Systemy rurowy Jacob znajduje szerokie zastosowanie w instalacjach transportu materiałów sypkich – zarówno w instalacjach transportu pneumatycznego, jak i instalacjach przesypowych
Andrzej Żelazo
Doskonale sprawdza się w instalacjach aspiracji, czyli odpylania, przy budowie systemów odtłuszczania, odzyskiwania rozpuszczalników, wychwytywania zanieczyszczeń pyłowych itp. Może być stosowany w różnych branżach do szerokiej gamy surowców. Są wśród nich produkty spożywcze, zbożowo-młynarskie, piekarnicze, chemiczne, kruszywa i inne surowce budowlane, papier czy np. trociny.
Zasada działania systemu polega na łączeniu elementów rurociągów z wywijanymi obrzeżami za pomocą obejm żłobkowych. Elementy systemu rurowego firmy Jacob produkowane są z wywijanymi obrzeżami (w zakresie średnic od DN 60 do DN 630), z kołnierzami płaskimi luźnymi (od DN 350 do DN 1250), jak również z kołnierzami płaskimi spawanymi (od DN 1250 do DN 1600). Grubość ścianek elementów wynosi: 1, 2 lub 3 mm.
Przy transporcie produktów bardzo wycierających można wzmocnić rurę stalową wyłożeniem lub wylaniem wnętrza rurociągu materiałem odpornym na wycieranie. Dobre efekty uzyskuje się przy zastosowaniu elastomerów poliuretanowych. Elastomery poliuretanowe są tworzywem niezwykle uniwersalnym (ich właściwości można kształtować w bardzo szerokim zakresie). Mają duży zakres twardości z równoczesnym zachowaniem dużej elastyczności. Dla wzmocnienia elementów systemu rurowego Jacob wykorzystuje się ich wybitną odporność na ścieranie.
FOT. 1, 2 Elementy systemu rurowego Jacob wzmocnione wewnątrz poliuretanem
Istnieją dwie metody pokrywania elementów rurowych poliuretanem. Pierwsza polega na tym, że wykładamy zmontowane elementy poliuretanem docinanym z arkusza. Pracę tę wykonuje się podczas montażu. Zaletą takiego wykonania jest brak szczelin (przerw) pomiędzy poszczególnymi elementami.
Drugą metodą jest wylanie lub natryskiwanie poliuretanu na elementy systemu rurowego Jacob przed montażem, co umożliwia później instalowanie już gotowych części. W tym przypadku skraca się czas montażu, ale nie ma już możliwości, aby przyciąć element na wymiar. Należy wtedy wykonać nietypowy element, dać do wylania poliuretanem i zamontować w instalacji.
Oczywiście przed zastosowaniem wzmocnienia poliuretanem elementów systemu rurowego Jacob zawsze należy wykonać analizę ekonomiczną, ponieważ dłuższa żywotność wzmocnionych części wiąże się z wyższą ceną. Są zastosowania (np. rury zsypowe w miejscach trudno dostępnych), w których wyłożenie poliuretanem nie podlega dyskusji. Koszt wymiany (naprawy) rur czy koszt zatrzymania produkcji mogą wielokrotnie przewyższać koszt wyłożenia rur poliuretanem. Są też przypadki, w których takie wykładanie rur nie jest uzasadnione ekonomicznie – np. w hali, w miejscach łatwego dostępu (m.in. podczas obowiązkowego okresowego czyszczenia), można rury stalowe „pozycjonować”, tzn. tak montować, aby część już lekko wytarta była instalowana na górze (surowiec wyciera rurę tylko tam, gdzie się sypie – z reguły tylko na dole rury).