Firma Jöst GmbH posiada w swojej ofercie szeroką gamę przesiewaczy. Na uwagę zasługuje system OSCILLA. Przedstawicielem producenta tego urządzenia jest firmy Wichary Technologies.
System OSCILLA pracuje na bazie poziomych sprężyn listwowych. Dzięki temu rozwiązaniu możliwa jest regulacja amplitudy drgań pokładu sitowego bez stosowania kosztownego układu sterowania. Przesiewacze o falująco napinanym pokładzie sitowym OSCILLA mają mniejszą wysokość niż inne tego typu maszyny, co umożliwia łatwiejszą integrację z innymi urządzeniami wchodzącymi w skład linii technologicznych. Pokład sitowy jest wyprowadzony stosunkowo wysoko wzdłuż ścian bocznych przesiewacza, co zapewnia optymalną szczelność krawędzi bocznych przy maksymalnej szerokości użytecznej. Sposób mocowania mat pokładu sitowego oraz sprawdzone napędy JÖST gwarantują niezawodną pracę przesiewczy.
W ofercie producenta znajdują się zarówno wersje jedno- jak i kilkupokładowe przesiewaczy o falujących napinanych pokładach sitowych oraz przesiewacze kombinowane, gdzie jako pokład górny mogą być stosowane różne rodzaje konwencjonalnych pokładów przesiewających – od segmentowych sit poliuretanowych, poprzez sita plecione, sita blaszane, aż po układy prętowe oraz kaskadowe. Nowa technologia OSCILLA umożliwia optymalną regulację zarówno pokładu górnego, jak i dolnego. Szerokości robocze przesiewaczy mogą wynosić od 900 mm do 3000 mm, a ich długości robocze – do 9000 mm.
Przesiewacze nowej konstrukcji znajdują zastosowanie przede wszystkim przy przesiewaniu materiałów łatwo sklejających się, które wykazują skłonność do szybkiego zapychania oczek pokładów sitowych, a więc przy materiałach trudno przesiewalnych, materiałach niejednorodnych, takich jak odpady komunalne, odpady przemysłowe i paliwa alternatywne oraz szczególnie tam, gdzie mają być przesiewane materiały o wysokiej zawartości wilgoci. Przesiewacze OSCILLA stosuje się również w przesiewaniu m.in. żużli oraz odpadów uprzednio rozdrobnionych mechanicznie. Bardzo dobre efekty uzyskuje się także przy przesiewaniu surowców naturalnych, węgla, koksu oraz piasków trudno przesiewalnych, wykazujących skłonności do sklejania się.
Zasada działania
Przesiewcze OSCILLA są rezonansowymi systemami dwumasowymi. Jeden element stanowi korpus przesiewacza, a drugi rama znajdująca się wewnątrz przesiewacza. Zasada działania tych urządzeń bazuje na drganiach o ruchu kołowym korpusu wywołanych wirowaniem mas niewyważonych. Ruch ten jest zamieniany na względny ruch prostoliniowy ramy wewnętrznej. Drgający ruch liniowy jest osiągany dzięki systemowi sprężyn listwowych nowej konstrukcji. Efektem tego jest napinanie i luzowanie mat pokładu sitowego.
Na skutek ruchów o przeciwnych zwrotach – ruchu kołowego korpusu przesiewacza i ruchu prostoliniowego ramy wewnętrznej – pokład sitowy poruszany jest z dużą siłą w górę i w dół. Cechą wyróżniającą tę konstrukcję jest to, iż osiągane są ogromne przyspieszenia – ponad 50 g – ruchu pokładu sitowego. Dzięki temu podrzucane cząstki produktu przesiewanego nie zatykają oczek pokładu sitowego. Mocowanie mat pokładu sitowego do belek poprzecznych przesiewacza jest bardzo proste oraz pewne, również przy tak dużych przyspieszeniach. W celu uzyskania maksymalnej powierzchni przesiewania, krawędzie boczne mat pokładu sitowego są wyprowadzone wysoko wzdłuż ścian bocznych przesiewacza, co powoduje, że nie następuje zmniejszenie użytecznej powierzchni przesiewania. Drugim aspektem jest optymalne uszczelnienie krawędzi. Dzięki temu, że płaskie sprężyny systemu obciążane są tylko w jednym kierunku, a obciążenia są rozdzielone równomiernie na poszczególne pakiety, ich zużycie jest minimalne, a żywotność bardzo duża.
Ponadto, maty pokładu sitowego można wymieniać szybko i w łatwy sposób, co stanowi dla użytkowników bardzo dużą zaletę. Kolejną zaletą systemu OSCILLA jest możliwość szerokiego spektrum stosowania. Przykładowo, w przypadku konieczności przesiewania na tej samej maszynie materiałów znacznie różniących się własnościami, możliwa jest prosta i łatwa regulacja systemu sprężyn.
Kolejnym aspektem jest niezależność pracy maszyny od temperatury otoczenia. Niezależnie od tego czy są to temperatury ujemne, czy dodatnie, nie jest konieczne dokonywanie zmian eksploatacyjnych. Kolejną zaletą jest stosunkowo niewielka wysokość zabudowy, z uwagi na relatywnie płaską konstrukcję maszyny.
www.wichary.eu