-
ASE chroni przed wybuchem
06.06.2011Po wejściu Polski do Unii Europejskiej wprowadzono regulacje prawne wynikające z postanowień dyrektyw europejskich ATEX. Odnoszą się one do zagadnień związanych z zagrożeniem wybuchami w przemyśle. Z zagadnieniami tymi powiązane jest również rozporządzenie MSWiA. Rozporządzenia te nakładają na przedsiębiorstwa bardzo istotne obowiązki wynikające z zagrożenia wybuchem.
-
Sypkie i niebezpieczne
15.11.2010Osoby pracujące z materiałami sypkimi powinny mieć świadomość zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać wykonując swoją codzienną pracę. Pozornie błahe zaniedbanie może doprowadzić do tragedii. Na uwadze powinni mieć to zarówno pracownicy, jak i właściciele przedsiębiorstw.
-
Aspekty prawne oraz przykład rozwiązania technicznego, pozwalającego zmniejszyć ryzyko wybuchu w zakładzie produkcyjnym.
-
Aspekty prawne oraz przykład rozwiązania technicznego, pozwalającego zmniejszyć ryzyko wybuchu w zakładzie produkcyjnym W przemyśle coraz częściej dochodzi do poważnych wybuchów mieszanin pyłowo-powietrznych. 24 stycznia 2010 r. wybuch w Elektrowni Dolna Odra pozbawił życia jedną osobę. Trzy inne zostały poważnie ranne. Dwa budynki uległy zawaleniu, a jeden został uszkodzony.
-
Elektryczność statyczna jest jednym z najczęstszych źródeł zapłonu palnych i wybuchowych mieszanin występujących w zakładach przemysłowych. W klasyfikacji tego typu zagrożeń zajmuje ona 3*. miejsce, tuż za iskrą mechaniczną oraz wyładowaniem jarzeniowym.