Międzynarodowe seminarium INDEX 2013 w Krakowie - Testy wybuchowości pyłu i zabezpieczeń (film)
W dniach 26-27 września 2013 r. odbyło się międzynarodowe seminarium ds. bezpieczeństwa wybuchowego INDEX. Wydarzenie miało miejsce w krakowskim hotelu Best Western. W tematycznych prelekcjach miało okazję uczestniczyć wielu czołowych polskich i zagranicznych przedsiębiorców zainteresowanych bezpieczeństwem swoich zakładów przemysłowych
Eksperci, którzy prowadzili wykłady, należeli do światowej czołówki w swoich dziedzinach. Wśród nich na uwagę zasługują te wygłoszone np. przez dr hab. inż. Andrzeja Wolffa – założyciela GRUPY WOLFF, organizatora przedsięwzięcia, opowiadającego o roli odsprzęgania wybuchu w zabezpieczaniu zakładów przemysłowych; eksperta światowej skali dr Richarda Siwka – mówiącego o zmianach w europejskich standardach i wytycznych VDI w zakresie ochrony przed wybuchem i wielu innych specjalistów przybliżających tematykę bezpieczeństwa w zakładach.
Niewątpliwą nowością podczas tegorocznego seminarium był organizowany po raz pierwszy pokaz działania zabezpieczeń przeciwwybuchowych na pobliskim poligonie. Zagrożenie wybuchem występuje praktycznie w każdym zakładzie przemysłowym, a skutki wybuchu często bywają katastrofalne. Przykładem jest katastrofa w Elektrowni Turów, potężny wybuch w fabryce pirotechniki w Turcji czy wybuch i pożar w fabryce chemicznej Jinshan. Te i inne zdarzenia każdorazowo powodują wielomilionowe straty, a także mają destrukcyjny wpływ na środowisko. Nierzadko zdrowie lub życie tracą w nich ludzie.
Podczas pokazu goście mieli okazję zobaczyć skuteczność butli HRD, paneli odsprzęgających, wybuch pyłu substancji sypkich (cukier, mączka kukurydziana itp.) oraz potężny wybuch chmury 25 litrów benzyny. Całość, okraszona stosownym komentarzem specjalistów, została zarejestrowana specjalnymi kamerami slow motion, a materiał dostępny jest na stronie organizatora seminarium – GRUPY WOLFF. Partnerem medialnym wydarzenia była redakcja Powder&Bulk.
Seminarium odbywało się po raz drugi i zgromadziło jeszcze większą liczbę gości, która w tym roku przekroczyła 150 przedstawicieli zakładów przemysłowych, wśród nich pojawili się przedstawiciele największych polskich i zagranicznych koncernów, w tym m.in.: Grupy Azoty, Volvo, EDF, Zespołu Elektrowni PAK, czy US Pharmacia.
Konferencja obfitowała w wiedzę, zarówno specjalistyczną, jak i ogólnie powiązaną z tematyką rozwiązań przemysłowych, kolejne takie międzynarodowe wydarzenie odbędzie się dopiero za dwa lata.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu ukazującego siłę wybuchu pyłów powszechnie stosowanych w przemyśle oraz skuteczność zabezpieczeń przeciwwybuchowych. Testy zostały przeprowadzone na poligonie wojskowym podczas MIĘDZYNARODOWEGO SEMINARIUM INDEX 2013. Film został nakręcony specjalną kamerą slow-motion, dzięki czemu możliwe było uchwycenie detali, które w normalnych warunkach są niedostrzegalne dla ludzkiego oka
Film prezentuje następujące testy:
Test 1: wybuch 300 gram skrobi kukurydzianej w zbiorniku zabezpieczonym przez panel odciążający. Test 2: wybuch 300 gram skrobi kukurydzianej w zbiorniku zabezpieczonym przez system bezpłomieniowego odciążania wybuchu. Test 3: wybuch 1,5 kilograma organicznego pyłu. Test 4: aktywacja systemu tłumienia wybuchu HRD.