Od pakowaczek po linie technologiczne
Z Grzegorzem Ogorzałkiem, właścicielem firmy INSTEL z Wierzbicy k. Radomia, rozmawia Adam Krzyżowski
Adam Krzyżowski: Najbardziej znanymi urządzeniami produkowanymi przez INSTEL są pakowaczki materiałów sypkich, ale w Państwa ofercie znajduje się też szereg innych urządzeń. Czytając listę wszystkich Pana produktów, odnoszę wrażenie, że można z nich skompletować całe linie technologiczne, i to w zakładach z różnych gałęzi przemysłu.
Grzegorz Ogorzałek: Owszem, pakowaczki materiałów sypkich stanowią podstawową część produkcji firmy INSTEL, ale doświadczenie zdobyte w trakcie projektowania procesów dozowania różnych materiałów zaowocowało wdrożeniem do produkcji wielu innych urządzeń, w tym stanowisk do rozładunku worków typu big bag, dozowników i podajników wibracyjnych, ślimakowych i taśmowych. Jako doposażenie stanowisk pakowaczek proponujemy również odpylacze powietrza. Zdobyte doświadczenie związane z odpylaniem i transportem pozwoliło nam na zaoferowanie także suszarni materiałów sypkich. Oczywiście, każde z tych urządzeń stanowi tylko małą część linii produkcyjnej, na którą składa się również oferowany przez nas system sterowania i wizualizacji poszczególnych urządzeń. Zatem faktem jest, że możemy zaproponować wykonanie kompletnej linii produkcyjnej, jeśli takie będą wymagania klienta i jego potrzeby.
FOT. 1, 2 Oferowane przez INSTEL pakowaczki materiałów sypkich
A.K.: Od ilu lat zajmuje się Pan projektowaniem i budową maszyn?
G.O.: Rozpoczynając działalność w 2007 r., swoją uwagę skupiałem głównie na projektowaniu systemów sterowania rożnych urządzeń i stanowiło to wówczas podstawę mojej aktywności. Niemniej jednak już wtedy w mojej firmie trwały prace nad mechaniczną stroną budowy maszyn. Mogę zatem stwierdzić, że w tym roku obchodzę jubileusz10-lecia pracy związanej z projektowaniem urządzeń, modernizacją już istniejących ich projektów i wdrażaniem nowych.
A.K.: Wspomniał Pan o wdrażaniu nowych projektów. Jaką część Państwa produkcji stanowią urządzenia wykonywane na specjalne zmówienia?
G.O.: Urządzenia wykonywane przeze mnie na specjalne zamówienia mogę podzielić na dwie grupy. Pierwszą grupę stanowią urządzenia oparte na rozwiązaniach już istniejących i sprawdzonych, oczywiście odpowiednio zmodyfikowanych pod kątem szczególnych wymagań klienta. Drugą grupą są całkowicie nowe konstrukcje. Są one wykonywane w ścisłej współpracy z zamawiającym – od projektu aż po wykonawstwo. W obu przypadkach są to specjalne zamówienia, a biorąc pod uwagę indywidualne konsultacje techniczne z każdym klientem, mogę powiedzieć, że cała moja produkcja w pewnym sensie jest zindywidualizowana.
RYS. 1, FOT. 3 INSTEL projektuje i wykonuje również całe linie technologiczne wraz z układami sterowania
A.K.: Do jakiego rodzaju materiałów sypkich najlepiej nadają się Państwa maszyny?
G.O.: Jeżeli chodzi o materiały sypkie, to na rynek cały czas wprowadzane są nowe produkty, które wymagają adaptacji już istniejących urządzeń lub zaproponowania całkiem nowych rozwiązań. Nasze 10-letnie doświadczenie w branży materiałów sypkich procentuje i obecnie możemy sprostać praktycznie każdemu wyzwaniu. Jesteśmy w stanie zaproponować interesujące i funkcjonalne rozwiązania zarówno do granulatów, jak i do produktów miałkich i pylistych.
A.K.: Czy w Państwa planach jest rozbudowa zakładu i rozszerzenie oferty?
G.O.: Cały czas monitorujemy rynek i sprawdzamy, jakie jest zapotrzebowanie na nowe rozwiązania. Otrzymujemy wiele sygnałów, że trzeba zwiększyć automatyzację urządzeń. W związku z tym w najbliższym czasie planujemy zaproponowanie naszym odbiorcom nowego wyposażenia stanowisk pakowaczek – automatycznej zakładarki worków oraz półautomatycznej układarki worków na palecie. To są nasze główne cele na dziś. Nie da się jednak zwiększyć produkcji bez inwestycji we własne możliwości technologiczne. W najbliższej perspektywie chcemy na niektórych etapach produkcji wdrożyć obróbkę CNC naszych podzespołów, co powinno przynieść efekty w postaci zwiększenia wydajności i poprawy jakości.
A.K.: Dziękuję za rozmowę.