Tradycyjnie, w ostatnich dniach lutego odbyło się jubileuszowe XV Forum Górnictwa Skalnego. Zorganizowana przez redakcję czasopisma "Kopaliny" w Ustroniu coroczna konferencja zgromadziła przedstawicieli kopalń odkrywkowych, urzędów, uczelni i firm działających na rzecz branży.
Zorganizowana przez redakcję czasopisma "Kopaliny" w Ustroniu coroczna konferencja zgromadziła przedstawicieli kopalń odkrywkowych, urzędów, uczelni i firm działających na rzecz branży. Tematykę wykładów pierwszego dnia i odbywającego się w ramach Forum zebrania Stowarzyszenia Kopalń Odkrywkowych zdominowały problemy wdrażania nowego Prawa geologicznego i górniczego. Konsekwencje jego wprowadzenia dla zakładów górniczych wyjaśniali m.in. Hubert Schwarz, prezes Stowarzyszenia Kopalń Odkrywkowych oraz Marzena Rabiasz, dyrektor OUG w Kielcach.
Praktyczne aspekty przygotowywania raportów oddziaływania na środowisko przybliżył ponad 80 uczestnikom konferencji Bogdan Połomski, naczelnik wydziału Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie. Klamrą zamykającą pierwszy dzień obrad był wykład Jarosława Badery z Uniwersytetu Śląskiego nt. konfliktów społeczno-środowiskowych związanych z działalnością górnictwa skalnego.
Drugi dzień obrad poświęcony był głównie metodom projektowania i optymalizacji robót strzałowych. Dwa wykłady związane z tym tematem zaprezentowali Sławomir Patla i Arkadiusz Grześkowiak z Poltegor Instytutu IGO we Wrocławiu.
Nie mogło zabraknąć na Forum tematu dotyczącego rekultywacji. Nowatorskie rozwiązania rekultywacji i rewitalizacji dla małych i dużych kopalni przybliżył profesor Zbigniew Kasztelewicz z AGH.
Uzupełnieniem konferencji były prezentacje i wykłady głównych sponsorów – firm Impel SA (nt. nowoczesnych rozwiązań outsourcingowych dla kopalń) i Nitroerg SA (nt. nowoczesnych środków strzałowych).
Niemal po każdym wykładzie następowała żywa dyskusja. Wynikające z nich wnioski i postulaty, zostaną zebrane i zaprezentowane m. in. na łamach kwietniowego wydania "Kopalin". Wnioski te zostaną również wykorzystane przez Stowarzyszenie Kopalń Odkrywkowych podczas konsultacji w WUG i Ministerstwie Środowiska dotyczących rozporządzeń do Pgg.
Od pierwszej edycji Forum jego głównym celem jest edukacja w zakresie ciągle ewoluujących uwarunkowań prowadzenia odkrywkowego zakładu górniczego oraz, w równej mierze, integracja środowiska, m.in. poprzez promocję Stowarzyszenia Kopalń Odkrywkowych i - tym samym - tworzenia silnego branżowego lobby.
Uczestnicy wysoko ocenili poziom merytoryczny wykładów i organizację konferencji, dlatego spotkanie można uznać za udane i spełniające założone cele. Następne Forum odbędzie się w lutym 2013 roku.