Produkcja pasz dla zwierząt to typowy przykład nieciągłego procesu produkcyjnego, opierającego się na procesie porcjowania i operacjach półciągłych. W wielu młynach paszowych tzw. wąskim gardłem jest cykl dozowania makro i midi. Tego wąskiego gardła można uniknąć, stosując rozwiązanie firmy Jesma, które optymalizuje jednocześnie nie tylko sam proces porcjowania, ale też dokładność dozowania.
Typowy młyn paszowy
Proces zachodzący w młynie paszowym obejmuje porcjowanie, dozowanie, ważenie oraz mieszanie. System porcjowania zwykle opiera się na średniej operacyjnej, która wynosi 10–12 porcji na godzinę, co odpowiada 5–6 minutom na porcję. Kiedy oblicza się całkowity czas porcjowania, należy też jednak uwzględnić opróżnianie wagi oraz systemów transportowych.Typowy młyn paszowy ma jedną wagę makro, jedną wagę midi, jedną wagę mikro oraz jedną wagę nano.
Obliczanie całkowitego czasu porcjowania
Podczas obliczania całkowitego czasu cyklu porcjowania koniecznie trzeba uwzględnić następujące działania:
• dozowanie (każdy składnik dozowany jest jeden po drugim);
• stabilność wagi pomiędzy poszczególnymi dozowaniami;
• opróżnianie wagi i transfer składników do następnego etapu procesu;
• opróżnianie resztek z linii transportowej*.
* Aby uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego między różnymi partiami i zleceniami produkcyjnymi, waga i linie transportowe powinny być czyszczone poprzez uruchomienie przenośników łańcuchowych i podnośników kubełkowych na pewien czas po wyładowaniu ostatniego produktu z wagi zbiornikowej.
Jak wspomniano wcześniej, typowy cykl porcjowania paszy trwa 5–6 minut, a wąskim gardłem w wielu młynach paszowych są cykle dozowania makro i midi. Aby wyeliminować to wąskie gardło, firma Jesma opracowała rozwiązania, w których można zoptymalizować zarówno samą operację porcjowania, jak i dokładność dozowania.
Opcja pierwsza – wymiana pojedynczej wagi makro–midi na wagę Double Hopper, czyli z dwoma zbiornikami
Wagę makro i midi z jednym zbiornikiem można zastąpić wagą ze zbiornikiem podwójnym. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość prowadzenia dwóch operacji w tym samym czasie: dozowania do zbiornika ważącego (każdy składnik dozowany jest jeden po drugim) i jednoczesne opróżnianie zbiornika podwagowego. Czas uzyskany dzięki temu rozwiązaniu to około 40–70 sekund, co odpowiada czasowi potrzebnemu na opróżnienie wagi makro–midi i przeniesienie partii do kolejnego etapu. To rozwiązanie w większości przypadków poprawia również dokładność dozowania.
Waga Double Hopper Waga do pojedynczego składnika
Opcja druga – instalacja dwóch małych wag na szczycie wagi z jednym zbiornikiem
W niektórych przypadkach można zamontować jedną lub kilka mniejszych wag w górnej części wagi z jednym zbiornikiem. To umożliwi jednoczesne dozowanie więcej niż jednego składnika, nie tylko redukując w ten sposób czas dozowania, ale też poprawiając dokładność dozowania danego składnika. Dzięki temu uzyskuje się ok. 10–15 sekund na każdą małą wagę podczas dozowania pojedynczego składnika.
Wymienione powyżej możliwości nie zwiększą jednak dokładności ważenia i z tego powodu nie są uznawane za najlepsze rozwiązanie problemu.