Z Markiem Lewickim, wiceprezesem zarządu i dyrektorem ds. handlu w firmie FP SPOMAX SA z Ostrowa Wielkopolskiego, rozmawia Adam Krzyżowski

Marek Lewicki: Od wielu już lat jesteśmy znani w całym szeregu krajów z najwyższej polskiej jakości i solidności

Adam Krzyżowski: Panie Prezesie, jakie urządzenia do transportu materiałów sypkich produkuje Spomax i na jakie rozwiązania tego typu jest obecnie największe zapotrzebowanie?
Marek Lewicki: FP Spomax SA jest producentem i dostawcą wielu rozwiązań do transportu materiałów sypkich. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od odległości, na jaką ma zostać przetransportowany dany produkt, oraz od wymaganej wydajności.

FOT. 1 Spomax specjalizuje się m.in. w produkcji dmuchaw Rootsa (na zdjęciu) – niezbędnych elementach linii do transportu pneumatycznego

Najekonomiczniejszym rozwiązaniem do transportowania masowych produktów sypkich na duże odległości jest transport pneumatyczny oparty na produkowanych przez FP Spomax SA dmuchawach Rootsa. Dostarczamy 15 wielkości dmuchaw, które mogą pracować z wydajnością do 9480 m3/h i ciśnieniem do 1200 mbar. Oprócz dmuchaw linie transportu pneumatycznego składają się z zasilaczy śluzowych, których wydajność osiągamy na poziomie do 40 t/h (dla średniej gęstości nasypowej wynoszącej 500 kg/m3). Kolejnym kluczowym elementem jest filtrocyklon, który odpowiada za oczyszczanie powietrza z transportowanych produktów i oddanie go do atmosfery w postaci czystej, w pełni oczyszczonej. Najdłuższa obecnie linia zainstalowana przez naszą firmę ma 723 m długości całkowitej i pracuje z wydajnością 30 t/h. Schemat linii transportu pneumatycznego pokazuje RYS. 1.

RYS. 1 Schemat linii do transportu pneumatycznego zaprojektowanej przez Spomax

Kolejnym rozwiązaniem dostarczanym przez FP Spomax SA do przesyłania produktów sypkich są maszyny do transportu poziomego: przenośniki łańcuchowe oraz pionowego: podnośniki kubełkowe. Typ przenośnika łańcuchowego dobierany jest w zależności od rodzaju produktu, jego właściwości transportowych oraz wydajności. Modułowa budowa przenośników pozwala na pracę zarówno w poziomie, jak i w skosie. Maksymalny kąt transportu produkowanych przez nas urządzeń wynosi nawet 70°. Spód przenośnika łańcuchowego wyłożony jest odporną na ścieranie wykładziną antystatyczną. Transport produktu może odbywać się za pomocą górnego lub dolnego łańcucha przenośnika. Do materiałów trudnych w transporcie (materiał drzewny, zrębki, brykiety), podczas którego nagromadzony produkt mógłby wejść w kontakt z łańcuchem górnym (poruszającym się w przeciwnym kierunku), stosujemy przesyłanie łańcuchem górnym na płycie pośredniej, oddzielającej łańcuch górny od dolnego. Maksymalna wydajność naszych przenośników zgrzebłowych to 600 m3/h. Następnymi urządzeniami są podnośniki kubełkowe. Można je montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Przenośniki kubełkowe dobierane są z odpowiednią liczbą kubełków na metr taśmy oraz z optymalną prędkością taśmy – w zależności od transportowanego materiału. Podnośniki kubełkowe dostępne są w różnych rozmiarach i pracują z wydajnością do 800 m3/h.

