Dynamiczny wzrost produkcji, który charakteryzuje rozwój współczesnego przemysłu, wymaga systematycznego podnoszenia poziomu organizacji i automatyzacji procesów wytwórczych. Dotyczy to również stanu organizacji oraz systemu transportu wewnątrzzakładowego, który musi zapewniać ciągłość dostaw surowców oraz odbioru produktów gotowych.
RYS. 1 Hermetyczna linia mieszania produktów sypkich
System transportu musi być ściśle powiązany z istniejącą produkcją oraz pozwalać na szybką reorganizację procesu technologicznego w zależności od potrzeb produkcyjnych. Niezależnie od wielkości zakładu i wielkości produkcji odpowiedni dobór urządzeń transportujących decyduje w dużym stopniu o wydajności i sprawności linii produkcyjnych.
Bezpośredni udział pracowników w procesach technologicznych może być przyczyną błędnego zadozowania produktów oraz generuje wysokie koszty, stąd coraz częściej spotykamy się z koniecznością automatyzacji procesów.
Automatyzacja procesu posiada wiele zalet, takich jak:
- stała i wyższa jakość otrzymywanych produktów;
- większa wydajność produkcji;
- kontrola i powtarzalność procesu;
- wyższy poziom bezpieczeństwa obsługi urządzeń;
- mniejsze zapylenie obszaru produkcyjnego.
Linia mieszania i dozowania produktów pylących składa się z układu rozładunku surowca, dozowania do zbiornika wagowego, wymieszania oraz pakowania lub podania produktu do kolejnego procesu technologicznego.
Jeżeli produkty sypkie dostarczane są w workach 25 kg lub workach big bag, to dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie linii mieszania, w których rola operatora ogranicza się tylko do rozładunku surowców z opakowań. Następnie odmierzony surowiec zgodnie z wyznaczonymi recepturami pobierany jest automatycznie do mieszarki. Ze względów bezpieczeństwa i higieny pracy istotne jest posiadanie poprawnie dobranego układu aspiracji rozładunku opakowań oraz szczelnych układów transportowych.
Taki właśnie schemat produkcyjny został zaprojektowany przez firmę Mysak Group i zastosowany w hermetycznej linii mieszania produktów sypkich o wysokich właściwościach pylących. Została ona przedstawiona na RYS. 1. W zaprezentowanym przykładzie hermetycznej linii mieszania produkty dostarczane są w workach 25 kg. Hermetyzację zasypu surowców osiągamy poprzez stosowanie odciągu zapylonego powietrza dzięki lokalnym filtrom powietrza, które w skuteczny sposób eliminują szkodliwą emisję pyłów. Wkłady filtracyjne automatycznie regenerowane są przedmuchem sprężonego powietrza.
Dozowanie porcji następuje w cyklu automatycznym, czyli waga steruje wielkościami porcji. Odpowiednio wykonany program automatyki z panelem dotykowym pozwala na płynną regulację ustawiania receptury, m.in. na zmianę prędkości dozowania przy dozowaniu zgrubnym oraz dozowaniu dokładnym, wielkości porcji i kolejności dozowania produktów. Dodatkowo przedstawiona instalacja pozwala na dozowanie surowców płynnych. Pracownik w programie zadaje dokładną ilość dozowanego płynu, który może być dostarczony zarówno w beczce, jak i w paletopojemniku.
Proces mieszania odważonej porcji odbywa się w mieszalniku poziomym o dużej intensywności mieszania w czasie od 4 do 5 min. Urządzenie dodatkowo ma turbinę boczną do dalszego homogenizowania. Podczas procesu mieszania następuje dozowanie płynów przez dysze natryskowe.
FOT. 1 Stacja opróżniania worków
W przedstawionym przykładzie gotowy produkt grawitacyjnie trafia do worka big bag ustawionego na palecie. Wsyp worka big bag i lej zasypowy połączone są za pomocą pneumatycznego pierścienia, który zapewnia szczelność układu. W mieszarce oraz w głowicy zsypowej zastosowano hermetyczny układ odpowietrzenia. Wyprodukowana przez inżynierów firmy Mysak Group hermetyczna linia mieszania surowców pozwala w bezpieczny, automatyczny
i niepylący sposób produkować różne mieszanki o powtarzalnej recepturze.