Nowe technologie informacyjne oraz rozwój w dziedzinie zarządzania kompetencjami w firmie na dobre zmieniły podejście do tematyki szkoleń.
H. Vaudrey & J.M. François
Widać to wyraźnie na przykładzie nowoczesnych przedsiębiorstw przemysłowych, dla których potwierdzony rozwój kompetencji pracowników staje się jednym z podstawowych elementów bezpiecznego funkcjonowania organizacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku organizacji o zwiększonym stopniu zagrożeń związanych z bezpieczeństwem procesowym.
Zarządzanie kompetencjami bezpieczeństwa procesowego jest obecnie centralnym punktem koncepcji przedsiębiorstw zorientowanych na sukces. Mając na uwadze potencjalne skutki poważnych awarii przemysłowych, niezmiernie ważne staje się zapewnienie, że poszczególne osoby i sama organizacja posiadają wymagany stopień kompetencji. Niestety, najnowsza historia branży przemysłowej wielokrotnie wykazała, że przepisy regulujące ryzykowną działalność przemysłową same w sobie nie są wystarczające, aby zapobiec poważnym awariom. Kluczowym elementem wydajności w tej dziedzinie okazuje się kultura bezpieczeństwa procesowego i sprawność organizacji.
Wprowadzenie
Przemysł chemiczny, ze względu na liczne doświadczenia związane z wypadkami, w sposób naturalny przyczynił się do rozwoju i formalizacji podstawowych zasad w zakresie bezpieczeństwa procesowego. Jednym z prekursorów był Trevor Kletz z ICI (Imperial Chemical Industries). Wielu producentów (BASF, Dupont de Nemours, Dow Chemical, Rhône-Poulenc itp.) również wyrażało chęć opracowania konkretnych kompetencji technicznych dla swoich inżynierów, kierowników i techników, a także kompetencji operacyjnych dla personelu obsługującego przedsiębiorstwo. W Tabeli 1 przedstawiono główne wymagania danej dziedziny w kilku sektorach przemysłu. Oczywiście zakres ten wymaga odpowiedniego zdefiniowania zgodnie z rodzajem branży i specyficznych cech firmy. Przykładowo kompetencje w zakresie niekontrolowanych reakcji egzotermicznych mają kluczowe znaczenie w branży chemicznej, podobnie jak kompetencje w zakresie deflagracji i detonacji gazów w przemyśle naftowym.
Ponadto należy opracować moduły specyficzne dla konkretnych zagrożeń związanych z substancjami stosowanymi w niektórych branżach (nadtlenkami wodoru, chlorem, silanem, amoniakiem itp.) w celu ustosunkowania się do konkretnych kompetencji wymaganych do kontroli ryzyka wiążącego się z tymi substancjami.
Całość artykułu w wersji pdf