W Polsce w 2015 r. zostało wyprodukowanych około 550 tysięcy aut. Jest to wzrost w stosunku do roku ubiegłego o ok. 11% (źródło: IBRM Samar). Taki wzrost i taka liczba produkowanych aut są związane z rozbudową zakładów produkcyjnych oraz lokowaniem nowych fabryk na terenie Polski. Produkcja aut wiąże się oczywiście z wytwarzaniem poszczególnych podzespołów do wyposażenia i w pobliżu fabryk powstają firmy produkujące elementy do samochodów.
Jedną z firm produkujących takie elementy jest Faurecia, która istnieje na polskim rynku od kilkunastu lat. W 2015 r. został otwarty nowy zakład tej firmy, wytwarzający moduły wewnętrzne, np. listwy drzwiowe, ozdobne elementy konsol i desek rozdzielczych, m.in. do samochodów Audi A8. Firma Faurecia zleciła przedsiębiorstwu Bart Sp. z o.o. zaprojektowanie i wykonanie instalacji filtrowentylacyjnej, która będzie używana podczas jednego z realizowanych procesów w tymże zakładzie. Spółce Bart powierzone zostało mianowicie zadanie stworzenia systemu usuwania zapylenia ze stanowisk szlifowania i piaskowania elementów wyposażenia. Ze względu na fakt, że szlifowanymi materiałami są: drewno, tworzywo sztuczne, spiekany węglik i aluminium, instalacja została wykonana w standardach spełniających wymagania dyrektywy ATEX. Dla zapewnienia odpowiedniej funkcjonalności układu zostały zaproponowane jako element odciągowy zanieczyszczeń specjalne, zaprojektowane przez Bart stoły z odciągiem.
FOT. 1 Stoły odciągowe do prac szlifierskich
Stoły odciągowe zostały zaprojektowane z uwzględnieniem standardów ergonomicznych firmy Faurecia oraz wymogów stawianych przez sam proces. Szczególnie ważne było uwzględnienie zróżnicowanych rozmiarów obrabianych elementów i zastosowanie odpowiedniego typu zabudowanych ssaw odciągowych.
Proces odciągania pyłów odbywa się zarówno od czoła – poprzez ścianę odciągową – jak i od dołu – poprzez blat stołu. Element obrabiany umieszczany jest na specjalnym obrotowym mechanizmie, znajdującym się pod powierzchnią blatu. Sterowanie obrotowym mechanizmem jest wykonywane za pomocą sprężonego powietrza. Ze względu na bardzo delikatny materiał obrabianych elementów blaty stołów pokryte są specjalnym teflonowym wyłożeniem. Z uwagi na konieczność zachowania wysokiej dokładności obróbki materiałów niezbędne było zastosowanie lamp doświetlających, mocowanych do specjalnej konstrukcji ponad blatem stołu.
FOT.2 Stół odciągowy ze ścianą odciągową dolną i boczną FOT.3 Podłączenie stołów do instalacji
filtrowentylacyjnej
Zespoły odciągowe (filtr plus wentylator w obudowie dźwiękochłonnej) usytuowane są na zewnątrz hali.
Panele dekompresyjne umieszczone są na dachu filtra. Aby zapobiec cofnięciu się ewentualnego wybuchu do wnętrza hali, w rurociągu, bezpośrednio przed filtrem, została zastosowana klapa zwrotna.
Ze względu na możliwość pracy w układzie jednego z dwóch stołów automatyka została wykonana w sposób umożliwiający płynną regulację wydajności układów przy użyciu falowników. Włączanie układów odbywać się może za pomocą łączników, umieszczonych w szafkach peryferyjnych zamontowanych na stołach lub w automacie, przy uruchomieniu narzędzia skrawającego. Odcięcie niepracującego stołu jest możliwe dzięki szybko działającym zasuwom odcinającym, sterowanym sprężonym powietrzem.
Spełniając oczekiwania rynku, firma Bart projektuje i realizuje inwestycje z uwzględnieniem wytycznych samych inwestorów, z zachowaniem jak najdalej idącej skuteczności oraz ergonomii. Nabyte wieloletnie doświadczenia pozwalają na optymalizację rozwiązań pod kątem ekonomii. Wysoka klasa użytych podzespołów gwarantuje wieloletnią bezawaryjną pracę, a sprawność zastosowanych urządzeń pozwala na szybki zwrot inwestycji.
FOT. 4, 5 Zespół filtrowentylacyjny wykonany zgodnie z dyrektywą ATEX, podłączony do stołów odciągowych