FOT. 2, 3, 4 Różne typy mlewników wyprodukowanych przez Spomax

A.K.: Spomax od lat znany jest z produkcji mlewników. Jakie urządzenia do mielenia materiałów sypkich chciałby Pan szczególnie polecić?
M.L.: Spomax posiada szeroką gamę urządzeń do przemiału różnych materiałów sypkich. Podstawowym, sztandarowym naszym urządzeniem jest mlewnik typu FMO-7A. Jest to kolejna generacja mlewników opracowana przez nasz Dział Techniczno-Konstrukcyjny. Są to maszyny charakteryzujące się niezawodnością i stabilnością pracy, w pełni automatyczne, ze wszystkimi niezbędnymi certyfikatami, dotyczącymi zarówno bezpieczeństwa pracy, jak i kontaktu z żywnością. W grupie tych maszyn wyróżniamy czterowalcowe mlewniki FMO-7A oraz ośmiowalcowe mlewniki FMO-8A (w różnych konfiguracjach, w zależności od tego, jaki produkt przeznaczony jest do przemiału oraz jaką granulację chcemy uzyskać). Nasze mlewniki mają regulację szczeliny międzywalcowej (w zależności od wersji zarówno lokalną, jak i zdalną, realizowaną z systemu automatyki obiektu). Wydajność mlewnika FMO-8A (w wersji z walcami o długości 1250 mm) wynosi nawet do 30 t/h.

FOT. 5 Jeden z wykonanych przez Spomax rozdrabniaczy typu RUD
 
Ponadto Spomax posiada w swojej ofercie handlowej różne rodzaje rozdrabniaczy walcowych oraz młynów igłowych.
Produkujemy rozdrabniacze walcowe typu RUD, z walcami o średnicy 150 mm i długości 300 mm. Są nimi urządzenia RUD-8, RUD-10 oraz RUD-11 przeznaczone do rozdrabniania surowców pochodzenia roślinnego i mineralnego oraz do gniecenia i płatkowania. Można je też zastosować jako łamacze czy gniotowniki. Mają one wydajność ok. 1–1,5 t/h.
   Drugą grupą rozdrabniaczy są mlewniki typu HLW, z walcami o średnicy 250 mm oraz długości 850 i 1000 mm. Mlewnik HLW to bardzo ciekawa maszyna. Spomax jest jedyną firmą posiadającą tego typu rozdrabniacz w swojej ofercie. Jego niezwykłość polega na tym, że jest to maszyna składająca się jedynie z połowy standardowego mlewnika. Nasi klienci wykorzystują go wszędzie tam, gdzie nie można zastosować mlewnika standardowego z powodu ograniczonego miejsca lub ze względu na wymaganą wydajność na poziomie 10–15 t/h.
FOT. 6 Młyn igłowy MI-400 marki Spomax
 
Młyny igłowe w naszej ofercie handlowej reprezentują trzy wielkości: RT-1, MI-250 oraz MI-400. Młyny te są przeznaczone do rozdrabniania różnych artykułów spożywczych i mineralnych. Świetnie nadają się do rozdrabniania surowców kruchych oraz tych o strukturze krystalicznej. Mogą znaleźć również zastosowane w rozdrabnianiu niektórych ciągliwych i włóknistych produktów. Są one stosowane do drobnego i bardzo drobnego mielenia (100 μm i poniżej) szerokiej gamy produktów, zwłaszcza tam, gdzie inne systemy zawodzą: gdy produkty są lepkie, wrażliwe na ciepło lub zawierają dużą ilość tłuszczu. Elementami rozdrabniającymi są w nich trzpienie wykonane ze stali narzędziowej (ulepszanej cieplnie) zamocowane na dwóch napędzanych tarczach. Tarcza obraca się w przeciwnym lub tym samym kierunku, w zależności od rodzaju materiału do przemiału. Znaczna prędkość względna elementów udarowych pozwala uzyskać bardzo duże rozdrobnienie. Poszczególne rodzaje naszych młynów igłowych różnią się wielkością, a co za tym idzie – wydajnością. Największy z nich – młyn MI-400 – osiąga wydajność około 1 t/h.
 
