Firma BART Sp. z o.o., ekspert w dziedzinie filtracji powietrza, specjalizująca się w budownictwie przemysłowym, realizuje projekty zarówno w systemie generalnego wykonawstwa, jak i w modelu „zaprojektuj i wybuduj”.
Oprócz wykonywania nowych inwestycji często przygotowuje także plany modernizacji istniejących zakładów produkcyjnych – odpowiadając tym samym na zapotrzebowanie rynku. Jako inżynieryjny ekspert, opracowując projekty niezawodnych instalacji sanitarnych i przemysłowych, firma BART koncentruje się na optymalizacji procesów produkcyjnych. Modernizacje te mają na celu poprawę kluczowych parametrów instalacji, takich jak skuteczność działania, oszczędność eksploatacyjna, efektywność energetyczna oraz redukcja emisji zanieczyszczeń. Wpisują się one w strategię zrównoważonego rozwoju i wspierają przedsiębiorstwa na drodze do gospodarki o obiegu zamkniętym. Jednym z istotnych etapów modernizacji zakładów wykorzystujących pylące kruszywa naturalne jest wymiana przestarzałych odpylaczy. Nowoczesne systemy odpylające pozwalają na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, obniżenie kosztów eksploatacji oraz zwiększenie bezpieczeństwa pracy.. Podczas jednej z takich modernizacji zespół inżynierów firmy BART zaprojektował i wdrożył nowoczesny system odpylania dla linii szlifowania w zakładzie produkującym ceramikę budowlaną. Instalacja odpylająca oparta została na modułowych poziomych filtrach workowych, wyprodukowanych przez przedsiębiorstwo INSTAL-FILTER SA – partnera firmy BART w ramach wspólnej grupy kapitałowej. W projekcie uwzględniono zachowanie dotychczasowego układu odbioru i pneumatycznego transportu pyłów. Przestarzałe odpylacze kartridżowe zastąpiono nowoczesnymi filtrami workowymi, które zostały połączone z istniejącą infrastrukturą odciągową i wyrzutową.
Nowa instalacja jest przystosowana do oczyszczania do 33 000 m³/h powietrza w trakcie procesu szlifowania. Została wyposażona w zaawansowany system automatyki przemysłowej, który steruje pracą filtrów oraz układem regeneracji worków filtracyjnych za pomocą impulsów sprężonego powietrza.