Budujemy zakłady przemysłowe
Z Romanem Warownym, członkiem zarządu i dyrektorem technicznym w firmie WAKRO Sp. z o.o. z Krępnej, rozmawia Adam Krzyżowski
Adam Krzyżowski: Panie Dyrektorze, firma WAKRO działa na polskim rynku już przeszło 25 lat. Produkowane przez Państwa węzły suszarnicze, filtry odpylające, przenośniki kubełkowe, silosy magazynowe czy linie przetwórstwa bentonitu znane są od lat nie tylko w Polsce, ale też za granicą. W jakim kierunku przebiegał rozwój firmy w ciągu ostatnich lat i na jakie Państwa rozwiązania jest obecnie największe zapotrzebowanie?
Roman Warowny: Nie jesteśmy już tylko dostawcą urządzeń, ale wkroczyliśmy na rynek jako generalny wykonawca całych linii technologicznych lub zakładów przemysłowych, które są w naszej firmie projektowane i produkowane, czyli jest to tzw. wykonawstwo „pod klucz”. Stało się to możliwe dzięki rozbudowie działu projektowego, zwiększeniu możliwości produkcyjnych oraz powstaniu centrum badawczo-rozwojowego. W ostatnich latach zrealizowaliśmy wiele nowatorskich projektów, wybudowaliśmy m.in.: fabrykę produkcji granulatu bentonitowego w Hiszpanii, jedyną w Polsce fabrykę produkującą szkło spienione, linię produkcyjną do wytwarzania lekkiego kruszywa ceramicznego (na podstawie dostarczonego opracowania technologicznego), linię do produkcji mączki wapiennej o wydajności 40 t/h, instalację dozowania kwasu tereftalowego w zakładach chemicznych (wykonanie ATEX) czy też ostatnio w pełni automatyczną linię dozowania surowców i dodatków sypkich w systemie kontenerów autonomicznych dla czołowego producenta farb i tynków w naszym kraju.
FOT. 1 Wyprodukowany przez WAKRO węzeł sortowania mączki wapiennej w przemiałowni kamienia wapiennego
A.K.: W 2017 r. firma WAKRO uzyskała status centrum badawczo-rozwojowego. W jakim stopniu ten status zwiększył Państwa zdolności produkcyjne i eksportowe?
R.W.: Powstanie centrum badawczo-rozwojowego w naszej firmie dało nam możliwość opracowywania nowych technologii, dokładnego badania właściwości materiałów sypkich i testowania w warunkach półprzemysłowych wyników naszych prac, co oczywiście przekłada się na wzrost niezawodności projektowanych rozwiązań i samej produkcji, a co za tym idzie – także na wzrost eksportu.
FOT. 2 WAKRO od lat jest producentem urządzeń do przetwarzania bentonitu. Na zdjęciu są widoczne kruszarki walcowe zamontowane przez tę firmę w zakładzie produkującym granulat bentonitowy
A.K.: Przed laty w wywiadzie dla naszego czasopisma powiedział Pan m.in., że w firmie najważniejszy jest odpowiednio wykwalifikowany i dobrze współpracujący zespół ludzi. Czy mógłby Pan w paru słowach opowiedzieć o Państwa kadrze inżynierskiej?
R.W.: W dzisiejszych czasach, w których istnieje rynek pracowniczy, trudno jest utrzymać stabilną kadrę, ale mimo to udaje nam się ta sztuka. Rozbudowaliśmy dział projektowy o pracownię elektryczną i pracownię automatyki, a w wydziale produkcji powstały ich odpowiedniki. Ponadto rozbudowaliśmy dział marketingowy oraz technologiczny i oczywiście powstało też centrum badawczo-rozwojowe ze swoją kadrą. Dzięki wysoko wykwalifikowanym pracownikom uzyskaliśmy uprawnienia TDT (Transportowego Dozoru Technicznego) oraz wdrożyliśmy zakładową kontrolę produkcji na podstawie norm PN-EN 1090-2-2018 i PN-EN ISO 3834. Stale podnosimy kompetencje pracowników poprzez skierowywanie ich na studia podyplomowe, kursy i szkolenia branżowe.
A.K.: Czy nadal największymi odbiorcami Państwa sprzętu są firmy zajmujące się chemią budowlaną i zakłady cementowo-wapiennicze?
R.W.: Oczywiście są to branże, w których jesteśmy znani i mamy mocną pozycję, ale dzięki rozszerzeniu naszych możliwości weszliśmy także do przemysłu chemicznego, energetycznego oraz do kopalni. Naturalnie nie stronimy też od innych branż, gdzie są wykorzystywane materiały sypkie.
A.K.: Na jakich międzynarodowych imprezach targowych będą Państwo prezentowali swoją ofertę w 2020 r.?
R.W.: Zawsze jest nasze stoisko na branżowych targach SyMas w Krakowie, a za granicą wystawiamy się na targach Powtech w Norymberdze oraz Solids w Dortmundzie.
A.K.: Dziękuję za rozmowę.