Jesma stawia na precyzję i bezawaryjność
Z Mariusem Rasmussenem, dyrektorem sprzedaży na Polskę i Europę Wschodnią w firmie Jesma Sp. z o.o. z Robakowa k. Poznania, rozmawia Adam Krzyżowski
Marius Rasmussen: W naszej firmie nie ma podziału urządzeń na klasy lepsze czy gorsze. Wszystkie są projektowane tak, by mogły pracować bezawaryjnie w całym okresie eksploatacji
Adam Krzyżowski: Panie Dyrektorze, od wielu lat firma Jesma jest liczącym się na światowym rynku producentem urządzeń ważących i dozujących. O Państwa przewadze konkurencyjnej decyduje ciągłe podnoszenie jakości i precyzji oferowanych rozwiązań. Jakiego typu unowocześnienia sprzętu wprowadziła Jesma od czasu naszej poprzedniej rozmowy w roku 2021?
Marius Rasmussen: Nie był to łatwy okres dla żadnej z branż i sytuacja rynkowa miała też wpływ na naszą produkcję, ale są także pozytywne strony. W ciągu ostatnich trzech lat opracowaliśmy swoje systemy automatyki sterowania i obecnie jesteśmy w stanie dostarczać zaawansowane systemy dozowania, ważenia i transportu pneumatycznego oparte na naszych rozwiązaniach sterowania. Opracowaliśmy również systemy ułatwiające operatorom bezpyłowy załadunek silosów z worków przy użyciu mobilnego układu zasypu. Ponadto zaprojektowaliśmy nowe wagi dla przemysłu spożywczego. Tak więc nie próżnowaliśmy przez te lata.
FOT. 1 JesBag Top Rail
A.K.: W czasie obecnego kryzysu większość zakładów przemysłowych jest jednak nastawiona na cięcie kosztów i nie nadąża z zakupem najnowszych urządzeń ważąco-dozujących. Co Jesma ma do zaoferowania tego typu przedsiębiorstwom?
M.R.: Przez cięcie kosztów rozumiem optymalizację produkcji. Z tym problemem spotykamy się niezależnie od tego, czy jest kryzys, czy nie. Firma produkcyjna musi zarabiać, żeby inwestować. Ceny surowców mają ogromy wpływ na końcową cenę produktu. Jeśli producenci nie mają w procesie produkcyjnym kontroli nad tym, czy surowce są dozowane i ważone we właściwych proporcjach, to muszą się liczyć z konsekwencjami, np. z większym zużyciem energii czy gorszą jakością produktu. Naturalnie na samym końcu będzie to miało wpływ na wyniki finansowe. Niezależnie od sytuacji staramy się wyjść klientowi naprzeciw, proponując kompletne rozwiązania ułatwiające kontrolę i automatyzację procesów ważenia i dozowania.
A.K.: Przypuszczam, że najbardziej skomplikowane jest ważenie i dozowanie mieszanek składających się z różnych komponentów. Co Jesma może zaproponować w takiej sytuacji?
M.R.: Przy ważeniu oraz dozowaniu mieszanek jest wiele parametrów, na które musimy zwrócić uwagę. Projekt zaczynamy zawsze od zweryfikowania oczekiwań klienta. Takie informacje, jak liczba komponentów lub liczba porcji na partię, są bardzo istotne. Na podstawie receptur klienta dobieramy wydajności przenośnika ślimakowego, wielkość i dokładność wagi oraz pojemość zbiorników. Obecnie nasze systemy dozowania są podzielone na cztery grupy: nano, mikro, medi oraz makro – zaczynając od najmniejszej wagi Jesbatch 2, ważącej z dokładnością ±0,5 g, i przenośnika dozującego z dokładnością ±1 g, a kończąc na systemach makro z wagami o pojemności 1000 kg i więcej.
FOT. 2 Wagopodajniki JesBelt bardzo dobrze sprawdzają się podczas ciągłego i długotrwałego ważenia i dozowania produktu
FOT. 3 JesBelt A-FG Flex – wagopodajnik dla przemysłu spożywczego
A.K.: Szczególnej wytrzymałości wymagają urządzenia dozujące w sposób ciągły. Jakie rozwiązania poleciłby Pan do pracy długotrwałej?
M.R.: W naszej firmie nie ma podziału urządzeń na klasy lepsze czy gorsze. Wszystkie są projektowane tak, by mogły pracować bezawaryjnie w całym okresie eksploatacji. Oczywiście wagi – tak samo jak inne urządzenia – by pracować bezawaryjnie, wymagają regularnych przeglądów serwisowych, które również świadczymy. Wracając do Pana pytania, to w zależności od wytycznych możemy w tej sytuacji zaproponować systemy LIW lub wagopodajniki JesBelt, które sprawdzają się znakomicie podczas dozowania w konfiguracjach wymagających ciągłego podawania materiału do głównego produktu w określonych proporcjach.
FOT. 4 Waga przesypowa JesIntake – do ciągłego zasypu i załadunku materiałów sypkich
A.K.; Podczas ważenia na większą skalę materiałów sypkich i masowych – np. w portach i centrach logistycznych – zazwyczaj używa się wag o dużych wydajnościach oraz wysokim poziomie niezawodności. Czy takie duże wagi też znajdują się w ofercie Jesmy?
M.R.: W naszej ofercie mamy legalizowane wagi odważająco-porcjujące o maksymalnej wydajności 2500 m3/h i klasie dokładności 0,2% oraz wagi taśmowe o wydajności 12 000 t/h i klasie dokładności 0,5%. Są to urządzenia przystosowane do pracy w ciężkich warunkach, w których wydajność i bezawaryjność są najważniejsze. Oczywiście wszystkie te urządzenia są przystosowane do pracy w strefach wybuchowych ATEX.
A.K.: Dziękuję za rozmowę.