Firma Ruta Transport poszerzyła zakres działalności o usługi myjni. Nowoczesne wyposażenie, najwyższa jakość usług, dbałość o środowisko naturalne i wydajność na poziomie około 600 myć miesięcznie to dane, które zachęcają do skorzystania z oferty.
Ruta Transport z Mińska Mazowieckiego otworzyła w swoim centrum transportowym myjnię pojazdów ciężarowych. Bardzo dobra lokalizacja w pobliżu węzła A2 i DK50, możliwość umówienia mycia bezpośrednio w biurze, telefonicznie lub e-mailem, praca zmianowa w godzinach 6.00–22.00 (w soboty 6.00–12.00) oraz kilka stanowisk pracy sprawiają, że mimo iż w myjni dba się głównie o flotę Ruta Transport, to w wygodny sposób mogą z niej skorzystać także pojazdy obce. Myjnia obsługuje specjalistyczne mycia wewnętrzne silosów i cystern oraz mycia zewnętrzne ciągników siodłowych ze wszystkimi rodzajami naczep (m.in. silosy, cysterny, plandeki, chłodnie, wywrotki), śmieciarki, pojazdy asenizacyjne, dostawcze i inne. Myjnia Ruta Transport jest jedną z czterech w regionie. Na tle konkurencji wyróżniają ją: jakość wykonywanych usług z dbałością o szczegóły, nowa infrastruktura i nowy sprzęt myjący.
FOT. 1 Myjnia pojazdów ciężarowych Ruta Transport. Wnętrze budynku liczy 9 m wysokości i zajmuje 550 m2. Wysokość bram wjazdowych sięga 5,2 m. Pod dachem znajdują się trzy oddzielone ścianami stanowiska do mycia, każde o długości 24 m
Technika i technologia
Myjnia została zaprojektowana i wykonana w oparciu o najnowsze wymagania stawiane przez Polskie Stowarzyszenie Myjni Cystern (PSMC) i europejskie stowarzyszenie EFTCO, dzięki czemu Ruta Transport docelowo będzie wystawiać certyfikat czystości ECD (European Cleaning Document) dla mycia wewnętrznego silosów i cystern, wymagany przez największych zleceniodawców transportów chemicznych w Europie. O wysokiej specjalizacji myjni świadczy ilość członków obu stowarzyszeń – aktualnie 47 w Polsce i 510 w 22 krajach Europy.
Zaprojektowaniem powierzchni myjni oraz jej wyposażeniem zajęła się firma Czysta Polska. Kocioł parowy Viessmann o pojemności całkowitej 3,88 m3 i mocy cieplnej 890 kW z palnikiem Riello, zasilanym gazem ziemnym, pompy, głowice myjące i suszarki na stanowiskach myjących wymagały zastosowania w myjni przyłącza gazu ziemnego o mocy przyłączeniowej 711 kWh/h i przyłącza prądu o mocy 75 kW. Inwestycja w technologię mycia wyniosła ok. 2 mln zł. Załatwianie niezbędnych formalności związanych z pracą myjni zajęło sześć lat, natomiast sama budowa trwała dwa lata. W najbliższej przyszłości kierowcy czekający na odbiór umytych pojazdów będą mogli skorzystać z pomieszczenia socjalnego z zapleczem sanitarnym.
Wnętrze budynku myjni liczy 9 m wysokości i zajmuje 550 m2. Wysokość bram wjazdowych sięga 5,2 m. Pod dachem znajdują się trzy stanowiska do mycia, oddzielone od siebie ścianami, każde o długości 24 m. Na dwóch stanowiskach można umyć wnętrza silosów i cystern. Oba są wyposażone w cztery głowice myjące, trzy pompy obsługujące głowice i pompę do lanc na zwijakach. Jedno stanowisko przeznaczone jest do mycia naczep po produktach przeznaczonych do celów spożywczych (np. po transporcie mąki, cukru, oleju), a drugie do mycia po produktach technicznych (granulacie plastikowym, PVC, skrobi technicznej, mączce mineralnej, piasku, sodzie). Cysternę można wygrzać za pomocą pary, co jest konieczne przed rozładunkiem i myciem płynnych materiałów zastygających. Trzecie stanowisko przeznaczone jest do mycia pojazdów z zewnątrz. Wyposażone jest w dwie lance podające chemię i dwie lance myjące. W myjni nie czyści się naczep po przewozie materiałów niebezpiecznych podlegających konwencji ADR.
Bezpieczeństwo pracy i środowiska
W myjni Ruta Transport zadbano o bezpieczeństwo pracy. Stosuje się tu wyposażenie ochronne pracowników, podesty sterownicze dla operatorów myjni, zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości i oczomyjki. Podłoga i ściany myjni wyłożone zostały płytkami o podwyższonej odporności. To trwałe rozwiązanie ułatwia utrzymanie czystości. Wszystkie urządzenia, w które wyposażona jest myjnia, podlegają regularnym badaniom okresowym
i konserwacji, co zapewnia bezpieczeństwo pracy. W zarządzaniu myjnią istotna jest płynność pracy, dlatego należy odpowiednio zaplanować kolejkę do mycia, zapewnić środki i narzędzia myjące. Na świecie i w Polsce wciąż wzrasta świadomość ekologiczna, a zdając sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie ze sobą odprowadzanie do środowiska zanieczyszczonych ścieków, Ruta Transport zastosowała w myjni podczyszczalnię ścieków typu Lugan 3000 o wydajności 3000 l/h, funkcjonującą na bazie kombinacji technologii: odolejania chemicznego (flokulacji) i rozdziału rozdrobnionych ciał stałych wykorzystującego różnicę w zwilżalności składników (flotacji). W pojedynczym procesie mycia zużywa się średnio od 1 do 1,5 m3 wody, która trafia następnie do zbiornika uśredniającego o pojemności 30 000 l i podczyszczalni. Dzięki temu woda przedostająca się do kanalizacji pozbawiona jest niebezpiecznych dla środowiska substancji.