Mincon rozpoczął wiercenia w Polsce
Z Szymonem Michalickim, członkiem zarządu firmy Mincon Poland Sp. z o.o. ze Skawiny, rozmawia Adam Krzyżowski
Adam Krzyżowski: W ofercie Minconu są m.in. konwencjonalne młotki wgłębne DTH, młotki wgłębne DTH z cyrkulacją zwrotną (RC), systemy horyzontalnych wiertnic sterowanych (HDD), urządzenia wiertnicze do fundamentów i rozwiertaki podosłonowe. Czy wszystkie produkty tej międzynarodowej firmy są dostępne w Polsce?
Szymon Michalicki: Oferta Mincon Poland zawiera wszystkie rodzaje młotów typu DTH w rozmiarach od 3 do 12 cali i koronki do nich (o średnicach od 83 do 310 mm). Mamy też koronki do młotków górnych. Średnice tych koronek wynoszą od 33 do 127 mm. Ponadto oferujemy serwis, żerdzie, łączniki, adaptery, systemy Odex, części zamienne i olej do młotków. Natomiast produkty typu RC HDD oraz młotki o średnicy większej niż 12 cali są zamawiane przez nas w ciągu 14 dni w innych oddziałach firmy – w Australii lub USA.
A.K.: Mincon International projektuje i produkuje swoje urządzenia w Irlandii, USA, Kanadzie i Australii. Gdzie znajduje się główny ośrodek badawczy, w Irlandii?
S.M.: Główne ośrodki badawcze są w Szwecji i Norwegii oraz w Afryce, gdyż tam mamy do czynienia z najtwardszymi skałami i kamieniami. Wszystkie dane z tych ośrodków trafiają do głównej siedziby w Irlandii. Tam później nasi specjaliści analizują te dane i dążą do stworzenia jak najlepszego produktu.
A.K.: Jakie prace wykonują Państwo w Świętokrzyskiem?
S.M.: W regionie świętokrzyskim wiercimy próbne odwierty odstrzałowe w odkrywkowych kopalniach kruszyw dolomitowych: mineralnych i drogowych. Staramy się, aby klient miał 100% satysfakcji i pewność niezawodności naszych produktów. W testach na ośmiu różnych maszynach w tych kopalniach nasze młotki 3-calowe i 3,5-calowe były szybsze i wydajniejsze od konkurencyjnych o 5%–10% w każdym odwiercie, co daje bardzo duże oszczędności zarówno na paliwie, jak i na czasie prac wydobywczych. Ponadto prowadziliśmy prace wiertnicze w piaskowcu – w kopalni odkrywkowej w Tenczynie, w Małopolsce. Wiercimy także studnie głębinowe w Bieszczadach i na Śląsku.
A.K.: Gdzie w Polsce mogłyby jeszcze być używane Państwa urządzenia? Czy kopalnie węgla kamiennego i brunatnego są właściwym miejscem ich zastosowania?
S.M.: Nasz produkt ma bardzo szerokie zastosowanie. Praktycznie wszędzie tam, gdzie tylko jest używana metoda wiercenia udarowo-obrotowego, np. w kopalniach kruszyw i minerałów, przy wykonywaniu pomp ciepła, studni głębinowych, przewiertów kierunkowych HDD, odwiertów odkrywkowych RC, odwiertów fundamentalnych MXD. Natomiast jeżeli chodzi o kopalnie węgla kamiennego i brunatnego, to nie działamy w tym zakresie, ale wspieramy je produktami, które posiadamy w ofercie Mincon Kanada. Są to urządzenia typu wiertarki, części zamienne do wiertarek oraz maszyn Jumbo, podajniki przewodów łańcuchowych i kablowych oraz inne wyroby.