Czyste stacje dozowania i mieszania
Z Marcinem Kempką, prezesem firmy KES East Europe Sp. z o.o. z Poznania, rozmawia Adam Krzyżowski
Adam Krzyżowski: Panie Prezesie, na początku 2014 r. wspomniał Pan, że KES East Europe planuje stworzenie większego zespołu specjalistów i zbudowanie lokalnego serwisu. Czy te zamierzenia udało się spełnić i o jakie działania i urządzenia rozszerzyli Państwo ofertę?
Marcin Kempka: Rzeczywiście, poszerzyliśmy swoją ofertę o projektowanie w zakresie materiałów sypkich w technologii spożywczej. Mamy specjalny dział projektujący dla tej branży. Naszym produktem flagowym są czyste stacje dozowania i mieszania – oparte na urządzeniach o wysokim standardzie wykonania, większych promieniach gięcia oraz polerowanych powierzchniach. Jakość wyrobów spożywczych jest bardzo ważna, dlatego projekty dostarczane przez naszą firmę są przemyślane z naciskiem na jakość produktu oraz zachowanie standardów bezpieczeństwa.
A.K.: Jakie nowe rozwiązania dotyczące urządzeń firm Sinex i Chauvin zaoferują Państwo w ciągu najbliższych miesięcy?
M.K.: W tym roku będziemy w szczególności promowali przesiewacze bezpieczeństwa firmy Chauvin, eliminujące ciała obce, zbrylenia czy inne niebezpieczne wtrącenia, które w technologii produkcji żywności nie powinny dostać się do finalnego wyrobu, oraz cylindryczne podajniki wibracyjne firmy Sinex, które w przypadku branży materiałów sypkich powinny naszym zdaniem całkowicie wyeliminować obecnie stosowane w niej podajniki śrubowe.Wspomniane wcześniej przeze mnie stacje dozowania czy mieszania będziemy właśnie budować w oparciu o produkty firmy Sinex i Chauvin
FOT. 1 Czysta stacja Sinex do naważania sypkich produktów spożywczych
A.K.: Czy proponowane przez Państwa prasy Euragglo także będą montowane jako część większej całości?
M.K.: Tak, prasy walcowe – kompaktory, produkowane przez Komarka (www.komarek.com) w USA oraz Euragglo we Francji – stanowią kluczowy element całej linii produkcyjnej. Firma KES nie tylko dostarcza same urządzenia, ale zapewnia też technologię produkcji i buduje kompletne linie.
Finalnym produktem instalacji, w której kompaktor stanowi kluczowy element, jest brykiet lub granulat. Mówimy tutaj o metodzie aglomeracji suchej, czyli zazwyczaj bez dodatku wody oraz bez potrzeby suszenia finalnego produktu.
Każdy proces jest o tyle skomplikowany, o ile się go nie zna! Z dobrym projektem technologicznym każdy producent może wybudować w 100% sprawną instalację przemysłową.
W zależności od produktu wejściowego oraz oczekiwań klienta co do produktu wyjściowego dobór urządzeń oraz ich rozmieszczenie będzie się różnić, co jest oczywiste. Natomiast jeśli chodzi o nasze rozwiązania, to oferujemy kilka wariantów instalacji nawet do tego samego produktu. Do najbardziej typowych wyrobów z instalacji zgniatania, w której podstawowym urządzeniem jest prasa walcowa (kompaktor), możemy zaliczyć: brykiety lub granulat nawozowy, wapno, dolomit, nawozy komponowane i jednoskładnikowe, brykiety węgla kamiennego czy drzewnego, brykiety metali szlachetnych, brykiety lub granulat soli NaCl bądź granulat miksów solnych dla odlewnictwa.
A.K.: Czy nadal największy wzrost popytu na urządzenia wibracyjne odnotowują Państwo w branży spożywczej, chemicznej i farmaceutycznej?
M.K.: Rok 2014 pokazał, że jeśli chodzi o urządzenia wibracyjne, to powinniśmy koncentrować się na firmach z branży spożywczej, ponieważ są w nich instalacje produkcyjne z dużą liczbą elementów. Instalacje, które można i należy modernizować. Nasze urządzenia wprowadzają nowe standardy jakości i bezpieczeństwa.
FOT. 2 Wibracyjne dozowniki Sinex do naważania trudnych sypkich produktów spożywczych
A.K.: Słuchałem bardzo interesującego Pańskiego wykładu podczas konferencji na targach SyMas w Krakowie w 2014 r. Czy uczestniczy Pan też w innych takich wydarzeniach?
M.K.: Tak, staram się uczestniczyć w tego typu wydarzeniach. Nasza firma jest cały czas bardzo młodą organizacją, dlatego ważne jest, żeby pokazać naszym przyszłym klientom, czego można się po nas spodziewać i jaki rodzaj serwisu możemy zapewnić.
Na takich konferencjach możemy udowodnić, że nasze aspiracje w szeroko pojętym przemyśle są poważne, a także przekonać przyszłych klientów o naszym pełnym profesjonalizmie.
W tym roku również zamierzamy uczestniczyć w tego typu wydarzeniach. W maju tego roku będę miał przyjemność uczestnictwa w X Ogólnopolskim Sympozjum – Granulacja 2015 w Nałęczowie, podczas którego wygłoszę krótką prelekcję. Tematem prezentacji będzie: „Granulacja sucha środków wapnujących”. Zapraszam.
A.K.: Dziękuję za zaproszenie i rozmowę