Krążniki na medal

01.08.2022

O ofercie i rozwoju przedsiębiorstwa z okazji jubileuszu 35-lecia działalności z Anetą Żyłą-Stawowy, dyrektorem ds. rozwoju w firmie INTERkrąż Sp. z o.o. z Trzyciąża k. Olkusza, rozmawia Adam Krzyżowski

Aneta Żyła-Stawowy: Wyróżnia nas nie tylko wysoka jakość oraz możliwość dopasowania parametrów technicznych do potrzeb kontrahentów, ale również rzetelność w zakresie terminowości dostaw

Adam Krzyżowski: Pani Dyrektor, obchodzą Państwo w tym roku jubileusz 35-lecia istnienia firmy. Kto wpadł na pomysł jej założenia, czy od zawsze zajmowała się ona produkcją krążników do przenośników taśmowych i co pozwoliło jej odnieść sukces?
Aneta Żyła-Stawowy: Wszystko zaczęło się 35 lat temu, w 1987 r., kiedy to mój Tato Krzysztof Żyła powołał do życia jednoosobowy Zakład Ślusarski. Na początku w zakładzie zatrudnienie znalazły dwie osoby. Najpierw działalność tego małego przedsiębiorstwa rzemieślniczego skupiała się na obróbce metalu, ale wkrótce objęła też wytwarzanie części składowych krążników do przenośników taśmowych (osi), a w wyniku dalszego rozwoju zakładu – zarówno infrastrukturalnego, jak i technologicznego – rozszerzyła się ona o produkcję kompletnych krążników. W roku 1992 zaczęliśmy proponować naszym odbiorcom już różne rodzaje kompletnych krążników do przenośników taśmowych. Kolejnym momentem na osi czasu był rok 2008, kiedy to rozpoczęliśmy produkcję całkowicie nowej grupy komponentów, czyli konstrukcji stalowych do przenośników taśmowych. Następny krok w zakresie poszerzania oferty sprzedażowej nastąpił w 2012 r., gdy z linii produkcyjnej zeszły pierwsze elementy obudowy kotwowej.

FOT. 1, 2, 3 Od lewej: krążnik gładki, krążnik tarczowy, krążnik tarczowy z tulejami dystansowymi

Jednoosobowy zakład rozpoczął działalność w niewielkiej hali produkcyjno-magazynowej o całkowitej powierzchni 150 m2. Z biegiem czasu wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na produkowane elementy powierzchnia produkcyjna była systematycznie rozbudowywana aż do roku 2011, kiedy została podjęta decyzja o budowie zupełnie nowego, nowoczesnego zakładu produkcyjnego, który spełni wszelkie wymogi zarówno nasze, jak i klientów. Po dwóch latach od tej decyzji, w 2013 r., została oddana do użytku hala produkcyjno-magazynowa o łącznej powierzchni 8000 m2. W kolejnym okresie metraż hali produkcyjnej zwiększył się do ponad 12 000 m2, co stanowi 80-krotność powierzchni, jaką miała hala produkcyjno-magazynowa na samym początku. Wraz z nowoczesnym zapleczem produkcyjnym do użytku został oddany również biurowiec administracyjno-socjalny firmy – o łącznej powierzchni 1000 m2.

 

   Po 35 latach funkcjonowania – staraniem wszystkich osób zatrudnionych w naszej firmie – stworzyliśmy silną markę, rozpoznawalną zarówno w kraju, jak i za granicą. Śmiało można powiedzieć, że staliśmy się jednocześnie liderem w produkcji krążników do przenośników taśmowych na polskim rynku. Obecnie nasza firma daje zatrudnienie ponad 100-osobowej kadrze pracowniczej, dobrze wykwalifikowanej i doświadczonej.

FOT. 4 Nowoczesne laboratorium firmy INTERkrąż

A.K.: A jak obecnie, w dobie ciągłego rozwoju technologicznego, prezentuje się Państwa park maszynowy?
A.Ż.-S.: Proces produkcji w naszej firmie opiera się przede wszystkim na zautomatyzowanych i zrobotyzowanych liniach technologicznych. Nowoczesny park maszynowy jest obsługiwany przez zespół doświadczonych ludzi. W naszej produkcji wykorzystujemy m.in.:

  • profesjonalne maszyny CNC, w tym centra obróbcze, obrabiarki i przecinarki;
  • zautomatyzowane stanowiska spawalnicze. 12 wydajnych robotów spawalniczych zostało zaprojektowanych w tzw. układzie twin, dzięki czemu spawanie jednego elementu odbywa się jednocześnie z użyciem dwóch robotów, co skraca proces wykonania elementu i daje większą wydajność linii produkcyjnej;
  • hydrauliczne prasy krawędziowe oraz prasy mechaniczne;
  • nowoczesne wycinarki laserowe, w tym 3D. W produkcji używamy wycinarki laserowej wraz z systemem załadowczo-odbiorczym blach, co daje możliwość pracy niemalże bezobsługowej;
  • w pełni zautomatyzowaną linię do malowania proszkowego, która jest ważnym elementem w procesie produkcyjnym, gdyż skraca czas oddania odbiorcy finalnego produktu w wersji malowanej.

