Podczas XX Konferencji „POPIOŁY Z ENERGETYKI” zaprezentowano szereg referatów, miały miejsce dyskusje, sformułowano opinie i wnioski dotyczące zagadnień istotnych dla całej branży UPS. Przebieg Konferencji wykazał, że dokonuje się dalszy postęp w badaniach naukowych oraz opracowywaniu i wdrażaniu nowych technik i technologii w obszarze wytwarzania i gospodarczego wykorzystania ubocznych produktów spalania węgla.
Jako jeden z obszarów wymagających aktywności Polskiej Unii UPS wskazano potrzebę promowania i wspierania idei PIERSZEŃSTWO DLA WTÓRNYCH oraz szeroko rozumianej edukacji i partycypacji społecznej.
Szereg referatów i komunikatów XX Konferencji dotykał zagadnień Gospodarki Niskoemisyjnej i Zrównoważonego Rozwoju wskazując na znaczący potencjał wykorzystania UPS w realizacji tych idei, co wymaga jednakże zjednoczenia wysiłków oraz szeregu działań.
Po raz kolejny podczas Konferencji miała miejsce Gala FENIKSÓW – uroczyste wręczenie Polskich Nagród Popiołowych. W uznaniu zasług, szczególnych osiągnięć i sukcesów odniesionych w poszukiwaniu nowych dróg i sposobów zwiększenia gospodarczego wykorzystania Ubocznych Produktów Spalania oraz zmniejszenia ich środowiskowego oddziaływania, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim uhonorowani zostali:
- W kategorii FIRMA – PGNiG TERMIKA
- W kategorii PROJEKT-TECHNOLOGIA – STRABAG Polska
- W kategorii człowiek – Zdzisław Bąk
Nowy Zarząd Polskiej Unii UPS uhonorował za niezwykłe zaangażowanie we wszystkich obszarach dotyczących UPS nagrodą specjalną SUPER FENIKS Tomasza Szczygielskiego, jednego z założycieli Stowarzyszenia i jego wieloletniego Prezesa.
Tomasz Szczygielski, który w czerwcu br. zdecydował nie pełnić dłużej funkcji Prezesa Zarządu Polskiej Unii UPS, został jednak powołany jednogłośnie przez Członków uczestniczących w Walnym Zgromadzeniu jej Prezesem Honorowym na okres 1 roku podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do jej wsparcia i organizowania, zarówno obecnie jak i na przestrzeni 20 letniej historii wręczając złote odznaki FENIKSA.
Tegoroczna Konferencja jak corocznie była miejscem spotkania ekspertów z dziedziny energetyki, firm przetwarzania i zagospodarowania UPS, budownictwa, drogownictwa, ochrony środowiska, jak również platformą wymiany poglądów i opinii.
Wprowadzenie do poszczególnych sesji debat, w których zaproszeni eksperci dyskutowali najważniejsze tematy poruszające środowisko UPS. Taka formuła Konferencji pozwoliła na owocne dyskusje, do których inspiracją były wystąpienia poszczególnych prelegentów. Dzięki temu zidentyfikowane zostały zarówno wyzwania jak i potencjalne zagrożenia dla gospodarki UPS na najbliższe lata:
ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ I OCHRONA ZASOBÓW NATURALNYCH Z WYKORZYTANIEM POTENCJAŁU UPS
Dr Tomasz Szczygielski zaprezentował 10 prawd o UPS, które stanowią spójny, syntetyczny program myślenia i działania dla ich wykorzystania dla realizacji tej idei.
Wskazano na ograniczoność nieodnawialnych zasobów naturalnych, konieczność ich racjonalnego wykorzystania i zachowania dla przyszłych pokoleń.
UPS WAŻNYM ELEMENTEM GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ
UPS mają znaczący potencjał, który może być wykorzystany w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych. Potencjał ten został niepodważalnie wykazany, jednakże muszą powstać systemowe rozwiązania dla jego powszechnego wykorzystania.
EDUKACJA I PARTYCYPACJA SPOŁECZNA
Powszechne wykorzystanie UPS wymaga działań edukacyjnych, zarówno po stronie ich użytkowników jak i otoczenia, czyli społeczeństwa. Podkreślono, że działania takie powinny być inspirowane przez wszystkie podmioty działające w obszarze UPS.
Jednym z elementów kampanii edukacyjnej i społecznej są Studia Podyplomowe INŻYNIERIA UPS prowadzone obecnie na Politechnice Warszawskiej, zainicjowane przez Polską Unię UPS i wprowadzone poprzez ogromny wkład osobisty dr Tomasza Szczygielskiego.
UPS W XX LECIU – HISTORIA I PRZEMIANY
Z uwagi jubileusz XX lecia miała miejsce Sesja Jubileuszowa, w której pokazano drogę, jaką przybyły UPS w tym okresie i związani z nimi ludzie. Nestorzy polskich firm i jednostek działających w tej branży podzielili się z uczestnikami Konferencji swoimi refleksjami i wspomnieniami.
XX Międzynarodowa Konferencja Popioły z Energetyki pozwoliła na:
przedstawienie stanu formalno-prawnego i normalizacji regulujących gospodarkę UPS zarówno w Polsce jak i Unii Europejskiej oraz aktualizowanych norm europejskich,
ocenę wpływu wprowadzonych i planowanych zmian na praktyczne wdrożenia, zastosowania oraz metody kontroli sposobów i technologii zagospodarowania UPS,
Identyfikację działań służących zmianie opinii i sposobu postrzegania przez społeczeństwo miejsca i roli UPS-ów w procesach gospodarczych,
Podkreślenie konieczności prowadzenia działań edukacyjnych oraz informacyjnych programów społecznych z udziałem firm sektora energetycznego, górnictwa i firm zagospodarowujących UPS, a także nauki polskiej,
Przyjęcie sposobów myślenia i działania wskazanych w dekalogu prawd o UPS oraz inspirowanie szeroko zakrojonych działań mających na celu wykazanie Rządowi RP i administracji oraz agendom Unii Europejskiej nieszkodliwości dla środowiska naturalnego oraz wysokiej przydatności gospodarczej UPS-ów i ich potencjał we wprowadzaniu gospodarki niskoemisyjnej i idei zrównoważonego rozwoju oraz potrzebę uwzględnienia tego w regulacjach unijnych i krajowych, w tym w unijnych dokumentach referencyjnych (BREF) i obszarze NON ETS.