Podajniki wibracyjne, zwane również przenośnikami wibracyjnymi, znajdują duże zastosowanie we współczesnym przemyśle jako środki transportu materiałów, głównie sypkich. Mogą służyć jako urządzenia, które odbierają materiał z zadaną, stałą wydajnością pod silosem czy zbiornikiem. Używa się ich także w różnych ciągach technologicznych, w których spełniają zadanie transportowania materiału z równoczesnym suszeniem produktu czy np. jego chłodzeniem.
FOT. 1 Podajnik wibracyjny korytowy napędzany elektrowibratorami – do podawania kukurydzy
Do zalet podajników wibracyjnych względem innych maszyn transportujących należą:
- stosunkowo małe zużycie mocy;
- zwarta i prosta konstrukcja;
- możliwość łączenia w tym samym czasie transportu z suszeniem, podgrzewaniem, odwadnianiem oraz innymi zabiegami technologicznymi;
- transportowanie materiału w izolacji od otoczenia;
- możliwość transportowania materiałów o wysokiej temperaturze (pylących, żrących, wydzielających szkodliwe opary lub gazy)
- niewystępowanie ubytków drobnej frakcji materiałów podczas transportu.
FOT. 2 Podajnik wibracyjny rurowy napędzany elektrowibratorami – do podawania kawy mielonej
Podajniki wibracyjne możemy podzielić pod względem rodzaju zastosowanego napędu, kształtu koryta, jak i charakterystyki pracy.
Pod względem zastosowanego napędu możemy rozróżnić podajniki z:
- wibratorami elektrycznymi bezwładnościowymi (elektrowibratory);
- wibratorami elektromagnetycznymi;
- wibratorami pneumatycznymi.
Pod względem kształtu możemy rozróżnić podajniki:
- korytowe;
- rurowe;
- spiralne.
Pod względem zasady działania możemy rozróżnić:
- podajniki klasyczne, gdzie napęd przymocowany jest bezpośrednio do koryta, a cały podajnik osadzony na sprężynach stalowych (naciskowych lub podwieszanych) bądź amortyzatorach metalowo-gumowych;
- podajniki rezonansowe (dwumasowe), gdzie napęd przymocowany jest do ramy pośredniej, a drgania przekazywane są na koryto za pośrednictwem sprężyn płaskich.
FOT. 3 Podajnik wibracyjny rezonansowy z napędem elektromagnetycznym – do podawania chipsów jabłkowych
Podajniki wibracyjne rezonansowe pomimo bardziej złożonej konstrukcji i większych nakładów inwestycyjnych mają wiele zalet w stosunku do maszyn o klasycznej budowie – charakteryzują się np. znacznie mniejszym zużyciem energii, większymi wydajnościami i mniejszym przenoszeniem drgań na konstrukcje nośne oraz podłoże.