Instalacje do odbioru i transportu pyłu
Firma Bart, wykonująca kompleksowo instalacje przemysłowego odpylania, realizuje obecnie dwa ciekawe projekty, charakteryzujące się zastosowaniem automatycznego odbioru pyłu i transportu do miejsca dalszego przetworzenia.
Oba projekty – w ramach których powstają w pierwszym przypadku cztery instalacje odpylania, a w drugim dziewięć instalacji odpylania oraz trzy instalacje odkurzania – są związane z usuwaniem pyłów powstających podczas transportu węgla układami taśmociągowymi wraz z miejscami przesypów oraz w układach kruszarek w obiektach energetycznych, w elektrowniach. Dodatkową trudnością związaną z tymi instalacjami jest tzw. współspalanie, czyli podawanie wraz z węglem biomasy. Węgiel (jeden projekt dotyczy instalacji mającej związek z węglem brunatnym, a drugi – z węglem kamiennym) i jeszcze bardziej biomasa w trakcie transportu i w miejscach przesypów wywołują pylenie. W momencie gdy koncentracja pyłów w określonym miejscu jest na tyle wysoka, że może dojść do osiągnięcia tzw. koncentracji wybuchowej, pojawia się znaczące zagrożenie wybuchowe dla obiektów oraz technologii, a przede wszystkim dla ludzi. Wykonane przez firmę Bart instalacje zaprojektowano w taki sposób, aby zagrożenia występujące w tej technologii zminimalizować poprzez zastosowanie układu ssaw odciągowych stacjonarnych oraz ssaw przemieszczających się wraz z układami podającymi pył węglowy, zamontowanych we wszystkich istotnych źródłach pylenia. Następnie odbierane przez ssawy pyły są transportowane do układów filtracyjnych. Głównym zadaniem instalacji jest odbiór pyłów z miejsca ich powstawania i transport do filtra poprzez separatory wstępne. W filtrze oraz układzie cyklonów następuje ich odseparowanie od powietrza i wytrącenie do leja filtra. Ponieważ ten proces ma charakter ciągły, ilości pyłów są znaczne i nie można sobie pozwolić na ręczne opróżnianie zbiorników na pył. Do tych instalacji zastosowano automatyczne układy wysypu pyłów i wykonano to w oparciu o dwa różne rozwiązania bazujące na instalacjach transportu. W jednym wypadku firma Bart zaprojektowała rozwiązanie z wykorzystaniem instalacji transportu pneumatycznego, a w drugim – z użyciem przenośnika łańcuchowo-talerzykowego. Poziom, a tym samym ilość pyłu, który gromadzi się wewnątrz filtra, po osiągnięciu ustalonej wielkości w leju sygnalizowany jest przez zastosowany czujnik, który uruchamia zastosowany układ celkowy. Włączenie motoreduktora celki równocześnie uruchamia wentylator instalacji transportu pyłu. Rozładunek transportowanego pyłu realizowany jest poprzez otwarty cyklon, znajdujący się w instalacji nad zasobnikiem na węgiel.
PGE Elektrownia Turów SA –instalacja odciągania pyłów montowana przez firmę Bart
Równie ciekawym rozwiązaniem, zrealizowanym przez firmę Bart w innej elektrowni, jest transport wykonywany za pomocą przenośnika łańcuchowo-talerzykowego. Rozwiązanie to jest również odpowiednie do pyłów o charakterze wybuchowym i zapewnia bezpieczne usuwanie w sposób ciągły pyłu z urządzeń filtracyjnych, filtra oraz cyklonu. Ponadto pozwala ono na przemieszczanie pyłu na duże odległości poprzez zastosowanie stacji pośredniczących oraz wewnętrznych układów przesypu. W każdym przypadku układy transportu są wyposażone w awaryjny zrzut pyłu za pomocą układów wodnych. Systemy awaryjne mają zabezpieczyć instalacje odbioru pyłu na okoliczność awarii bądź też w razie konieczności wykonania czynności regulacyjno-obsługowych w układach transportu.
www.bart-vent.pl