Niezawodne węże i sprzęt filtrowentylacyjny
Z Tomaszem Milińskim, dyrektorem firmy Masterflex Polska z Płocka, rozmawia Adam Krzyżowski
W roku 2020 zrealizowaliśmy duży kontrakt eksportowy na specjalistyczne węże do odciągu spalin
Adam Krzyżowski: Panie Dyrektorze, co decyduje o wytrzymałości Państwa flagowego produktu – węża Master-CLIP? Czy można powiedzieć, że to specjalne właściwości tkaniny, z której jest on zbudowany, zapewniają jego długoletnią eksploatację?
Tomasz Miliński: Produkcja węży serii Master-CLIP jest bardzo wymagająca pod względem doboru tkanin technicznych. Masterflex Polska korzysta wyłącznie z tkanin od sprawdzonych dostawców, i to dopiero po przeprowadzeniu wielu wymagających testów na konkretnym stanowisku pracy. Dla przykładu węże serii Master-CLIP HT mają wplecione pomiędzy impregnowane struktury włókna szklanego specjalne wysokogatunkowe druty inconelowe, wykonane z wysokogatunkowej stali. Właśnie taka struktura materiału zapewnia długą i bezawaryjną pracę w trudnych warunkach, np. przy odciągach spalin z silników Diesla w czołgach, maszynach budowlanych, lokomotywach itp. Innym produktem jest wąż Master-CLIP PTFE EL, przeznaczony do stref zagrożonych wybuchem i produkowany według zaleceń dyrektywy ATEX. Jest on wykonany ze skrośnie tkanego włókna teflonowego bez użycia jakichkolwiek innych dodatków. To powoduje, że nasz produkt jest mechanicznie bardzo odporny na cykliczną pracę góra–dół, czego nie można powiedzieć o wężach teflonowych wykonanych na bazie włókna szklanego.
FOT. 1 Wąż Master-CLIP PTFE EL – niezastąpiony w strefach zagrożonych wybuchem
A.K.: Jaka jest obecnie skala produkcji węży Master-CLIP?
T.M.: Produkcja węży Master-CLIP skierowana jest do klientów o specjalnych wymaganiach oraz do przemysłu ciężkiego, chemicznego, laboratoryjnego, a także np. do robotyki czy automatyki. Jest to produkcja stabilna i od kilku lat na podobnym poziomie. W roku 2020 zrealizowaliśmy duży kontrakt eksportowy na specjalistyczne węże do odciągu spalin powstających w procesie spawania i szlifowania, połączonym z dużym obciążeniem iskrami. Ten rok jest wyjątkowy, gdyż udało nam się dostarczyć towar jeszcze przed ogólnoeuropejskim lockdownem.
FOT. 2 Wąż Vaculift służy m.in. do podciśnieniowego podnoszenia różnych produktów
A.K.: Oferują Państwo też węże wulkanizowane. W jakich zakładach znalazły one zastosowanie i jakie właściwości je wyróżniają?
T.M.: Węże wulkanizowane są bardzo popularne w przemyśle tworzywowym. Stosuje się je w przesyle gorącego powietrza, w suszeniu granulatu i jego transporcie, ale także w piecach do wypalania ceramiki. Znalazły one też zastosowanie jako istotne części manipulatorów podciśnieniowych. Obecnie wprowadzamy na rynek wąż Vaculift, który może być zamiennikiem do praktycznie wszystkich typów manipulatorów służących do łatwego, bezpiecznego i efektywnego podnoszenia różnych ładunków. Ładunki te mogą mieć różnorodne rozmiary i kształty: od worków, beczek, kartonów, poprzez płyty, drzwi, arkusze blachy i tafle szkła, aż po drogi sprzęt RTV i AGD lub jego wrażliwe elementy, np. układy elektroniczne czy kineskopy. Wytwarzane w nim podciśnienie jest w stanie uchwycić i podnieść różne produkty.
FOT. 3 Masterflex Polska oferuje węże Vaculift w trzech wariantach: wykonane z tkaniny poliestrowej i tkaniny z włókna szklanego wulkanizowanej neoprenem, wykonane z tkaniny z włókna szklanego wulkanizowanej neoprenem i z tkaniny hypalonowej, wykonane z podwójnej tkaniny z włókna szklanego wulkanizowanej neoprenem. Wszystkie wersje są wykończone mufami do zamocowania na manipulatorze
A.K.: Projektują i wykonują Państwo również sprzęt filtrowentylacyjny. Na jakich urządzeniach aktualnie się Państwo najbardziej koncentrują?
T.M.: Zajmujemy się projektowaniem, produkcją i montażem urządzeń filtrowentylacyjnych i instalacji odciągowych dla różnych gałęzi przemysłu. Wśród naszych produktów są urządzenia i elementy instalacji transportu pneumatycznego, m.in. odpylacze cyklonowe, rury, zasuwy, trójniki, kolana, zwężki, ssawy szczelinowe. Urządzenia filtrowentylacyjne, które proponujemy, znajdują zastosowania w branży chemicznej, metalowej, tworzywowej, budowlanej i w przemyśle drzewnym. Każda branża przemysłu wymaga indywidualnego podejścia do tematu odpylania, a więc nie możemy się koncentrować na wybranej grupie urządzeń filtrowentylacyjnych, tylko na rozwiązaniu problemu. We wspomnianych gałęziach przemysłu istnieje wiele czynników szkodliwych dla człowieka. Mogą to być aerozole, pyły lub gazy. Dobieramy urządzenia zgodnie z ich przeznaczeniem i tak, aby były skuteczne na danym stanowisku pracy.
A.K.: Co z dalszą rozbudową firmy Masterflex Polska?
T.M.: Na rok 2020 zaplanowaliśmy rozbudowę zakładu o nową halę produkcyjną i zakup nowej maszyny produkującej węże poliuretanowe. Niestety, lockdown oraz panująca niepewność uniemożliwiły nam rozpoczęcie procesu inwestycyjnego. Mam nadzieję, że środki pomocowe z Unii Europejskiej przyczynią się do realizacji naszego pierwotnego planu, choć z pewnym opóźnieniem.
A.K.: Dziękuję za rozmowę.