-
Sypkie i niebezpieczne
15.11.2010Osoby pracujące z materiałami sypkimi powinny mieć świadomość zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać wykonując swoją codzienną pracę. Pozornie błahe zaniedbanie może doprowadzić do tragedii. Na uwadze powinni mieć to zarówno pracownicy, jak i właściciele przedsiębiorstw.
-
Aspekty prawne oraz przykład rozwiązania technicznego, pozwalającego zmniejszyć ryzyko wybuchu w zakładzie produkcyjnym.
-
Aspekty prawne oraz przykład rozwiązania technicznego, pozwalającego zmniejszyć ryzyko wybuchu w zakładzie produkcyjnym W przemyśle coraz częściej dochodzi do poważnych wybuchów mieszanin pyłowo-powietrznych. 24 stycznia 2010 r. wybuch w Elektrowni Dolna Odra pozbawił życia jedną osobę. Trzy inne zostały poważnie ranne. Dwa budynki uległy zawaleniu, a jeden został uszkodzony.
-
Elektryczność statyczna jest jednym z najczęstszych źródeł zapłonu palnych i wybuchowych mieszanin występujących w zakładach przemysłowych. W klasyfikacji tego typu zagrożeń zajmuje ona 3*. miejsce, tuż za iskrą mechaniczną oraz wyładowaniem jarzeniowym.
-
Zagrożenie wybuchem - kiedy i dlaczego?
21.07.2009Zagrożenie wybuchem występuje wszędzie tam, gdzie poddajemy obróbce procesowej, magazynujemy bądź transportujemy materiały palne. W przypadku instalacji odpylających możemy mówić o sytuacji, w której transportowane są pyły w strumieniu powietrza lub w pewnych sytuacjach także mieszaniny pyłów z palnymi gazami czy oparami.