A.K.: A jakie ciekawe rozwiązania do przemiału biomasy oferuje Spomax?
M.L.: Firma nasza specjalizuje się też w rozdrabnianiu biomasy, m.in. śruty rzepakowej, łusek słonecznika, słomy, wiórów drewnianych i innych. Każdy projekt jest wyjątkowy, a podczas jego opracowywania bierzemy pod uwagę wiele czynników, np. elastyczność produkcji, rodzaj surowca oraz oczekiwania dotyczące parametrów produktu końcowego, wymagania z zakresu przepisów ochrony środowiska, czy też przepisów przeciwpożarowych i ATEX-owych. Dobieramy konfigurację maszyn rozdrabniających, elementy mielące, przełożenia, moce, nastawy i inne parametry pracy, zależnie od przeznaczenia urządzenia, jak również indywidualnych wymagań klientów. Dobór tych parametrów wpływa na uzyskaną wydajność i stopień rozdrobnienia. Po zakończeniu testów przemiałowych każdorazowo sporządzany jest arkusz orzeczenia laboratorium, zawierający analizy sitowe produktów uzyskanych w wyniku przemiału materiału wejściowego. Arkusz zawiera także informację, czy produkty bezpośrednio po przemiale mogą być przesyłane transportem pneumatycznym z wykorzystaniem dmuchaw Rootsa.
   Spomax oferuje kompleksowa obsługę w zakresie przemiału biomasy, począwszy od przeprowadzenia testów przemiałowych biomasy, poprzez projektowanie kompletnych linii do przemiału i transportu biomasy, a na dostawie maszyn i urządzeń, ich uruchomieniu i obsłudze serwisowej skończywszy.
   Chciałbym podkreślić następujące korzyści z przemiału biomasy z wykorzystaniem naszych młynów walcowych: niskie zapotrzebowanie mocy (ok. 14 kW/t), znacznie obniżony poziom hałasu, zmniejszone zapotrzebowanie na miejsce instalacji, możliwość regulacji wielkości uzyskiwanych cząstek podczas pracy mlewnika.
 
A.K.: Z jakich rejonów Polski, Europy i świata rekrutują się Państwa klienci?
M:.L. Spomax może pochwalić się pracującymi maszynami w ponad 40 krajach. Cała nasza baza produkcyjna znajduje się w Ostrowie Wielkopolskim, natomiast biura handlowe pracują nawet w Manchesterze, Buenos Aires, New Delhi i Toronto. Poza biurami handlowymi posiadamy sieć dystrybutorów naszych maszyn – poczynając od Tajlandii, poprzez kraje Bliskiego Wschodu, a na Ekwadorze kończąc.
   Od wielu już lat jesteśmy znani w całym szeregu krajów z najwyższej polskiej jakości i solidności. Zaufali nam klienci zarówno z USA i Kanady, jak i Bangladeszu czy Filipin. Spomax to nie tylko firma, ale też marka światowa znana z doskonałych maszyn rozdrabniających, przesiewających i transportowych.
   Spomax corocznie prezentuje swoją ofertę na targach krajowych i zagranicznych. Nasze stoiska można odwiedzić na takich imprezach targowych, jak Annual IAOM North America Conference and Expo, Annual IAOM Mideast &Africa, IPAC IMA we Włoszech czy targi SyMas w Krakowie.
   Analizując strukturę naszej sprzedaży, łatwo zauważyć, że od wielu już lat eksport to duża część udziału w ogólnym obrocie spółki. Mało jest takich miejsc, gdzie nasza firma nie dotarła jeszcze ze swoją ofertą. Nie są to jednak miejsca zapomniane i z pewnością Spomax podejmie próbę wejścia na te rynki.
 
A.K.: Dziękuję za rozmowę.

Nowy numer

  1. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2024 (106)
  2. Temat numeru: ATEX, FILTRACJA, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2024 (105)

  3. Temat numeru: WAŻENIE I DOZOWANIE MATERIAŁÓW SYPKICH

    04/2024 (104)
  4. Temat numeru: POMIARY, NAPĘDY, AUTOMATYKA, PNEUMATYKA

    03/2024 (103)

  5. Temat numeru: SUROWCE SKALNE, PRZEMYSŁ CEMENTOWO-WAPIENNICZY

    02/2024 (102)

  6. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2024 (101)

  7. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTYKA

    07/2023 (100)
  8. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2023 (99)

  9. Temat numeru: ATEX, BHP, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2023 (98)

  10. Temat numeru: WAŻENIE I DOZOWANIE MATERIAŁÓW SYPKICH

    04/2023 (97)

