W dniach 20-22 października br. we Wrocławiu, odbyła się Międzynarodowa Konferencja pt. Zrównoważona produkcja i konsumpcja surowców mineralnych w Europie - integracja aspektów społecznych i racjonalnego zużycia zasobów, zorganizowana przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie, Euromines i Związek Pracodawców Polska Miedź W konferencji uczestniczyło około 300 osób - przedstawicieli Ministerstw: Gospodarki i Środowiska, NFOŚiGW, górnictwa, urzędów i organizacji związanych z tym przemysłem oraz naukowców
Konferencja podzielona była na kilka sesji tematycznych zależnie od prezentowanej problematyki dotyczącej zrównoważonej produkcji i konsumpcji surowców mineralnych w Polsce, aktualnych zasobów surowcowych i potrzeb ich ochrony, roli górnictwa w rozwoju regionów i efektywnego wykorzystania posiadanych zasobów mineralnych. W pierwszym dniu obrad odbyła się sesja szkoleniowa, dotycząca problematyki Społecznie Odpowiedzialnego Biznesu (CSR) w przemyśle wydobywczym. W drugim dniu tematyka dotyczyła ekoinnowacji i BHP w górnictwie i polityki klimatycznej. Efektem obrad i dyskusji nad rolą przemysłu wydobywczego w zrównoważonym rozwoju Europy jest tzw. Deklaracja Wrocławska. Zawiera ona najważniejsze postulaty dotyczące racjonalnej gospodarki surowcami mineralnymi w UE oraz wniosek o powołanie Forum Udziałowców Przemysłu Surowcowego, z przedstawicieli władz państw członkowskich UE i Komisji Europejskiej dla omówienia problematyki strategicznych surowców mineralnych.
Integralną częścią konferencji była wycieczka do kopalń rud miedzi Rudna i Polkowice-Sieroszowice, w ramach której uczestnicy mogli poznać pracę górników oraz warunki geologiczne oglądanych złóż. Referaty z Konferencji zostały opublikowane w dwu monografiach - angielskiej i polskiej, a prezentacje nagrane na CD i rozesłane uczestnikom wraz z tekstem Deklaracji. Dla zainteresowanych tematyką konferencji wszelkie materiały wraz z treścią deklaracji zamieszczone są na stronie [www.meeri.pl/pbs/konferencja/].