88. Temat numeru: Automatyzacja procesów

    02/2012 (20)
  89. Temat numeru: Polski rynek targowy

    Rozmowa z dr. inż hab. Lidią Gawlik zastepcą dyrektora IGSMiE 
    01/2012 (19)
  90. Temat numeru: Nauka dla przemysłu

    Rozmowa z dr. inż Szymonem Modrzejewskim
    06/2011 (18)
  91. Temat numeru: Nowoczesne technologie górnicze

    Węgiel polskie bogactwo narodowe
    05/2011 (17)
  92. Temat numeru: Transport, logistyka i magazynowanie

    03-04/2011 (16)
  93. Temat numeru: Automatyzacja procesów

    Innowacyjny mechatroniczny system manipulacyjny
    02/2011 (15)
  94. Temat numeru: Rynek kruszyw w Polsce

    Recykling gruzu powyburzeniowego
    01/2011 (14)
  95. Temat numeru: Przemyslowe systemy ważąco-dozujące 05-06/2010 (13)
  96. Temat numeru: Magazynowanie sypkich produktów spożywczych 04/2010 (12)
  97. Temat numeru: Transport pneumatyczny materiałów sypkich 03/2010 (11)
  98. Temat numeru: Rynek cementu w polsce 02/2010 (10)
  99. Temat numeru: Krajowy rynek automatyki przemyslowej 01/2010 (9)

Kalendarium wydarzeń pełne

« Listopad 2024 »
Pon
Wt
Śr
Czw
Pią
So
Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8