 

 Ponadto jesteśmy wyposażeni w laboratorium, przeznaczone do testowania krążników na zgodność z normą PN-M-46606 oraz DIN 22112.

W laboratorium posiadamy m.in.:

  • stanowisko sprawdzania wstępnego oraz kontrolowania stanu dokładności wykonania;
  • stanowisko docierania oraz sprawdzania temperatur węzłów łożyskowych;
  • stanowisko kontrolowania oporów obracania krążnika – z dwoma etapami diagnostycznymi:
  1. weryfikacją dynamicznego oporu obracania krążnika pod obciążeniem 250 N,
  2. sprawdzeniem statycznego oporu obracania krążnika;
  • stanowisko testowania bicia promieniowego oraz prostoliniowości krążnika;
  • stanowisko kontrolowania wyważenia dynamicznego krążnika;
  • stanowisko do sprawdzenia uszczelnienia na wodę łożyskowego gniazda krążnika;
  • stanowisko kontroli na pył łożyskowego gniazda krążnika;
  • stanowisko demontażu krążników oraz sprawdzenia siły oporu przy wyciskaniu osi.

FOT. 5 INTERkrąż dysponuje w pełni zautomatyzowaną linią do malowania proszkowego – na zdjęciu wnętrze malarni

A.K.: Czy realizują Państwo jakieś projekty współfinansowane przez Unię Europejską?
A.Ż.-S.: Posiadamy duże doświadczenie w realizacji projektów współfinansowanych przez Unię Europejską. Sukcesywnie pozyskujemy środki na współfinansowanie inwestycji z zakresu wdrażanych innowacji technologicznych czy procesowych. W 2017 r. zostaliśmy laureatem „Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju” w kategorii „Innowacyjna firma” za projekt „Zakup i wdrożenie technologii modyfikacji powierzchni płaszcza krążników gładkich produkcji firmy INTERkrąż jako odpowiedź na zidentyfikowane problemy w eksploatacji przenośników taśmowych”.
Wspólnie z Politechniką Krakowską opracowaliśmy innowacyjną technologię umacniania warstwy wierzchniej płaszcza krążników stalowych gładkich, dzięki której możliwe jest zdecydowane wydłużenie żywotności krążnika. Nasze rozwiązanie zostało wdrożone oraz poddane badaniom eksploatacyjnym w jednej z polskich kopalń.
Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji dużego projektu „Wdrożenie technologii produkcji udoskonalonych kotew górniczych, opartej o autorskie urządzenia i podzespoły linii technologicznej”.
Nieustannie dążymy do umacniania pozycji naszej marki oraz zwiększania jej udziału na rynku nie tylko polskim, ale i światowym. Ten cel realizujemy, m.in. biorąc udział w wystawach branżowych. W tym zakresie również staramy się o współfinansowanie Unii Europejskiej.
Teraz także realizujemy projekt „Działania promujące na rynkach eksportowych krążniki do przenośników taśmowych produkowane przez INTERkrąż Sp. z o.o.”.

A.K.: Jak mocna jest pozycja firmy INTERkrąż na rynku krajowym i międzynarodowym i co ją wyróżnia na tle konkurencji?
A.Ż.-S.: 35 lat pracy naszej firmy i inwestowania w jej rozwój oczywiście zaowocowało jej mocną pozycją zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Wyróżnia nas nie tylko wysoka jakość oraz możliwość dopasowania parametrów technicznych do potrzeb kontrahentów, ale również rzetelność w zakresie terminowości dostaw. Nasza strategia opiera się na długoterminowych relacjach z klientami, a kluczem do sukcesu w kontaktach jest indywidualne podejście do potrzeb każdego z nich. Zaufało nam wielu klientów z różnych stron świata. Nasze produkty trafią m.in. do takich krajów, jak: Algieria, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Ghana, Grecja, Holandia, Irlandia, Kazachstan, Liban, Litwa, Łotwa, Maroko, Niemcy, Nigeria, Norwegia, Rosja, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Tunezja, Ukraina, Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie.
A.K.: Jak często uczestniczą Państwo w międzynarodowych imprezach targowych i czy w tym roku będzie można gdzieś zobaczyć stoisko firmy INTERkrąż?
A.Ż.-S.: Każdego roku odbywa się wiele targów branżowych, a my bierzemy w nich udział w charakterze wystawcy lub odwiedzającego – i to nie tylko w Polsce, ale i w Europie, a nawet poza jej granicami. W roku 2022 zapraszam do odwiedzenia naszego stoiska na następujących imprezach wystawienniczych: M&T Expo w São Paulo w Brazylii (od 30 sierpnia do 2 września 2022 r.), Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach (od 6 do 9 września 2022 r.), SIM w Marsylii we Francji (od 10 do 21 października 2022 r.), Bauma w Monachium w Niemczech (od 24 do 30 października 2022 r.) i Ecomondo – The Green Technology Expo w Rimini we Włoszech (od 8 do 12 listopada 2022 r.).