  11. Temat numeru: KRUSZYWA, CEMENT, WAPNO

    03/2023 (96)

  12. Temat numeru: ODPYLANIE, ATEX, BHP

    02/2023 (95)
  13. Temat numeru: POMIARY, AUTOMATYKA, NAPĘDY

    01/2023 (94)
  14. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTKA

    07/2022 (93)

  15. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE  I APARATURA POMIAROWA

    06/2022 (92)
  16. Temat numeru: ATEX, BHP, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2022 (91)
  17. Temat numeru: TWORZYWA SZTUCZNE, KOMPOZYTY

    04/2022 (90)
  18. Temat numeru: KRUSZYWA,CEMENT, WAPNO

  19. 03/2022 (89)

  20. Temat numeru: AUTOMATYKA, POMIARY, NAPĘDY

    02/2022 (88)
  21. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2022 (87)

  22. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTYKA

    07/2021 (86)

  23. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2021 (85)

  24. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2021 (84)

  25. Temat numeru: RYNEK KRUSZYW, WAPNO, CEMENT

    04/2021 (83)
  26. Temat numeru: TWORZYWA SZTUCZNE, KOMPOZYTY

    03/2021 (82)
  27. Temat numeru:AUTOMATYZACJA, BADANIA I POMIARY

    02/2021 (81)
  28. Temat numeru:ODPYLANIE, ODKURZANIE, ATEX, BHP

    01/2021 (80)
  29. Temat numeru:TRANSPORT I LOGISTYKA 

    07/2020 (79)
  30. Temat numeru: LOGISTYKA I MAGAZYNOWANIE

    06/2020 (78)
  31. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2020 (77)
  32. Temat numeru: Plastiki, kompozyty, przemysł chemiczny

    04/2020 (76)
  33. Temat numeru:RYNEK KRUSZYW, WAPNO, CEMENT

    03/2020 (75)
  34. Temat numeru:AUTOMATYKA, NAPĘDY, POMIARY

    02/2020 (74)
  35. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2020 (73)
  36. Temat numeru: TRANSPORT MATERIAŁÓW SYPKICH

    07/2019 (72)
  37. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2019 (71)
  38. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2019 (70)
  39. Temat numeru: Tworzywa sztuczne i kompozyty

    04/2019 (69)
  40. Temat numeru: Rynek kruszyw -rozwiązania dla branży

    03/2019 (68)
  41. Temat numeru: AUTOMATYKA, PNEUMATYKA, POMIARY

    02/2019 (67)
  42. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2019 (66)
  43. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2018 (65)
  44. Temat numeru: Magazynowanie i logistyka materiałów sypkich

    06/2018 (64)
  45. Temat numeru: Utrzymanie ruchu

    05/2018 (63)
  46. Temat numeru: Kompozyty i tworzywa sztuczne, ważenie, dozowanie

    04/2018 (62)
  47. Temat numeru: Rozwiązania dla branży kruszyw

    03/2018 (61)
  48. Temat numeru: Automatyka i pomiary

    02/2018 (60)
  49. Temat numeru: Filtracja, odpylanie, ATEX, BHP

    01/2018 (59)
  50. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2017 (58)
  51. Temat numeru: Logistyka i magazynowanie materiałów sypkich

    06/2017 (57)
  52. Temat numeru: Górnictwo,energetyka.ATEX

    05/2017 (56)
  53. Temat numeru: Rynek tworzyw sztucznych i kompozytów

    04/2017 (55)
  54. Temat numeru: Rozwiązania dla branży kruszywowej

    03/2017 (54)
  55. Temat numeru: Automatyka, pomiary

    02/2017 (53)
  56. Temat numeru: Filtracja,odpylanie,odkurzanie,BHP, ATEX

    01/2017 (52)
  57. Temat numeru: Transport  materiałów sypkich

    07/2016 (51)
  58. Temat numeru: Magazynowanie materiałów sypkich

    06/2016 (50)
  59. Temat numeru: Zabezpieczenia przeciwwybuchowe

    05/2016 (49)
  60. Temat numeru: Wagi.Dozowniki

    04/2016 (48)
  61. Temat numeru: Kruszenie.Mielenie.Granulowanie

    03/2016 (47)
  62. Temat numeru: Filtracja.odpylanie.BHP

    02/2016 (46)
  63. Temat numeru: Automatyka i pomiary 

    01/2016 (45)
  64. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2015 (44)
  65. Temat numeru: Magazynowanie materiałów sypkich

