Oferta zaworów zaciskowych firmy HO-Matic
W wielu zastosowaniach przemysłowych, np. przy dodawaniu dodatków do produkcji cementu czy odpowietrzaniu podajników komorowych instalacji transportu pneumatycznego, używane są zawory zaciskowe HOmatic.
Andrzej Żelazo
Zawory zaciskowe zbudowane są z obudowy i elastycznego wkładu. Sterowane są sprężonym powietrzem. Charakteryzują się solidną i prostą konstrukcją, która gwarantuje wysoką niezawodność i długą żywotność. Ich zwarta konstrukcja (brak dodatkowego napędu) przyczynia się do tego, że mogą być używane nawet w najbardziej niedostępnych miejscach.
Brak elementów blokujących przepływ powoduje, że zawory te świetnie nadają się do produktów pylistych, ziarnistych, zawiesin oraz cieczy.
Główne obszary zastosowań zaworów HOmatic
- Transport pneumatyczny wszystkich produktów sypkich.
- Przemysł materiałów budowlanych (cement, piasek, gips).
- Wyposażenie silosów i zbiorników.
- Przemysł tworzyw sztucznych (proszki, granulaty).
- Przemysł chemiczny (farby, nawozy).
- Inżynieria środowiska (ścieki, pyły, sadza).
- Uzdatnianie wody, oczyszczalnie ścieków.
Zasada działania
Elastyczny wkład jest zamontowany w obudowie zaworu i otoczony przestrzenią, do której doprowadzamy sprężone powietrze. Po doprowadzeniu sprężonego powietrza okrągły początkowo wkład zniekształca się, staje się owalny w przekroju i w końcu (po przekroczeniu odpowiedniego ciśnienia) się zaciska. Zawór zaciskowy jest zamknięty. Aby otworzyć zawór, należy spuścić sprężone powietrze, a wkład samoczynnie powróci do okrągłego, pełnego przekroju.
Żeby szczelnie zamknąć zawór, należy doprowadzić sprężone powietrze o ciśnieniu o 2,0–2,5 bar większe niż ciśnienie w rurociągu. Jeżeli zastosujemy wyższe ciśnienie, może wpłynąć to na szybsze zużycie wkładu. Zawory można stosować do maksymalnego ciśnienia w rurociągu wynoszącego 4 bar.
Przy podawaniu dodatków do produkcji cementu stosowane są głównie zawory serii 10 (lub nowszej serii 00) o średnicy DN 25. Mimo iż nowszy zawór (serii 00) jest tańszy, to ze względu na inną długość zabudowy cały czas stosowany jest również zawór serii 10 (przy wymianie zaworu nie trzeba przerabiać instalacji). Elastyczny wkład jest wymienny. Przy podawaniu dodatków do cementu stosuje się wkłady elastyczne wykonane z NR lub EPDM.
Zalety
- Obudowa o nowoczesnym wzornictwie.
- Profilowana przestrzeń wewnątrz obudowy, redukująca zużycie powietrza o 40%.
- Duża żywotność elastycznych wkładów.
- Przepływ pełnym przekrojem, zgodnie ze średnicą nominalną.
- Łatwy przepływ przez zawór – bez przewężeń, zatykania się lub blokad.
- Optymalny stosunek jakości do ceny.
- Brak zacierających się wewnętrznych mechanizmów.