W dniach od 19-21 listopada br. odbyła się 13. Międzynarodowa Konferencja Naukowo–Techniczna z cyklu KOMTECH, poświęcona innowacyjnym technikom i technologiom dla górnictwa w aspekcie bezpieczeństwa, efektywności i niezawodności, zorganizowana przez KOMAG we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Patronat honorowy nad konferencją objął Prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
W konferencji wzięło udział 164 uczestników, reprezentujących 72 instytucje z kraju i zagranicy. Podczas ośmiu konferencyjnych sesji zaprezentowano 53 referaty, w których przedstawiono wyniki prac naukowych, badawczych
i wdrożeniowych, realizowanych przez ośrodki naukowe i przedstawicieli przemysłu, aktywnie uczestniczących w procesie realizacji innowacyjnej gospodarki. Szczególną uwagę poświęcono problemom bezpieczeństwa pracy w górnictwie. Kierunki rozwoju górniczych systemów mechanizacyjnych zaprezentowano na przykładzie kompleksów ścianowych, wdrażanych w polskich kopalniach węgla kamiennego. Prezentowane wdrożenia wskazują na stale postępujący proces automatyzacji, z zastosowaniem nowoczesnych układów sterowania, który w istotnym stopniu wpływa na efektywne wykorzystanie potencjału technicznego.
Konferencja KOMTECH 2012 została zainaugurowana dwiema sesjami jubileuszowymi. Pierwsza z nich była związana z 90-leciem działania Wyższego Urzędu Górniczego, natomiast druga – z 50-leciem istnienia i rozwoju Spółki KOPEX. W ramach pierwszej sesji przedstawiono między innymi zagadnienia bezpieczeństwa pracy w górnictwie, w aspekcie współpracy jednostek nauki i przemysłu z Wyższym Urzędem Górniczym oraz oceny potencjalnych zagrożeń oraz kształtowania kompetencji pracowników kopalń. Szczególnie dużym zainteresowaniem uczestników konferencji cieszyła się jubileuszowa sesja Kopeksu, podczas której zaprezentowano najnowsze osiągnięcia techniczne Spółki, w tym innowacyjne rozwiązania zmechanizowanych kompleksów ścianowych, które są przykładem rozwiązań na światowym poziomie, a powstały w wyniku współpracy przemysłu z partnerami naukowymi. Problemy poruszone podczas konferencji KOMTECH 2012 są dowodem na aktywne włączanie się wielu środowisk w prace dotyczące zagadnień bezpieczeństwa, szczególnie w aspekcie relacji człowiek-maszyna-środowisko pracy. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wiele prezentacji zawierało przykłady przemysłowego zastosowania innowacyjnych rozwiązań.