Z Tymoteuszem Mysakowskim, dyrektorem ds. sprzedaży w firmie Trade Mysak Group z Poznania, rozmawia Adam Krzyżowski
Tymoteusz Mysakowski: Staramy się kompleksowo patrzeć na potrzeby klienta
Adam Krzyżowski: Panie Dyrektorze, pięć lat temu wprowadzili Państwo do oferty australijskie przenośniki powietrzno-mechaniczne Floveyor i wtedy też był Pan uprzejmy zaprezentować je na naszych łamach. Czy w Polsce jest duże zainteresowanie tego typu przenośnikami i jakie zakłady w naszym kraju zaczęły je już stosować?Tymoteusz Mysakowski: Zgadza się. Od kilku lat zajmujemy się dostarczaniem tego typu urządzeń do przedsiębiorstw produkcyjnych. Obserwujemy rosnące zainteresowanie przenośnikami powietrzno-mechanicznymi. Jest to szczególnie widoczne podczas imprez targowych, na których prezentujemy naszą jednostkę transportującą różnego rodzaju produkty sypkie.
Przenośniki te pracują m.in. w mleczarniach, transportując mleko w proszku, ale również w przedsiębiorstwach przetwórstwa żywności, przenosząc komponenty piekarnicze. Stosowane są one też w branży żywności dla zwierząt. Klienci cenią w tych przenośnikach ich niewielkie rozmiary, dużą wydajność, niewielkie zużycie energii i delikatny transport produktu. To właśnie te dwa ostatnie elementy mają często kluczowe znaczenie. Dzisiaj – w związku z rosnącymi cenami energii – przenośnik napędzany niewielkim silnikiem elektrycznym jest idealnym sposobem na uzyskanie oszczędności. Z drugiej strony delikatny transport produktu również jest bardzo ważny, aby finalna jego jakość była jak najwyższa.
FOT. 1 Mobilna wersja przenośnika powietrzno-mechanicznego Floveyor
A.K.: Od początku swojej działalności specjalizują się Państwo w oferowaniu elastycznych połączeń do różnych urządzeń transportujących materiały sypkie. Jakie rozwiązania z tej grupy produktów chciałby Pan polecić?
T.M.: Połączenia elastyczne stosowane są w bardzo wielu różnych aplikacjach, stąd w zasadzie każde zapytanie od klienta wymaga indywidualnego podejścia i dobrania odpowiedniego typu i rodzaju połączenia. Dlatego też w swojej ofercie mamy naprawdę dużo rozwiązań, które pozwalają nam odpowiedzieć na większość napotkanych wyzwań w tej sprawie. Warto wspomnieć o połączeniach spełniających najwyższe standardy szczelności, higieniczności i bezpieczeństwa, a mianowicie o połączeniach elastycznych w systemie Tri-clamp, BFM fitting czy Filcoflex, pracujących w oparciu o układ szybkozłączy Jacob. Tego rodzaju połączenia elastyczne dzięki przezroczystym ściankom pozwalają na pełną kontrolę przesypujących się produktów, są bardzo łatwe w montażu i demontażu i spełniają wymagania spożywcze, farmaceutyczne i ATEX-owe.
W przypadku gdy należy połączyć urządzenia mające niestandardowe wymiary rur, różne średnice, a nawet różne kształty czy kąty, oferujemy rękawy poliuretanowe wykonane dokładnie pod wymiar według rysunku. Jeśli występuje trudniejszy produkt lub wysoka temperatura, proponujemy połączenia wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów, takich jak silikon, EPDM czy PTFE. Jesteśmy zatem w stanie odpowiedzieć na większość problemów pojawiających się u zgłaszających się klientów.
FOT. 2 Od wielu lat specjalnością firmy Trade Mysak Group są połączenia elastyczne (na zdjęciu)
FOT. 3 Dozownik celkowy Rotolok do instalacji transportu pneumatycznego
A.K.: A czym wyróżniają się proponowane przez Państwa dozowniki celkowe?
T.M.: Dozowniki celkowe brytyjskiej marki Rotolok cechują się nie tylko długą żywotnością oraz solidnym wykonaniem, ale przede wszystkim swoim dopasowaniem do danego zastosowania i produktu. Na etapie doboru urządzenia przeprowadzamy możliwie szczegółowy wywiad dotyczący jego przyszłego zastosowania. Dobieramy prawidłowe wymiary, opcje oraz materiały wykonania, aby proste urządzenie, jakim jest dozownik celkowy, mogło pracować bezawaryjnie w instalacjach naszych klientów. Jesteśmy usatysfakcjonowani ze współpracy z brytyjską firmą Rotolok również z tego względu, że jej oferta urządzeń do kontroli przepływu materiałów sypkich jest bardzo szeroka i dopasowywana do dokładnych potrzeb naszych klientów. Najpopularniejszym produktem na polskim rynku są zawory irysowe, które są niedrogim rozwiązaniem pozwalającym na kontrolowanie przepływu materiałów sypkich w rozładunku produktów z tak bardzo popularnych dzisiaj worków typu big bag. Ich mechanizm działania jest bardzo prosty. Za pomocą dźwigni membrana zaciska się wokół gardzieli wysypowej worka, co pozwala operatorowi w prosty sposób ograniczyć lub zamknąć przepływ produktu, po czym np. bezpiecznie zawiązać gardziel worka pod zaworem irysowym.
A.K.: Jakie ciekawe produkty można jeszcze znaleźć w ofercie firmy Trade Mysak Group?
T.M.: Staramy się kompleksowo patrzeć na potrzeby klienta. Dlatego też oferujemy różne elementy, które często występują razem z wymienionymi przeze mnie wcześniej urządzeniami. W związku z tym w naszej ofercie można znaleźć rury i łuki stalowe wraz z szybkozłączami typu Eurac czy elementy systemu rurowego Jacob.
A.K.: Dziękuję za rozmowę.