Polska produkcja ceramiki specjalnej
Z Łukaszem Pasierbkiem, właścicielem Zakładu Ceramiki Specjalnej CERAMIT w Tłuczani k. Brzeźnicy, rozmawia Adam Krzyżowski
Adam Krzyżowski: Od ilu lat CERAMIT jest producentem wyrobów z ceramiki specjalnej i jakie konkretnie produkty wytwarza?
Łukasz Pasierbek: Produkcją zajmujemy się już przeszło 10 lat. Specjalizujemy się w wytwarzaniu ceramicznych części maszyn i oferujemy wykonane z ceramiki specjalnej zasuwy, zawory, rurociągi, podajniki celkowe, pompy, łożyska i wiele innych wyrobów.
FOT. 1 CERAMIT jest w stanie wzmocnić praktycznie każdą część elementami ceramiki specjalnej (na zdjęciu zasuwa z ceramiczną wkładką)
A.K.: W jakich sytuacjach w sektorze materiałów sypkich znajdują zastosowanie Państwa produkty?
Ł.P.: Najczęściej naszą ceramikę wykorzystuje się w miejscach narażonych na zużycie cierne, ale często też w takich, w których jest wysoka temperatura, środowisko korozyjne, próżnia czy w których może dojść do kawitacji.
Ponadto znajdują one zastosowanie wtedy, gdy wymagane są takie cechy produktu, jak izolacja elektryczna, brak własności magnetycznych czy dobre własności tribologiczne. Można powiedzieć, że ceramikę wykorzystuje się przede wszystkim w aplikacjach związanych z towarami masowymi. Duże ilości materiału, również względnie miękkiego, powodują szybkie zużycie nawet hartowanej stali. Zastosowanie w urządzeniach ceramiki zwiększa aż kilkukrotne ich trwałość.
FOT. 2, 3 Wykonany przez CERAMIT ceramiczny zawór kulowy
A.K.: Jak postrzegane są na polskim rynku wyroby z ceramiki specjalnej?
Ł.P.: Ceramika często jest traktowana po macoszemu. Używa się pojęć: porcelanka, ceramika. Zwykle ludzie nie mają wystarczającej wiedzy na temat materiałów ceramicznych, których jest bardzo wiele. Są to m.in. tlenek glinu, dwutlenek cyrkonu, węglik krzemu, węglik wolframu, azotek krzemu, azotek glinu, steatyt, kordieryt i wiele innych. Wymieniłem tylko kilka najbardziej popularnych, a jest ich cała masa. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego tworzywa do warunków pracy i od tego rozpoczynamy każdy projekt.
A.K.: Jakie innowacyjne rozwiązania wprowadzili Państwo do oferty w ostatnim czasie?
Ł.P.: Jednymi z najnowszych naszych wdrożeń są m.in. zasuwy ceramiczne do pakowania zapraw cementowych i ceramiczny podajnik celkowy pyłu węglowego.
Cały czas pojawiają się nowe wyzwania i nowe problemy, a my znajdujemy skuteczne rozwiązania. Dowodem na to są zadowoleni klienci i z roku na rok wyższe obroty.
A.K.: Dziękuję za rozmowę.