Czujnikowe systemy sortowania STEINERT – klucz do zwiększenia efektywności wzbogacania rudy
Firma STEINERT jest światowym liderem w dziedzinie technologii sortowania
opartej na czujnikach w przemyśle górniczym.
Technologia sortowania czujnikowego umożliwia efektywne wzbogacanie wstępne materiału, zanim trafi on do dalszego przetwarzania, poprawiając jakość koncentratu na wczesnym etapie i zwiększając rentowność procesu. Ponadto technologia ta umożliwia wzbogacanie surowców o bardzo niskiej zawartości użytecznych minerałów, takich jak hałdy. Otwiera ona zatem nowe możliwości dla bardziej efektywnej i opłacalnej pracy oraz wydłużania okresu eksploatacji obszarów wydobywczych, a także stanowi ważne ogniwo pomiędzy procesami wydobycia i wzbogacania różnych rodzajów kopalin użytecznych. Modułowy kombinowany system sortowania STEINERT KSS jest mobilnym rozwiązaniem do sortowania rudy. Głównym jego elementem jest system analizy rentgenowskiej (XRT): promienie rentgenowskie przenikają przez materiał, są analizowane przez czujniki na wyjściu, przetwarzane w module komputerowym zgodnie z wymaganymi parametrami gęstości, a następnie produkt lub odpady są odrzucane przez wiązkę sprężonego powietrza, dzięki czemu następuje oddzielenie rudy od skały płonnej. System sortowania może być wyposażony w czujniki do otrzymywania kolorowych i trójwymiarowych obrazów materiału, a także w czujnik indukcyjny i aparaturę do analizy w bliskiej podczerwieni. To połączenie wielu czujników w jednym urządzeniu zapewnia lepsze wyniki w porównaniu z wielostopniowymi systemami sortowania wyposażonymi w jeden czujnik.
W przypadku sortowania minerałów taka technologia otwiera szereg nowych możliwości. Przykładowo, w rudach złotonośnych, gdzie mineralizacja związana jest z gęstymi siarczkami, system sortowania może wykorzystywać czujniki XRT do odróżniania siarczków od mniej gęstej skały płonnej. Jednakże tam, gdzie mineralizacja złota występuje w żyłach kwarcowych, które mają taką samą gęstość jak skała płonna, laser i/lub kamera kolorowa mogą wykrywać kwarcyt. Pozwala to na wykrywanie zarówno gęstych siarczków, jak i jasnych kwarcytów w jednej operacji na jednym systemie sortowania o wysokim stopniu uzysku. Obecnie przedsiębiorstwa górnicze na całym świecie wykorzystują czujnikowe systemy sortowania STEINERT do następujących zadań:
- poprawa jakości materiału zasilającego młyny ze stref o niskiej jakości;
- wyeliminowanie „wąskich gardeł” w procesie technologicznym, np. ograniczonej wydajności młyna lub obszaru wydobywczego;
- poprawa opłacalności przerobu niskogatunkowych rud i hałd;
- usuwanie wapienia/kalcytu w celu zmniejszenia zużycia kwasu w dalszym procesie;
- produkcja produktu końcowego, gotowego do wysyłki.
Wysokowydajne systemy sortowania STEINERT są obecnie z powodzeniem stosowane na całym świecie w celu wzbogacania różnych rodzajów rud, np. przy wydobywaniu diamentów w kopalni Letšeng (Lesotho) czy manganu przez firmę Element25 (Australia), przy sortowaniu siarczków i kwarcytów w kopalniach złota Navachab (Namibia) oraz przy wydobywaniu rud polimetalicznych przez firmę Prognoz (Rosja) i fosforanów przez firmę EuroChem (Kazachstan). Wymagania stawiane zakładom wzbogacania rud stale rosną, co wymaga kompleksowych i elastycznych rozwiązań. Mając na uwadze te wymagania, firma STEINERT zapewnia techniczne i najnowocześniejsze zdalne wsparcie, które upraszcza oddanie do eksploatacji, monitorowanie i sterowanie maszynami na miejscu. Oprócz rozwiązań w zakresie zdalnego serwisu, firma STEINERT stale utrzymuje zapas części zamiennych, aby zapewnić jak najkrótszy czas reakcji działu obsługi klienta.