A.K.: Dziękuję za rozmowę.

Nowy numer

  1. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2024 (106)
  2. Temat numeru: ATEX, FILTRACJA, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2024 (105)

  3. Temat numeru: WAŻENIE I DOZOWANIE MATERIAŁÓW SYPKICH

    04/2024 (104)
  4. Temat numeru: POMIARY, NAPĘDY, AUTOMATYKA, PNEUMATYKA

    03/2024 (103)

  5. Temat numeru: SUROWCE SKALNE, PRZEMYSŁ CEMENTOWO-WAPIENNICZY

    02/2024 (102)

  6. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2024 (101)

  7. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTYKA

    07/2023 (100)
  8. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2023 (99)

  9. Temat numeru: ATEX, BHP, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2023 (98)

  10. Temat numeru: WAŻENIE I DOZOWANIE MATERIAŁÓW SYPKICH

    04/2023 (97)

  11. Temat numeru: KRUSZYWA, CEMENT, WAPNO

    03/2023 (96)

  12. Temat numeru: ODPYLANIE, ATEX, BHP

    02/2023 (95)
  13. Temat numeru: POMIARY, AUTOMATYKA, NAPĘDY

    01/2023 (94)
  14. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTKA

    07/2022 (93)

  15. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE  I APARATURA POMIAROWA

    06/2022 (92)
  16. Temat numeru: ATEX, BHP, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2022 (91)
  17. Temat numeru: TWORZYWA SZTUCZNE, KOMPOZYTY

    04/2022 (90)
  18. Temat numeru: KRUSZYWA,CEMENT, WAPNO

  19. 03/2022 (89)

  20. Temat numeru: AUTOMATYKA, POMIARY, NAPĘDY

    02/2022 (88)
  21. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2022 (87)

  22. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTYKA

    07/2021 (86)

  23. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2021 (85)

  24. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2021 (84)

  25. Temat numeru: RYNEK KRUSZYW, WAPNO, CEMENT

    04/2021 (83)
  26. Temat numeru: TWORZYWA SZTUCZNE, KOMPOZYTY

    03/2021 (82)
  27. Temat numeru:AUTOMATYZACJA, BADANIA I POMIARY

    02/2021 (81)
  28. Temat numeru:ODPYLANIE, ODKURZANIE, ATEX, BHP

    01/2021 (80)
  29. Temat numeru:TRANSPORT I LOGISTYKA 

    07/2020 (79)
  30. Temat numeru: LOGISTYKA I MAGAZYNOWANIE

    06/2020 (78)
  31. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2020 (77)
  32. Temat numeru: Plastiki, kompozyty, przemysł chemiczny

    04/2020 (76)
  33. Temat numeru:RYNEK KRUSZYW, WAPNO, CEMENT

    03/2020 (75)
  34. Temat numeru:AUTOMATYKA, NAPĘDY, POMIARY

    02/2020 (74)
  35. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2020 (73)
  36. Temat numeru: TRANSPORT MATERIAŁÓW SYPKICH

    07/2019 (72)
  37. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2019 (71)
  38. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2019 (70)
  39. Temat numeru: Tworzywa sztuczne i kompozyty

    04/2019 (69)
  40. Temat numeru: Rynek kruszyw -rozwiązania dla branży

    03/2019 (68)
  41. Temat numeru: AUTOMATYKA, PNEUMATYKA, POMIARY

    02/2019 (67)
  42. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2019 (66)
  43. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2018 (65)
  44. Temat numeru: Magazynowanie i logistyka materiałów sypkich

    06/2018 (64)
  45. Temat numeru: Utrzymanie ruchu

    05/2018 (63)
  46. Temat numeru: Kompozyty i tworzywa sztuczne, ważenie, dozowanie

    04/2018 (62)
  47. Temat numeru: Rozwiązania dla branży kruszyw

    03/2018 (61)
  48. Temat numeru: Automatyka i pomiary

    02/2018 (60)
  49. Temat numeru: Filtracja, odpylanie, ATEX, BHP

    01/2018 (59)
  50. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2017 (58)
  51. Temat numeru: Logistyka i magazynowanie materiałów sypkich

