O realizacjach, innowacjach i planach, z Łukaszem Kacprzakiem, szefem sprzedaży w Polsce z firmy J-Tec Material Handling Sp. z o.o. w Łodzi, rozmawia Adam Krzyżowski
Adam Krzyżowski: Minął dokładnie rok od naszej ostatniej rozmowy, podczas której mówił Pan m.in., że J-Tec specjalizuje się w oferowaniu kompletnych linii produkcyjnych do proszków, i to nawet wraz z budynkiem. Ile nowych linii udało się Państwu od tego czasu zainstalować w polskich zakładach i czy mógłby Pan te najciekawsze w paru słowach opisać?
Łukasz Kacprzak: Zrealizowaliśmy i obecnie realizujemy kompleksowe projekty w przemyśle chemicznym i spożywczym oraz branży automotive. Z powodu umów o poufności nie mogę podać nazw firm. Wykonane przez nas przedsięwzięcia obejmowały całościowe rozwiązania, tj. projekt, dostawę i montaż złożonych linii produkcyjnych wraz z konstrukcjami towarzyszącymi, ale bez budynków. Projekty kompleksowe z budynkami realizowaliśmy w innych krajach. W Polsce jest taka możliwość.
A.K.: Jakimi nowymi rozwiązaniami dla branży chemicznej i spożywczej zaowocowały ostatnio prace Państwa ośrodka badawczo-rozwojowego w Antwerpii?
Ł.K.: Nasz dział R&D cały czas pracuje nad nowymi rozwiązaniami. Ostatnio wprowadzono do oferty typ transportu pod nazwą A2 (Air Assist). Jest to rodzaj transportu ciśnieniowego w fazie gęstej, z dostrzykiem powietrza. Sama idea jest znana, ale my wymyśliliśmy układ, który jest wstępnie prefabrykowany w naszych zakładach produkcyjnych, co pozwala znacząco obniżyć koszty i czas jego montażu w trakcie budowy systemu. Tego typu transport stosuje się w wypadku produktów wrażliwych na degradacje, np. bardzo kruchych podczas przesyłu lub mogących ulegać wtedy segregacji (miksy produktów o dużych różnicach gęstości). Ponadto nieustannie pracujemy nad zagadnieniami związanymi z higieną produkcji, która jest kluczowa dla przemysłu spożywczego. W tym obszarze szereg innowacji dotyczy nowych stacji do rozładunku big bagów czy 25-kilogramowych worków. Rozwijamy także technologię mieszania materiałów sypkich z cieczami, z naciskiem na higienę oraz wysoką efektywność procesu. Odsyłam na naszą stronę w języku polskim i zapraszam do obejrzenia animacji prezentującej ofertę oraz nowe produkty.
FOT. 1 Firma J-Tec oferuje najnowsze kompleksowe rozwiązania dla przemysłu chemicznego i branży tworzyw sztucznych
A.K.: Co wyróżnia proponowane przez Państwa linie produkcyjne?
Ł.K.: Elastyczność. Linie są krojone na miarę i dostosowane do indywidulanych potrzeb użytkownika oraz ograniczeń, np. miejsca, wysokości itp. Podążamy za standardem klienta i oferujemy rozwiązania kompatybilne z tym, co ma na miejscu, np. z automatyką, a jeśli jest to coś nowego, to wspólnie zastanawiamy się nad najlepszym możliwym projektem. Ważna jest również możliwość gwarancji parametrów procesowych dzięki naszej instalacji pilotażowej w Antwerpii, gdzie jesteśmy w stanie zasymulować w skali przemysłowej oferowane procesy.
FOT. 2 Jedną ze specjalizacji firmy J-Tec jest wykonywanie instalacji do produkcji żywności dla dzieci, spełniających najwyższe wymagania dotyczące higieny
A.K.: Czy zechciałby Pan powiedzieć coś o planach firmy na przyszłość?
Ł.K.: J-Tec działa globalnie. Realizujemy projekty na całym świecie. Nasza strategia opiera się na dwóch filarach, niszach, w których działamy. Pierwszym jest compounding wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych oraz produkcja żywności dla dzieci, przekąsek i płatków śniadaniowych, mieszanek piekarskich, kawy, herbaty, suchej karmy dla zwierząt, serwatki w proszku i innych produktów na bazie mleka w proszku. Drugi filar to nasi kluczowi klienci, z którymi współpracujmy od dawna oraz podążamy za ich nowymi inwestycjami i wspólnie rozwijamy zastosowaną przez nas technologię.
A.K.: Dziękuję za rozmowę.