Intensywny rozwój i szerokie plany
Z dr. Jackiem Kołaczem, prezesem firmy Comex Polska Sp. z o.o., rozmawia Adam Krzyżowski
Jacek Kołacz: Będziemy prowadzić badania nad nowymi technologiami rozpoznawania minerałów i materiałów przy użyciu algorytmów w oparciu o modele sztucznej inteligencji
Adam Krzyżowski: Jak ocenia Pan ubiegły rok pod kątem kontraktów sprzedażowych zawieranych z zakładami wydobywczymi z Polski i z zagranicy?
Jacek Kołacz: Rok 2023 był z pewnością najbardziej intensywnym okresem naszej działalności marketingowej dotyczącej najnowszych technologii w firmie Comex. Na początku marca Comex prezentował się w Toronto w Kanadzie na wystawie PDAC, dotyczącej działalności geologiczno-poszukiwawczej, czyli fazy, która ma miejsce przed powstaniem kopalni. Jest to właśnie taki okres, w którym nasze urządzenia sortujące mogą zostać uwzględnione przy projektowaniu procesu przeróbki minerałów, co w dużej mierze zmienia całokształt przedsięwzięcia oraz rachunku ekonomicznego. Z kolei w kwietniu Comex brał udział w targach CIM w Montrealu, największej imprezie wystawienniczej w Kanadzie dotyczącej przemysłu wydobywczego. Później w obrębie tematyki górniczej miały miejsce podobne wystawy zagraniczne, takie jak IMARC w Sydney czy Resources Tomorrow w Londynie, oraz wydarzenia krajowe, takie jak MEC w Wiśle czy Minex we Wrocławiu oraz konferencja POL-VIET, organizowana przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie w ramach współpracy polsko-wietnamskiej. We wszystkich wspomnianych wydarzeniach Comex prezentował swoje produkty i technologie na indywidualnych stoiskach wystawowych, co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem różnego rodzaju klientów – zwłaszcza w Kanadzie i Australii, gdzie przemysł wydobywczy jest kluczową branżą napędzającą lokalną gospodarkę. W wymienionych wydarzeniach wyczuwalny był wspólny trend dotyczący technologii przeróbki i produkcji metali ziem rzadkich oraz surowców krytycznych. Właśnie w takich przypadkach nasze urządzenia sortujące są w stanie wstępnie wzbogacić rudy tych metali do poziomu, który prowadzi do późniejszej bardziej opłacalnej eksploatacji. Co więcej, urządzenia sortujące naszej firmy pozwalają na zdecydowaną redukcję odpadów, zużycia energii i zapotrzebowania na wodę, co poprawia wizerunek branży górniczej, ostatnio dość intensywnie krytykowanej w wielu aspektach, zwłaszcza pod kątem ochrony środowiska. Już zauważalny jest znaczny odzew ze strony klientów odwiedzających wspomniane wystawy, który objawia się głównie częstszym prowadzeniem testów i badań laboratoryjnych na próbkach minerałów pozyskanych z nowych kontaktów.
FOT. 1 Doktor Jacek Kołacz (z lewej) z Jakubem Progorowiczem (dyrektorem ds. rozwoju i inwestycji w firmie Comex Polska) podczas wystawy górniczej International Mining and Resources Conference (IMARC) w Sydney w Australii
A.K.: Czy Państwa prace badawczo-rozwojowe przebiegały też tak intensywnie i czy efekty tych prac również były prezentowane w Polsce i za granicą?
J.K.: Naturalnie. Równolegle z działalnością wystawową prowadzone były równie intensywne prace badawczo-rozwojowe. Z sukcesem zakończyliśmy kilka projektów finansowanych z funduszy unijnych, takich jak PRECON (prekoncentracja rud miedzi, cynku i ołowiu), DYNOSORT (przetwarzanie odpadów radioaktywnych oraz rud polimetalicznych), jak również tych, które dotyczyły rozwoju nowych konstrukcji i technologii naszych urządzeń sortujących. W ramach tych ostatnich powstało m.in. ciekawe urządzenie do badań laboratoryjnych LSX, w którym możliwe jest przeprowadzenie wstępnej analizy rentgenowskiej minerałów lub innych materiałów w celu zbadania możliwości ich sortowania (separacji). Jest to bardzo przydatne urządzenie, ponieważ na podstawie kilku reprezentatywnych próbek materiału można wstępnie ocenić proces sortowania w skali przemysłowej bez kosztownych testów i konieczności pobierania dużych ilości materiału od potencjalnego klienta. Efekty tych prac projektowych były prezentowane na wspomnianych wystawach oraz na konferencjach naukowych. Były to konferencje MEC w Wiśle i POL-VIET na AGH, a za granicą – Smart Devices w Osace w Japonii. Dodatkowo nasze wysiłki w pracach naukowo-badawczych zostały docenione przez Forum Inteligentnego Rozwoju organizowane przez Forbesa, gdzie otrzymaliśmy nagrodę w kategorii Innowacyjne Technologie Przyszłości. Pod koniec roku 2023 miał miejsce miły akcent ze strony AGH, która postanowiła mnie osobiście wyróżnić tytułem Absolwenta Roku 2022 w kategorii Senior, przyznawanym wyróżniającym się absolwentom tej uczelni. Było to piękne podsumowanie tych intensywnych prac w czasie minionego roku, które dotyczyło nie tylko mnie, ale też ogólnej działalności naszej firmy.