Prezentując nowo opracowane jednostki wentylatorów z filtrami TopTherm, firma Rittal wykazała, że w dziedzinie wentylacji wciąż jeszcze możliwe są znaczne usprawnienia. Innowacja polega na zastosowaniu po raz pierwszy na świecie technologii diagonalnej. Zapewnia ona znacznie lepszy przepływ powietrza i poprawę wentylacji obudów i szaf. Innymi ważnymi zaletami tej technologii są: prosty, niewymagający użycia narzędzi montaż, łatwość konserwacji i wzrost sprawności. Obszerne testy wykazały, że oszczędność zużycia energii wynosi nawet do 43%.
Technologia diagonalna
Wprowadzając diagonalną technologię konstrukcji wentylatorów, firma Rittal z powodzeniem stworzyła inteligentną kombinację wentylacji radialnej z osiową i zastosowała ją w swoich nowych jednostkach wentylatorów z filtrami TopTherm. Nowa technologia wentylatorów charakteryzuje się tym, że kierunek wylotu powietrza nie pokrywa się z osią wentylatora, ale przebiega po przekątnej na zewnątrz. Ułatwia to równomierne rozprowadzenie powietrza wewnątrz szafy lub obudowy i pozwala uniknąć tworzenia się „gorących punktów".
Oprócz płaskiej konstrukcji jednostki kluczowymi zaletami tej technologii są bardziej stroma charakterystyka i wyżej położony punkt siodłowy ciśnienia. W wyniku tego system uzyskuje większą stabilność ciśnienia, a po instalacji, w warunkach eksploatacyjnych, zapewnia szybszy i bardziej jednostajny przepływ powietrza w szerokim obszarze. To z kolei oznacza wydłużenie okresu eksploatacji mat filtrujących bez zauważalnej starty mocy.
Testy
W celu wykazania wydajności nowych wentylatorów przeprowadzono obszerne testy, które umożliwiły bezpośrednie porównanie nowej technologii z dotychczas stosowaną. Konwencjonalna jednostka wentylatora z filtrem oraz nowa jednostka TopTherm zostały zamontowane w dwóch identycznych instalacjach testowych. Test trwał 90 dni. Zastosowano obudowy wyposażone w grzejnik i czujniki temperatury. Obie jednostki były sterowane za pomocą cyfrowego sterownika temperatury, który uruchamiał wentylator w razie potrzeby. Wynik: dzięki zaletom nowej technologii czas pracy jednostki TopTherm był o mniej więcej 40% krótszy. W wyniku tego zużycie energii w porównaniu z jednostką konwencjonalną było o około 43% mniejsze.
Łatwy montaż
Dzięki montażowi niewymagającemu użycia żadnych narzędzi jednostki wentylatorów z filtrami można montować bardzo prosto, a kierunek przepływu powietrza można szybko zmieniać. Połączenia elektryczne mogą być wykonywane z łatwością, a konserwacja, w tym wymiana maty filtra, może być przeprowadzona bez przeszkód. Podczas instalacji wypróbowany i przebadany system montażu zatrzaskowego umożliwia łatwe zamocowanie jednostki w przygotowanych otworach montażowych. Wymiary otworów są identyczne ze stosowanymi w przypadku poprzednich modeli. W zakresie połączeń elektrycznych konwencjonalne zaciski śrubowe zostały zastąpione zaciskami sprężynowymi, do których wtyka się końcówki przewodów lub tulejki zaciskowe.
Nowy mechanizm spustowy umożliwia otwarcie i opuszczenie przedniej kraty wentylacyjnej na czas prac konserwacyjnych i zablokowanie jej pod kątem około 70°. Dzięki temu użytkownik ma obie ręce wolne i może z łatwością wymienić matę filtracyjną. Ta cecha zapewnia zmniejszenie liczby czynności konserwacyjnych i redukcję kosztów. Ta sama procedura dotyczy także filtrów wylotowych.
W celu zwiększenia wydajności kilka jednostek wentylatorów z filtrami może być montowanych obok siebie, bez pozostawiania odstępów. Dostępne są jednostki wentylatorów z filtrami TopTherm o różnych wydajnościach: od 20 m³/h do 700 m³/h. Można również wybrać różne warianty napięcia zasilania - napięcie stałe (DC) 24 V lub 3-fazowe (AC, 50/60 Hz) 115 V, 230 V i 400 V. Oprócz standardowej wersji jednostek wentylatorów z filtrami dostępne są także jednostki w wersji EMC.