    06/2015 (43)
  66. Temat numeru: Bezpieczeństwo procesowe i zabezpieczenia ATEX

    05/2015 (42)
  67. Temat numeru: Kruszenie, mielenie, mieszanie

    04/2015 (41)
  68. Temat numeru: Sita,przesiewacze,separatory

    03/2015 (40)
  69. Temat numeru: Automatyka i pomiary

    02/2015 (39)
  70. Temat numeru: Odkurzanie, odpylanie, BHP, Atex

    01/2015 (38)
  71. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2014 (37)
  72. Temat numeru: Opakowania w przemyśle materiałów sypkich

    06/2014 (36)
  73. Temat numeru: Silosy i magazyny na materiały sypkie

    05/2014 (35)
  74. Temat numeru: Systemy dozujące, ważące i pakujące

    04/2014 (34)
  75. Temat numeru: Filtracja,odpylanie,odkurzanie

    03/2014 (33)
  76. Temat numeru: Automatyka i aparatura kontrolno-pomiarowa

    02/2014 (32)
  77. Temat numeru: Sita, przesiewacze i separatory przemysłowe

    01/2014 (31)
  78. Temat numeru: Rozdrabnianie i granulowanie

    06/2013 (30)
  79. Temat numeru: Przemysł wydobywczy surowców energetycznych

    05/2013 (29)
  80. Temat numeru: Silosy do zastosowań przemysłowych

    04/2013 (28)
  81. Temat numeru: Sytuacja na rynku kruszyw

    03/2013 (27)
  82. Temat numeru: Aparatura pomiarowa w aplikacjach wysokotemperaturowych

    02/2013 (26)
  83. Temat numeru: Polski rynek cementu i betonu

    01/2013 (25)
  84. Temat numeru: Postęp techniczny w konstrukcji młynów

    06/2012 (24)
  85. Temat numeru: Konstrukcje silosów aluminiowych

    05/2012 (23)
  86. Temat numeru: Europejski rynek tworzyw sztucznych

    04/2012 (22)
  87. Temat numeru: Zmiany technologiczne w produkcji kruszyw

    03/2012 (21)
  88. Temat numeru: Automatyzacja procesów

    02/2012 (20)
  89. Temat numeru: Polski rynek targowy

    Rozmowa z dr. inż hab. Lidią Gawlik zastepcą dyrektora IGSMiE 
    01/2012 (19)
  90. Temat numeru: Nauka dla przemysłu

    Rozmowa z dr. inż Szymonem Modrzejewskim
    06/2011 (18)
  91. Temat numeru: Nowoczesne technologie górnicze

    Węgiel polskie bogactwo narodowe
    05/2011 (17)
  92. Temat numeru: Transport, logistyka i magazynowanie

    03-04/2011 (16)
  93. Temat numeru: Automatyzacja procesów

    Innowacyjny mechatroniczny system manipulacyjny
    02/2011 (15)
  94. Temat numeru: Rynek kruszyw w Polsce

    Recykling gruzu powyburzeniowego
    01/2011 (14)
  95. Temat numeru: Przemyslowe systemy ważąco-dozujące 05-06/2010 (13)
  96. Temat numeru: Magazynowanie sypkich produktów spożywczych 04/2010 (12)
  97. Temat numeru: Transport pneumatyczny materiałów sypkich 03/2010 (11)
  98. Temat numeru: Rynek cementu w polsce 02/2010 (10)
  99. Temat numeru: Krajowy rynek automatyki przemyslowej 01/2010 (9)

Kalendarium wydarzeń pełne

« Listopad 2024 »
Pon
Wt
Śr
Czw
Pią
So
Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8