Tegoroczna konferencja Hazardex Live 2025, która odbyła się w brytyjskim Harrogate 25 i 26 lutego, miała charakter raczej przeglądowy. Koncentrowała się na standardach, normach oraz regulacjach dotyczących bezpieczeństwa w przemyśle i ochrony przeciwwybuchowej i pożarowej na rynku brytyjskim. Nie zabrakło jednak kilku interesujących tematów – jednym z nich była prezentacja dr hab. Andrzeja Wolffa, który przedstawił nowatorskie podejście do oceny ryzyka wybuchu wywołanego obecnością palnych pyłów.
Top tematy: ATEX na Wyspach, ocena ryzyka i zielona energia
Jednym z problemów poruszanych podczas konferencji była zgodność brytyjskich przepisów z normami unijnymi, głównie EI15 z PN-EN 60079. Okazało się, że rozwiązania stosowane w UE są akceptowane również w Wielkiej Brytanii. Widać zatem, że choć prym wiedzie ustawodawstwo lokalne, Brytyjczycy dążą do harmonizacji przepisów z regulacjami unijnymi, by nie ograniczać dostępu do rynku.
Podczas wydarzenia sporo przestrzeni poświęcono na procesy związane z oceną ryzyka. Jako jedni z nielicznych zagranicznych uczestników, GRUPA WOLFF skupiła się na praktycznych narzędziach do oceny ryzyka wybuchu
AW-OZ: nowatorskie podejście do oceny ryzyka wybuchu
Dr hab. inż. Andrzej Wolff, który reprezentował GRUPĘ WOLFF na scenie konferencji, przedstawił założenia swojej autorskiej metodyki oceny zagrożenia wybuchem – AW-OZ. Bazuje ona na „twardych” danych, w przeciwieństwie do powszechnie wykorzystywanej metodologii oceny bazującej na arbitralnej ocenie prawdopodobieństwa/częstotliwości wystąpienia strefy zagrożenia i możliwych skutków wybuchu.
– Innowacyjność metodologii polega na tym, że poprawność wyników nie jest uzależniona od wiedzy i doświadczenia wykonującego, jak to ma miejsce w przypadku metody PHA (Preliminary Hazard Analysis). Jednocześnie metodologia AW-OZ jest w pełni zgodna z zapisem dyrektywy ATEX User – wyjaśnia dr hab. inż. Andrzej Wolff, ekspert bezpieczeństwa procesowego w GRUPIE WOLFF.
Uczestnicy mogli skorzystać także z aplikacji mobilnej AW-OZ, która wykorzystuje założenia metodologii AW-OZ. Narzędzie to pozwala wstępnie oszacować poziom ryzyka już na terenie zakładu, np. podczas wizji lokalnej.
.

Zielona transformacja i inne wyzwania na horyzoncie
Kolejnym szeroko dyskutowanym tematem podczas Hazardex Live 2025 była neutralność klimatyczna („net-zero effect”). Eksperci rozmawiali zarówno o wyzwaniach związanych z nowymi źródłami energii, takimi jak wodór czy energia atomowa, jak i o "zielonych" regulacjach. Jak zauważają eksperci, nieraz astronomicznie zwiększają one koszty projektów. W ramach dyskusji poruszono zagadnienia dotyczące HR, szkoleń oraz luki pokoleniowej w branży bezpieczeństwa wybuchowego.
Jednym z najważniejszych wniosków płynących z konferencji Hazardex jest kluczowa rola kompetencji personelu w zapewnieniu bezpieczeństwa w zakładach przemysłowych – zarówno pracownicy, jak i kadra zarządzająca mają bezpośredni wpływ na poziom ryzyka. Eksperci podkreślili także znaczenie regularnych inspekcji sprzętu, szczególnie starszych urządzeń, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Uczestnicy konferencji za istotny problem uznali także brak dokumentacji – jej nieobecność oznacza nie tylko trudności w ocenie zgodności z normami, ale także realne ryzyko sankcji i utraty kontroli nad procesami bezpieczeństwa.

– Pomimo naukowego charakteru konferencji udział w Hazardex Live 2025 był cennym doświadczeniem, które pozwoliło nam zaktualizować wiedzę o rynku brytyjskim. Wyraźnie brakowało jednak konkretnych studiów przypadku, więc cieszę się, że mogliśmy się podzielić naszym autorskim know-how. Wierzymy, że innowacyjne podejście do oceny ryzyka wybuchu może wpłynąć na branżowe standardy – zauważa dr hab. inż. Andrzej Wolff.