Z Filipem Wykowskim, współwłaścicielem i specjalistą ds. urządzeń mobilnych w firmie Wirexim Sp. z o.o. w Jarogniewicach k. Poznania, rozmawia Adam Krzyżowski
Filip Wykowski: Szczególną wagę przykładamy do rozwoju produkcji i projektów, czyniąc je idealnie dopasowanymi do indywidualnych potrzeb użytkowników
Adam Krzyżowski: W Państwa ofercie są różnego rodzaju odkurzacze przemysłowe. Jakie ich typy stanowią jej trzon?
Filip Wykowski: Zajmujemy się całym spektrum zagadnień związanych zarówno z odkurzaczami przemysłowymi, jak i ładowarkami próżniowymi. Możemy jednak wyróżnić kilka typów, na które kładziemy największy nacisk. Pośród ładowarek próżniowych najważniejszymi urządzeniami dla nas są mobilne jednostki, takie jak Dragonfly i Colibri. Są to najbardziej kompaktowe ładowarki próżniowe, które mogą być zasilane silnikiem wysokoprężnym lub elektrycznym. Niska waga tych jednostek sprawia, iż mogą być transportowane za takimi samochodami, jak busy, SUV-y czy też pick-upy. Uniwersalność tych urządzeń jest dużym plusem – np. nie tylko mogą być przystosowane do pobierania pyłów tworzących atmosferę wybuchową (ATEX-ową), ale też w łatwy sposób można je adaptować do zbierania cieczy.
Drugim filarem naszej działalności są centralne jednostki ssące, które produkujemy w Polsce. Dzięki dużemu doświadczeniu nabytemu przez wiele lat produkowane przez Wirexim maszyny są dobierane i konstruowane bezpośrednio pod kątem wymagań klienta wraz z kompletną instalacją centralną. Oferujemy również kompleksowy montaż nowych instalacji, a także przebudowę i remonty tych już istniejących.
FOT. 1, 2 Mobilne ładowarki próżniowe z własnym zasilaniem
A.K.: Czy dysponują Państwo specjalną ofertą urządzeń mogących znaleźć zastosowanie w strefach wybuchowych?
F.W.: Oczywiście. Urządzenia, które znajdują się w naszej ofercie, mogą być wykonane zgodnie z dyrektywą ATEX do stref pyłowych i gazowych. Dysponujemy pełnym wachlarzem rozwiązań praktycznie dla każdego przemysłu i do każdej strefy. Jednostki elektryczne z naszej oferty mogą być wykonane z przeznaczeniem nie tylko do zbierania materiałów tworzących atmosferę wybuchową, ale też do pracy w takiej atmosferze. Dotyczy to również ładowarek próżniowych Dragonfly oraz Colibri w wersjach elektrycznych. Ich wersje z silnikami spalinowymi są także przygotowywane do pracy z materiałami tworzącymi wybuchowe mieszaniny powietrzno-pyłowe, jednak ze względu na zastosowanie tych silników nie mogą się one znajdować się w takiej strefie.
FOT. 3 Dragonfly z systemem rozładunku do big baga, umożliwiającym szybkie przygotowanie materiału sypkiego do dalszego zagospodarowania
A.K.: Zakłady przetwarzające materiały sypkie często prowadzą działalność na dużą skalę. Czy oferują Państwo też wielkogabarytowe ładowarki próżniowe?
F.W.: Dysponujemy pełnym zakresem urządzeń co do ich wielkości, mocy oraz zastosowania. W naszej ofercie można znaleźć nie tylko kompaktowe ładowarki próżniowe Colibri i Dragonfly. Jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom każdego klienta, zatem możemy wykonać ładowarki, w których pojemność zbiornika może sięgać nawet 12 m3. Moc takich jednostek często przekracza 100 kW. Mogą być one zasilane zarówno elektrycznie, jak i spalinowo. W naszej firmie istnieje też możliwość wykonania tych dużych jednostek w wersjach przeznaczonych do prac z materiałami tworzącymi wybuchowe mieszaniny pyłowo-powietrzne. Chciałbym zaznaczyć, że oferujemy również maszyny z systemem wydmuchu zebranego pyłu.
FOT. 4 Lekka konstrukcja odkurzaczy przemysłowych Dragonfly sprawia, że są one wyjątkowo mobilne i można je przewozić nawet za pick-upami
A.K.: Jakie jest zapotrzebowanie na oferowane przez Wirexim pyłofiltry i separatory?
F.W.: Separatory oraz pyłofiltry produkowane przez Wirexim najczęściej sprzedajemy w połączeniu z innymi naszymi urządzeniami. Warto byłoby podkreślić, jaka jest różnica między separatorem a pyłofiltrem. Oba teoretycznie spełniają to samo zadanie, czyli oddzielają materiał zbierany od powietrza, które następnie idzie do jednostki ssącej. Separatory znajdują najczęściej zastosowanie w zbieraniu materiałów ciężkich, nielotnych. Pyłofiltry natomiast stosuje się do zbierania materiałów lekkich, lotnych oraz drobnych pyłów. Dzięki zastosowaniu filtra zbierany materiał nie przedostaje się dalej do jednostki ssącej. Oba te rozwiązania mogą być zaimplementowane do istniejących instalacji czy systemów. Zauważamy zwiększające się zainteresowanie pyłofiltrami i separatorami w zakładach, które rozszerzając swoją działalność, muszą zmagać się z drobniejszymi zanieczyszczeniami lub z ich większą ilością.
FOT. 5 Wirexim planuje zwiększenie własnej produkcji centralnych odkurzaczy przemysłowych (na zdjęciu)