Elastomery odporne na ścieranie
Z Janem Marcinkowskim, dyrektorem Działu Rozwoju Biznesu w firmie Takoni Sp. z o.o. z Bielska-Białej, rozmawia Adam Krzyżowski
Jan Marcinkowski: Każdy rodzaj naszej wykładziny przeznaczonej do ochrony przed ścieraniem znajduje zastosowanie w branży materiałów sypkich i masowych
Adam Krzyżowski: Panie Dyrektorze, firma Takoni jest nie tylko znanym producentem wyrobów gumowo- i tworzywowo-metalowych, ale też niejako współuczestniczy w budowaniu konkretnych obiektów przemysłowych, np. Stacji Segregacji i Zagęszczania Odpadów niedaleko Lubina. Czy mógłby Pan przybliżyć cały zakres działalności firmy?
Jan Marcinkowski: Takoni Sp. z o.o. zajmuje się produkcją technicznych elastomerów – i właśnie do jednego z naszych wyrobów udało się przekonać spółkę KGHM Polska Miedź w kontekście szukania optymalnego zabezpieczenia rurociągów w Stacji Segregacji i Zagęszczania Odpadów. Stacja Segregacji i Zagęszczania Odpadów jest już prawie ukończonym obiektem, który powstał przy największym w Europie zbiorniku odpadów poflotacyjnych „Żelazny Most”, a konkretniej na granicy tzw. Obiektu Głównego i nowo budowanej Kwatery Południowej. W bardzo dużym uproszczeniu – stacja ta ma za zadanie rozdzielenie odpadu na gruboziarnisty i drobnoziarnisty, który będzie następnie zagęszczony. Z odpadu gruboziarnistego są formowane zapory Kwatery Południowej, a odpad drobnoziarnisty po zagęszczeniu będzie deponowany bezpośrednio w Kwaterze Południowej. Inwestycja ta jest o tyle kluczowa czy wręcz strategiczna, że szacowano, iż bez rozbudowy zbiornik zapełniłby się do 2023 r. Omawiana powyżej inwestycja ma zapewnić spółce KGHM utrzymanie produkcji przez kolejne dekady. Poza wspomnianymi wcześniej poliuretanami produkujemy również techniczne wyroby z gumy dla bardzo wielu gałęzi przemysłu, wliczając w to branżę automotive, przemysł zbrojeniowy, rolniczy, paliwowo-energetyczny, sektor wodno-ściekowy oraz wiele innych. Tak duża dywersyfikacja zarówno pod względem samych wyrobów, jak i obsługiwanych branż daje nam większą stabilność w niestabilnym, szczególnie ostatnio, otoczeniu biznesowym.
FOT. 1 Wyprodukowane przez firmę Takoni rury do transportu materiałów ściernych
A.K.: Czy w Bielsku-Białej produkują Państwo wyroby przeznaczone wyłącznie do materiałów sypkich i masowych?J.M.: Procesowi przetwórstwa materiałów sypkich i masowych zazwyczaj towarzyszy problem wycierania powierzchni narażonych na kontakt z przesyłanym medium. Dlatego też każdy rodzaj naszej wykładziny przeznaczonej do ochrony przed ścieraniem – od najprostszych płyt, sit czy lemieszy, aż do skomplikowanych wykładzin specjalistycznych urządzeń przesyłowych – znajduje zastosowanie w tej branży.
FOT. 2 Wał napędowy do taśmociągu – marki Takoni
A.K.: Jak przedstawia się aktywność firmy Takoni na rynku międzynarodowym?
J.M.: Takoni jest firmą z udziałem kapitału szwedzkiego, co mocno przekłada się na naszą aktywność na rynku skandynawskim, zwłaszcza w zakresie aplikacji gumowych. Skandynawia jest również głównym kierunkiem naszego eksportu. Ponadto od początku swojego istnienia staramy się dywersyfikować swoją działalność zarówno pod względem portfolio produkowanych wyrobów, jak i rynków, na które one trafiają. Dlatego też staramy się aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach branżowych nie tylko w Europie, ale również w Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej. Efektem ostatnich starań jest otwarcie biura w Chile, które z naszej perspektywy jest czołowym krajem regionu pod względem inwestycji związanych z branżą wydobywczą oraz sektorem materiałów sypkich i masowych.
A.K.: Jakie są Państwa plany na rok 2023?