    06/2017 (57)
  52. Temat numeru: Górnictwo,energetyka.ATEX

    05/2017 (56)
  53. Temat numeru: Rynek tworzyw sztucznych i kompozytów

    04/2017 (55)
  54. Temat numeru: Rozwiązania dla branży kruszywowej

    03/2017 (54)
  55. Temat numeru: Automatyka, pomiary

    02/2017 (53)
  56. Temat numeru: Filtracja,odpylanie,odkurzanie,BHP, ATEX

    01/2017 (52)
  57. Temat numeru: Transport  materiałów sypkich

    07/2016 (51)
  58. Temat numeru: Magazynowanie materiałów sypkich

    06/2016 (50)
  59. Temat numeru: Zabezpieczenia przeciwwybuchowe

    05/2016 (49)
  60. Temat numeru: Wagi.Dozowniki

    04/2016 (48)
  61. Temat numeru: Kruszenie.Mielenie.Granulowanie

    03/2016 (47)
  62. Temat numeru: Filtracja.odpylanie.BHP

    02/2016 (46)
  63. Temat numeru: Automatyka i pomiary 

    01/2016 (45)
  64. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2015 (44)
  65. Temat numeru: Magazynowanie materiałów sypkich

    06/2015 (43)
  66. Temat numeru: Bezpieczeństwo procesowe i zabezpieczenia ATEX

    05/2015 (42)
  67. Temat numeru: Kruszenie, mielenie, mieszanie

    04/2015 (41)
  68. Temat numeru: Sita,przesiewacze,separatory

    03/2015 (40)
  69. Temat numeru: Automatyka i pomiary

    02/2015 (39)
  70. Temat numeru: Odkurzanie, odpylanie, BHP, Atex

    01/2015 (38)
  71. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2014 (37)
  72. Temat numeru: Opakowania w przemyśle materiałów sypkich

    06/2014 (36)
  73. Temat numeru: Silosy i magazyny na materiały sypkie

    05/2014 (35)
  74. Temat numeru: Systemy dozujące, ważące i pakujące

    04/2014 (34)
  75. Temat numeru: Filtracja,odpylanie,odkurzanie

    03/2014 (33)
  76. Temat numeru: Automatyka i aparatura kontrolno-pomiarowa

    02/2014 (32)
  77. Temat numeru: Sita, przesiewacze i separatory przemysłowe

    01/2014 (31)
  78. Temat numeru: Rozdrabnianie i granulowanie

    06/2013 (30)
  79. Temat numeru: Przemysł wydobywczy surowców energetycznych

    05/2013 (29)
  80. Temat numeru: Silosy do zastosowań przemysłowych

    04/2013 (28)
  81. Temat numeru: Sytuacja na rynku kruszyw

    03/2013 (27)
  82. Temat numeru: Aparatura pomiarowa w aplikacjach wysokotemperaturowych

    02/2013 (26)
  83. Temat numeru: Polski rynek cementu i betonu

    01/2013 (25)
  84. Temat numeru: Postęp techniczny w konstrukcji młynów

    06/2012 (24)
  85. Temat numeru: Konstrukcje silosów aluminiowych

    05/2012 (23)
  86. Temat numeru: Europejski rynek tworzyw sztucznych

    04/2012 (22)
  87. Temat numeru: Zmiany technologiczne w produkcji kruszyw

    03/2012 (21)
  88. Temat numeru: Automatyzacja procesów

    02/2012 (20)
  89. Temat numeru: Polski rynek targowy

    Rozmowa z dr. inż hab. Lidią Gawlik zastepcą dyrektora IGSMiE 
    01/2012 (19)
  90. Temat numeru: Nauka dla przemysłu

    Rozmowa z dr. inż Szymonem Modrzejewskim
    06/2011 (18)
  91. Temat numeru: Nowoczesne technologie górnicze

    Węgiel polskie bogactwo narodowe
    05/2011 (17)
  92. Temat numeru: Transport, logistyka i magazynowanie

    03-04/2011 (16)
  93. Temat numeru: Automatyzacja procesów

    Innowacyjny mechatroniczny system manipulacyjny
    02/2011 (15)
  94. Temat numeru: Rynek kruszyw w Polsce

    Recykling gruzu powyburzeniowego
    01/2011 (14)
  95. Temat numeru: Przemyslowe systemy ważąco-dozujące 05-06/2010 (13)
  96. Temat numeru: Magazynowanie sypkich produktów spożywczych 04/2010 (12)
  97. Temat numeru: Transport pneumatyczny materiałów sypkich 03/2010 (11)
  98. Temat numeru: Rynek cementu w polsce 02/2010 (10)
  99. Temat numeru: Krajowy rynek automatyki przemyslowej 01/2010 (9)

Kalendarium wydarzeń pełne

« Listopad 2024 »
Pon
Wt
Śr
Czw
Pią
So
Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8