Niezawodne dozowniki Gericke
Dozowanie produktów sypkich jest procesem technologicznym, który poprowadzony właściwie zapewnia odpowiednią jakość produktu końcowego. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z dozowaniem porcjowanym, czy też ciągłym, jednym z najlepszych dostępnych rozwiązań są dozowniki firmy Gericke GmbH.
Andrzej Żelazo
Podstawowymi dozownikami firmy Gericke są następujące ich typy: GAC, GDU oraz GLD. Są to dozowniki objętościowe. Oznacza to, że ilość podawanego produktu podawana jest w litrach na godzinę i zależy od wielkości spirali dozującej oraz jej prędkości obrotowej. Różnią się one wydajnością, budową spulchniacza oraz zastosowaniem. Wszystkie trzy typy mogą być stosowane jako dozowniki objętościowe lub jako dozowniki w wagach dozujących.
FOT. 1 Dozownik typu GAC
Dozownik GAC zbudowany jest z: obudowy, płyty przedniej z rurą dozującą, spirali dozującej, spulchniacza oraz napędu. W dozownikach tego typu spulchniacz (pewnego rodzaju mieszadło, którego zadaniem jest ujednorodnić dozowany produkt) obraca się wokół spirali dozującej. Spirala dozująca i spulchniacz napędzane są za pomocą jednego napędu (jeden silnik i jedna przekładnia planetarna) z dwoma wyjściami (wałem napędowym i tuleją napędową). Dozowniki produkowane są w dwóch wielkościach obudowy, a mianowicie GAC 207 ma wylot o wymiarach 200 × 300 mm, a GAC 232 – 300 × 450 mm. Dozowniki GAC mogą być wyposażone w 11 wielkościowo różnych spirali dozujących (trzy największe mogą być stosowane tylko w dozownikach GAC 232). Każdy dozownik zapewnia zakres dozowania 1 : 20. Jest to związane z możliwością sterowania za pomocą przemiennika częstotliwości (praca w zakresie 5–100 Hz). Dozowniki GAC mogą zapewnić dozowanie ciągłe produktów sypkich w zakresie od 1,3 litra do 27 000 litrów na godzinę.
FOT. 2 Dozownik typu GDU
Dozownik GDU zbudowany jest z: obudowy, płyty przedniej z rurą dozującą, spirali dozującej, spulchniacza oraz napędu. W dozownikach tego typu spulchniacz obraca się nad spiralą dozującą. Spirala dozująca i spulchniacz napędzane są za pomocą dwóch napędów (motoreduktorów) zamontowanych na tylnej ścianie dozownika. Dozowniki produkowane są w dwóch wielkościach obudowy: GDU 201 ma wlot o wymiarach 200 × 300 mm, a GDU 451 – 300 × 450 mm. Dozowniki GDU mogą być wyposażone w 10 wielkościowo różnych spirali dozujących (spirale o wielkościach 1–6 są przeznaczone do GDU 201, a spirale 5–10 – do GDU 451). Każdy dozownik zapewnia zakres dozowania 1 : 20. Jest to związane z możliwością sterowania za pomocą przemiennika częstotliwości (praca w zakresie 5–100 Hz). Dozowniki GDU mogą zapewnić dozowanie ciągłe produktów sypkich w zakresie od 1,3 litra do 25 600 litrów na godzinę. Wielką zaletą dozownika GDU jest zamontowanie spirali dozującej w dolnej części komory dozownika. Pozwala to opróżnić dozownik prawie z całego produktu. Produkowana może być także wersja dozownika GDU bez spulchniacza (oznaczenie: GDU 301 lub GDU 601).
FOT. 3,Dozownik typu GLD
Dozowniki GLD zbudowany jest z: obudowy, płyty przedniej z rurą dozującą, spirali dozującej, spulchniacza oraz napędu. W dozownikach tego typu spulchniacz obraca się nad spiralą dozującą. Spirala dozująca napędzana jest za pomocą napędu (motoreduktora) zamontowanego na tylnej ścianie dozownika, a spulchniacz napędzany jest za pomocą napędu (motoreduktora) zamontowanego na bocznej ścianie dozownika. Dozowniki GLD mogą być wyposażone w siedem wielkościowo różnych spirali dozujących. Każdy dozownik zapewnia zakres dozowania 1 : 20. Jest to związane z możliwością sterowania za pomocą przemiennika częstotliwości (praca w zakresie 5–100 Hz). Dozowniki GLD mogą zapewnić dozowanie ciągłe produktów sypkich w zakresie od 0,05 litra do 600 litrów na godzinę. Wielką zaletą dozownika GLD jest zamontowanie spirali dozującej w dolnej części komory dozownika. Pozwala to opróżnić dozownik prawie z całego produktu. Produkowana może być także wersja dozownika GLD bez spulchniacza (oznaczenie: GLD 77). Wszystkie dozowniki wykonane są ze stali nierdzewnej 1.4571 (AISI 316 Ti) jako konstrukcja spawana (wewnątrz szlifowana i pasywowana, a na zewnątrz perełkowana). Napęd jest malowany w kolorze białym (RAL 9010). Do każdego dozownika (w zależności od produktu i wydajności) spirala dozująca może być wykonana jako spirala z drutu o przekroju okrągłym lub kwadratowym, jako spirala z dodatkowym wałem lub jako wstęga ślimaka z wałem. Zwoje spirali lub wstęga ślimaka mogą być zagęszczone w przestrzeni komory dozownika.
Dozowniki te świetnie nadają się do dozowania produktów sypkich dobrze sypiących się (takich jak mąka, mleko w proszku, soda), produktów drobnych i zbrylających się (takich jak talk, biel tytanowa), czy też produktów trudno się sypiących.