Z Igorem Ochnio, wiceprezesem STEO Sp. z o.o. z Łomianek k. Warszawy, autoryzowanego przedstawicielstwa w Polsce firmy Bauer Kompressoren GmbH, rozmawia Adam Krzyżowski
Adam Krzyżowski: Panie Prezesie, firma STEO oprócz sprzętu strażackiego proponuje także kompresory przedsiębiorstwa Bauer. Gdzie znajdują one zastosowanie?
Igor Ochnio: Oferowane przez nas kompresory znajdują zastosowanie oczywiście w ratownictwie i sportach podwodnych – tam, gdzie potrzebne jest sprężone powietrze do oddychania – ale również w prawie wszystkich gałęziach przemysłu. Większość procesów technologicznych wymaga jakiejś formy sprężonego gazu do samej produkcji lub do kontroli jakości wykonanych wyrobów. Oczywiste jest wykorzystanie sprężonego gazu w procesach wytwarzania elementów z tworzywa – np. form wtryskowych – ale również bardzo często używane jest sprężone powietrze lub azot w czasie produkcji materiałów sypkich i ich transportu, aby je zabezpieczyć przed zbryleniem lub zwiększyć ich przepływ.
FOT. 1 Panel sterowania procesami FOT. 2 Produkowany przez firmę Bauer przemysłowy kompresor
wtryskowymi firmy Bauer Verticus 5 jest wykorzystywany m.in. w produkcji form wtryskowych z
(źródło: STEO Sp. z o.o.) tworzyw sztucznych (źródło: STEO Sp. z o.o.)
A.K.: Gdzie jeszcze w sektorze materiałów sypkich najlepiej sprawdzają się Państwa kompresory przemysłowe?
I.O.: Nasze kompresory przemysłowe są już wykorzystywane np. w produkcji materiałów sypkich z zakresu chemii użytkowej – proszków do prania oraz cementu – gdzie powietrze pod wysokim ciśnieniem jest wpuszczane w strumień transportowanego produktu, żeby rozproszyć go dodatkowo i zabezpieczyć przed nadmiernym osadzaniem. Ponadto zastosowanie suchego powietrza lub gazu może uchronić przed przypadkowym zawilgoceniem produktu podczas przesyłu. Powietrze to jest również niekiedy używane do spulchniania składowanych materiałów sypkich w zbiornikach przed ich transportem i pakowaniem.
A.K.: Bauer produkuje sprężarki od ponad 50 lat. Czy Państwo również mają długie doświadczenie w tej dziedzinie?
I.O.: Nasza firma rozpoczęła współpracę z przedsiębiorstwem Bauer już na początku lat 90., jednak w zakresie instalacji przemysłowych współpracujemy od 2008 r. Nasza współpraca rozwija się bardzo prężnie i z każdym rokiem rozszerzamy swoją bazę kontrahentów i zdobywamy nowe doświadczenia.
A.K.: Jakie są Państwa tegoroczne plany targowo-wystawiennicze jako polskiego przedstawicielstwa Bauera?
I.O.: Jeżeli chodzi o plany wystawiennicze w zakresie zastosowań przemysłowych, to jeszcze nie sprecyzowaliśmy ostatecznie, gdzie chcemy się wystawiać, ale planujemy odwiedzenie w Polsce przynajmniej jednej wystawy lub dwóch.
A.K.: Czy wraz z firmą Bauer planują Państwo też rozbudowę siedziby swojego przedsiębiorstwa?
I.O.: Rozbudowa naszej siedziby w obecnej chwili nie ma większego sensu, gdyż służy ona tylko celom biurowym i administracyjnym. Planujemy za to rozbudowę naszej sieci serwisowej, aby móc lepiej i szybciej udzielać pomocy technicznej naszym klientom i partnerom, jak również wspierać ich w projektowaniu systemów wykorzystujących wysokie ciśnienia.
A.K.: Dziękuję za rozmowę.