Nowy analizator AWK 3D
Możliwość szybkiego pomiaru wielkości i kształtu ziaren 3D jest niezwykle ważna dla wielu materiałów sypkich, np.: surowców mineralnych (drobnych kruszyw, żwiru, grubych piasków), węgla, nasion roślin oraz granulatów spożywczych i tworzyw sztucznych. Umożliwia to analizator wielkości i kształtu cząstek AWK 3D, oferowany przez firmę KAMIKA.
AWK 3D ma najszerszy wśród urządzeń laboratoryjnych zakres pomiarowy od 0,2 do 31,5 mm. AWK 3D zapewnia bardzo precyzyjną analizę granulometryczną, całkowicie zgodną z tradycyjną analizą sitową, według opatentowanej metody ELSIEVE.
Dodatkowo, co jest to innowacją na skalę światową, AWK 3D daje możliwość pomiaru trójwymiarowego ziaren - automatycznego określania kształtu cząstek w trzech wymiarach.
Analizator AWK 3D jest wyposażony w elektroniczny blok pomiarowy, podłączoną do niego sondę pomiarową, układ dozowania i sterujący całością komputer. Sonda składa się z dwóch skrzyżowanych pod kątem prostym optycznych przyrządów pomiarowych, które jednocześnie mierzą przelatującą przez przestrzeń pomiarową cząstkę. Pomiar wykonywany jest z prędkością do 500 000 razy na sekundę. Taki przyrząd można było zbudować dzięki innowacyjnej technologii pomiarowej i cyfrowemu przetwarzaniu wyników pomiarów optycznych oferowanych przez firmę KAMIKA.
Układ dozujący składa się z dozownika z drgającą rynną. Do rynny cząstki podawane są z lejka zasypowego. Wielkość lejka i szerokość rynny dobiera się zależnie od wielkości przesypywanych ziaren. Dozownik przesypuje cząstki z lejka do pojemnika znajdującego się pod przyrządem. Proces pomiarowy sterowany jest automatycznie po wprowadzeniu danych z klawiatury komputera.
Po zakończonym pomiarze analizator automatycznie kończy dozowanie i opracowuje wyniki, które w pełni symulują pomiary według sit mechanicznych, sit prętowych czy suwmiarki Schultza. Całość badania trwa do kilku minut.
Do szybkiej analizy kształtu ziaren użyta jest klasyfikacja Zingga, która jest znana i stosowana w badaniach oraz może być z powodzeniem wykorzystywana w praktyce. Otrzymane podczas pomiaru wyniki pozwalają obliczyć wiele dodatkowych parametrów uziarnienia i kształtu potrzebnych na co dzień, między innymi do optymalizacji procesu mielenia czy doboru mieszanek. Ten analizator polskiej produkcji jest nowością na rynkach światowych.